Skip to content

Adobe InDesign’da Kılavuzlar Nasıl Kurulur

27 de Nisan de 2021

Adobe InDesign belgelerinde yazdırılmayan cetvel kılavuzlarını kullanmak, siz çalışırken çeşitli öğeleri hizalı ve doğru konumlarda tutar. Cetvel kılavuzlarını InDesign’da sayfa kılavuzları veya forma kılavuzları olarak sınıflandırıldıkları bir sayfaya veya çalışma alanına yerleştirebilirsiniz. Sayfa kılavuzları yalnızca onları oluşturduğunuz sayfada görünür, forma kılavuzları ise çok sayfalı formanın ve çalışma alanının tüm sayfalarına yayılır. Kural kılavuzu aracı yaklaşık yirmi yıl önce Creative Suite’in ilk günlerinden beri aynı şekilde çalışmasına rağmen, bu makale InDesign for Creative Cloud için geçerlidir.

Kılavuzları Ayarlayın

Bir InDesign belgesi için kılavuzlar ayarlamak üzere ayarladığınız Normal Görünüm Modunda olmanız gerekir. Görünüm > Ekran modu > Normal. Cetveller belgenin üst ve sol tarafında açılmadıysa, cetvelleri kullanarak açın. Görünüm > Cetvelleri Göster. Katmanlarda çalışıyorsanız, yalnızca o katmana bir kılavuz yerleştirmek için Katmanlar panelinde belirli bir katman adı seçin.

Cetvel Kılavuzu Oluşturun

İmleci üst veya yan cetvelin üzerine getirin ve sayfanın dışına sürükleyin. İstenilen konuma geldiğinizde, sayfa kılavuzunu serbest bırakmak için imleci bırakın. İmleci ve kılavuzu sayfa yerine çalışma alanına sürüklemek, forma kılavuzu oluşturur. Varsayılan olarak kılavuzun rengi açık mavidir.

Cetvel Kılavuzunu Taşıma

Kılavuzun konumu tam olarak istediğiniz yerde değilse kılavuzu seçin ve yeni bir konuma sürükleyin. Veya yeniden konumlandırmak için Kontrol panelinde bunun için X ve Y değerlerini girin. Tek bir kılavuz seçmek için Seçim veya Doğrudan Seçim aracını kullanın ve kılavuzu tıklayın. Birkaç kılavuz seçmek için, Vardiya anahtarı seçtiğinizde Seçimi veya Doğrudan Seçim aracı.

İsteğe bağlı cetvel kılavuzlarıyla InDesign

Bir kılavuz seçtikten sonra, ok tuşlarıyla hafifçe iterek küçük miktarlarda taşıyın. Kılavuzu bir cetvel çentik işaretine yapıştırmak için Vardiya kılavuzu sürüklerken. Forma kılavuzunu taşımak için, kılavuzun çalışma alanındaki bölümünü sürükleyin. Formayı yakınlaştırdıysanız ve çalışma alanını göremiyorsanız, Ctrl Windows’ta veya Komut macOS’ta forma kılavuzunu sayfanın içinden sürüklerken. Kılavuzlar, bir belgede bir sayfadan kopyalanabilir ve diğerine yapıştırılabilir. Her iki sayfa da aynı boyut ve yöndeyse, kılavuz aynı konuma yapıştırılır.

Cetvel Kılavuzlarını Kilitle

Kılavuzları istediğiniz gibi konumlandırdığınızda şu adrese gidin: Görünüm > Izgaralar ve Kılavuzlar > Kılavuzları Kilitle çalışırken kılavuzların yanlışlıkla hareket etmesini önlemek için. Cetvel kılavuzlarını tüm belge yerine seçili bir katmanda kilitlemek veya kilidini açmak için Katmanlar paneline gidin ve katmanın adını çift tıklayın. Değiştir Kılavuzları Kilitle açık veya kapalı ve seçin TAMAM MI. Katman kılavuzlarını kilitlemek, çalışma alanına yenilerini eklemenizi engellemez.

Kılavuzları Gizle

Cetvel kılavuzlarını gizlemek için Görünüm > Izgaralar ve Kılavuzlar > Kılavuzları Gizle. Kılavuzları tekrar görmeye hazır olduğunuzda, aynı konuma dönün ve tıklayın. Kılavuzları Göster. Tıklamak Önizleme modu Araç kutusunun altındaki simgesi, belgedeki kılavuzları ve diğer yazdırılmayan öğeleri gizler.

Kılavuzları Sil

İle bireysel bir rehber seçin Seçimi veya Doğrudan Seçim aracını seçin ve bir cetvelin üzerine sürükleyip bırakın veya Silme. Formadaki tüm kılavuzları silmek için, Windows’ta sağ tıklayın veya bir cetvel üzerinde MacOS’ta Ctrl tuşunu basılı tutarak tıklayın. Tıklayın Forma Üzerindeki Tüm Kılavuzları Sil. Bir kılavuzu silemiyorsanız, bir kalıp sayfada veya kilitli bir katmanda olabilir.