Skip to content

Adobe InDesign Belge Alanını Özelleştirme

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Çalışma alanı boyutu: Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı > Çalışma Alanı Seçenekleri; yeni boyutlar girin. Renk: Arka Planı Önizle > bir renk seçin.
  • Taşma payları ve bilgiler için kılavuzlar ekleyin: InDesign’ın cetvellerinden kılavuzları çekin ve bunları belgenin sınırlarının 1/8 inç dışında konumlandırın.
  • Cetvelleri özelleştirme: Git Tercihler > Birimler ve Artımlar. Diğer renkleri özelleştirin: Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı > Renk.

Bu makale, rengi ve boyutu değiştirerek bir Adobe InDesign CC belgesindeki öğelerin nasıl özelleştirileceğini açıklar. Bu tür öğeler arasında çalışma alanı, arka plan rengi, taşma payı ve bilgi alanları kılavuzları, kenar boşlukları ve cetveller bulunur.

InDesign Belge Dosyasını Özelleştirme

Daha önce bir kelime işlem uygulamasıyla uğraştıysanız, belge sayfasına aşinasınızdır. Bununla birlikte, masaüstü yayıncılık uygulamaları, aynı zamanda bir çalışma alanına sahip olmaları açısından kelime işlem uygulamalarından farklıdır. Çalışma alanı, tasarlarken ihtiyaç duyabileceğiniz, ancak yazdırılmayacak nesneleri koyabileceğiniz, sayfanın etrafındaki alandır.

Çalışma Alanını Değiştirme

Çalışma alanının boyutunu değiştirmek için şunu seçin: Düzenle > Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı Windows’ta veya InDesign > Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı MacOS’ta. Altında Çalışma Alanı Seçenekleriiçin yeni değerler girin Yatay Kenar Boşlukları ve Dikey Kenar Boşlukları çalışma alanının sayfadan veya formadan ne kadar uzağa uzanacağını belirlemek için. Önizleme Modunda çalışma alanının rengini değiştirmek için şunu seçin: Arka Planı Önizle ve bir renk seçin.

Taşmalar ve Sümüklü Böcekler için Kılavuz Ekleme

Bir sayfadaki bir görüntü veya öğe, kenar boşluğu bırakmadan kırpma kenarının ötesine uzanarak sayfanın kenarına dokunduğunda taşma meydana gelir. Bir belgenin bir veya daha fazla kenarından taşabilir veya dışarı çıkabilir. Bilgi, genellikle bir belgeyi tanımlamak için kullanılan başlık ve tarih gibi yazdırılmayan bilgilerdir. Çalışma alanında, genellikle tabanın yakınında görünür. Yeni Belge iletişim ekranında veya Belge Ayarları iletişim ekranında, bilgiler ve taşmalar için kılavuzlar ayarlayabilirsiniz. Masaüstü yazıcınıza yazdırıyorsanız, herhangi bir taşma payına ihtiyacınız yoktur. Ancak, ticari baskı için bir belge hazırladığınızda, taşan herhangi bir öğe belge sayfasından 1/8 inç uzamalıdır. Kılavuzları InDesign’ın cetvellerinden çekin ve bunları belgenin sınırlarının 1/8 inç dışında konumlandırın. Sayfadan taşan öğeler, her yerde eşit kenar boşlukları bırakarak bu kılavuzlara yapışır. Bilgi konumunu belirtmek için belgenin altına ayrı bir kılavuz yerleştirilebilir.

InDesign Cetvellerini Özelleştirme

InDesign’da belgenin üstünde ve solunda yer alan cetveller bulunur. Onları görmüyorsanız, tıklayın Görünüm > Cetvelleri Göster. Onları kapatmak için şuraya gidin: Görünüm > Cetvelleri Gizle. Kılavuzlar, cetvelden çekilebilir ve belgede kenar boşlukları olarak veya çalışma alanı üzerine yerleştirilebilir. InDesign’ın varsayılan cetvelleri, bir belgenin sol üst köşesinden başlayarak ölçülür. Cetvellerin başlangıç ​​noktasını birkaç şekilde değiştirebilirsiniz:

  • Cetvellerin buluştuğu sol üst köşeye gidin. Farenizle köşeye tıklayın ve çapraz olarak sağa doğru sürükleyin. Fare düğmesini bıraktığınızda, cetvellerin başlangıç ​​noktası burası olacaktır. Cetvelleri varsayılan konumlarına sıfırlamak için sol üst köşeye çift tıklayın.
  • Cetvelleri şu adrese giderek de özelleştirebilirsiniz: Düzenle > Tercihler Windows’ta veya InDesign > Tercihler macOS’ta ve seçin Birimler ve Artımlar. Bölüme bak Cetvel Birimleri. Adlı bir ayar var Menşei Sayfa, Forma veya Sırt arasında seçim yapabileceğiniz yer. Sayfa ve Yayılma seçeneği oldukça açık olsa da, Sırt, sayfaların ciltleneceği yerdir.

Yazdırılmayan Öğelerin Renklerini Değiştirme

Yazdırılmayan birkaç öğe InDesign’ın tercihlerinde özelleştirilebilir. Seç Düzenle > Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı Windows’ta veya InDesign > Tercihler > Kılavuzlar ve Çalışma Alanı MacOS’ta. Altında Renk, şu öğeler için bir renk seçebilirsiniz:

  • Seçiniz Kenar boşlukları Sayfa kenar boşlukları için bir renk seçmek için.
  • Seçiniz Sütunlar Belge sayfasındaki sütun kılavuzları için bir renk seçmek için.
  • Seçiniz Taşma taşma payı kılavuzunun rengini ayarlamak için.
  • Seçiniz Sümüklüböcek bilgi kılavuzunun rengini ayarlamak için.

İçinde Tercihlertıklayabilirsin Arkada Kılavuzlar kılavuzları sayfadaki nesnelerin arkasında görüntülemek ve Bölgeye Yapış bir kılavuza veya kılavuza tutturmak için ne kadar yakın olması gerektiğini değiştirmek için.