Skip to content

Adobe Illustrator CC’de Görüntü İzleme Nasıl Kullanılır

15 de Mayıs de 2021

Adobe Illustrator CC’deki Görüntü İzleme aracı, çizgi resimleri ve fotoğrafları vektör görüntülerine dönüştürmeyi mümkün kılar. Illustrator kullanarak bitmap’leri vektöre ve PNG dosyalarını SVG dosyalarına nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin. Bu makaledeki talimatlar, Illustrator CC 2020 dahil olmak üzere Adobe Illustrator CS6 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

Illustrator Görüntü İzleme Aracı Nedir?

Bir görüntüyü vektöre dönüştürürken, bitişik renklerin alanları düz şekillere dönüştürülür. Daha fazla şekil ve vektör noktası ekledikçe, dosya boyutu büyür ve bu şekilleri, noktaları ve renkleri ekrana eşlemek için daha fazla CPU kaynağı gerekir. Bu işlem, gökyüzüne karşı duran bir ineğin aşağıdaki görüntüsü gibi, arka planı önünde net bir şekilde öne çıkan bir öznenin bulunduğu görüntülerde en iyi sonucu verir.


Illustrator’da Görüntüleri İzleme

Illustrator’da Görüntü İzleme aracıyla görüntüleri izlemek için:

 1. Illustrator’da boş bir belge açın, ardından Dosya > Yer ve izlemek istediğiniz görüntüyü seçin. Ortalığı karıştırırsanız, tuşuna basarak son değişiklikleri geri alabilirsiniz. Ctrl+Z veya Cmd+Z. Görüntüyü en son kaydedilen durumuna geri yüklemek için Dosya > Geri döndür.

  Yerleştir komutu

 2. Görüntüyü yerleştirdikten sonra tıklayın, ardından Illustrator Özellikleri panel. İçinde Hızlı İşlemler bölüm seçin Resim izi. Özellikler paneli görünmüyorsa, seçin Pencere > Özellikleri.

  Görüntü İzleme düğmesi

 3. İzlemeye başlamak için açılır menüden bir izleme yöntemi seçin. Tamamlandığında, görüntü bir dizi vektör yoluna dönüşür.

  İzleme yöntemleri menüsü

 4. İçinde Özellikleri panel, gidin Hızlı İşlemler bölüm ve seçin Genişlet yol serisini görmek için.

  Genişlet komutu

 5. Seçiniz Nesne > Yol > Basitleştirin.

  Yol alt menüsünün altındaki Basitleştir komutu

 6. İzlenen görüntüdeki nokta ve eğri sayısını azaltmak için paneldeki kaydırıcıları kullanın.

  İzleme noktaları kaydırıcısı

 7. İzleme tamamlandıktan sonra bazı kısımlarını kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu örnekte, ineği arka planı olmayan istiyoruz. Geç Doğrudan Seçim aracını seçin ve arka plan şekillerini seçin, ardından Silme bu şekilleri kaldırmak için klavyede.

  Doğrudan Seçim aracı

 8. PSD dosyası olarak kaydedebileceğiniz veya SVG gibi bir formatta dışa aktarabileceğiniz bir vektör görüntüsüyle kaldınız.

  Adobe Illustrator'da bir ineğin vektör görüntüsü

Illustrator’da Siyah Beyaz Görüntüleri İzleyin

Bir görüntüyü izlemenin başka bir yolu Nesne menüsünde görünür. Seçtiğinizde Nesne > Resim iziiki seçeneğiniz var: Yapmak ve Yap ve Genişlet. İkinci seçenek izler ve sonra size yolları gösterir. Tek renkli bir eskiz veya çizgi resmi izlemediğiniz sürece, sonuç genellikle siyah beyazdır.

Görüntü İzleme altındaki Oluştur ve Oluştur ve Genişlet seçenekleri

Adobe Illustrator Görüntü İzleme Paneli

İzlemede daha fazla kontrol istiyorsanız, Pencere > Resim izi Görüntü İzleme panelini açmak için.

Görüntü İzleme penceresi

Soldan sağa üstteki simgeler Otomatik Renk, Yüksek Renk, Düşük Renk, Gri Tonlama, Siyah Beyaz ve Anahat için ön ayarlardır. Ayrıca bir Ön ayar renk modunu ve kullanılacak paleti seçtiğiniz açılır menü. İzleme sonucunu, ileri seçenekler. Kaydırıcılar ve renklerle uğraşırken, Yollar, Çapalar, ve Renkler panelin altında artar veya azalır. Yöntem seçenekleri, yolların nasıl oluşturulacağını belirler. İki seçeneğiniz var. Birincisi bitişiktir, bu da yolların birbirine çarptığı anlamına gelir. Diğeri üst üste biniyor, bu da yolların birbirinin üzerine yerleştirildiği anlamına geliyor.