Skip to content

Adobe InDesign’da Metni Görüntü Maskesi Olarak Kullanma

5 de Haziran de 2021

Hepimiz gördük. Bir dergi mizanpajındaki siyah mürekkeple doldurulmamış, bunun yerine konusu doğrudan makalenin konusuna bağlı bir resimle doldurulmuş büyük harf. Hem fark edilir hem de düzgün yapılırsa makaleyi gerçekten destekler. Okuyucu veya kullanıcı grafiğin içeriğini anlayamazsa, teknik, ne kadar zeki olduğunu gösteren bir grafik sanatçısından başka bir şeye batmaz. Tekniğin anahtarı, yazı tipi ve görüntünün doğru seçimidir. Aslında, tür seçimi çok önemlidir çünkü görüntü maskesi olarak kullanılacak olan harf biçimidir. Harfleri resimlerle doldurmak söz konusu olduğunda, ağırlık (,: Roman, Bold, Ultra Bold, Black) ve stil (örneğin: Italic, Oblique), bir harfi bir resimle doldurma kararını hesaba katmalıdır, çünkü efekt “cool”, okunaklılık daha önemlidir. Ayrıca, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Bu efekt, çok büyük bir karakter kullandığınızda en iyi sonucu verir. Yukarıdaki resimde harfler 600 noktanın üzerindedir. Buradaki sonuç, yazı tipinin, belki de iyi şekillendirilmiş bir serif, bir levha serif veya güçlü bir italik ile ayarlanmış belirgin bir büyük harf karakterine sahip olması gerektiğidir.
 • Ayrıca aşırı ince veya hafif yazı tiplerinden de kaçınmalısınız.
 • Grunge veya Sıkıntılı yazı tiplerini kullanmaktan kaçının. Bu yazı tipleri, fırça darbeleri, eserler ve dokuların kullanımı ile karakterize edilir.

Bunu göz önünde bulundurarak başlayalım.

Adobe InDesign’da Belge Nasıl Oluşturulur

Yazara göre ekran görüntüsü
İşlemdeki ilk adım, yeni bir belge açmaktır. Ne zaman Yeni belge iletişim kutusu açıksa şu ayarları kullanın:

 • Amaç: Yazdır
 • Sayfa Sayısı: 3
 • Başlangıç ​​Sayfası No: 1
 • Sayfa Boyutu: Dergi
 • Sütunlar: Varsayılanlar
 • Kenar Boşlukları: Varsayılanlar
 • Kanama: 0p0 her yerde
 • Slug: 0p0 her yerde
 • Önizleme: Seçildi

Tamam’ı tıklayın.

Adobe InDesign’da Maske Olarak Kullanılacak Harf Nasıl Oluşturulur

Bu tekniğin anahtarı bizim için hem okunaklı hem de okunabilir bir yazı tipidir.

yazar tarafından ekran görüntüsü
Oluşturulan sayfa ile artık dikkatimizi görselle doldurulacak harfi oluşturmaya çevirebiliriz. seçin Yazı aracı. İmleci sayfanın sol üst köşesine getirin ve kabaca sayfanın orta noktasında biten bir metin kutusunu dışarı sürükleyin. Büyük harf “A” girin. Harf vurgulanmış haldeyken, arayüzün üst kısmındaki Özellikler panelinde veya Karakter panelinde yazı tipi açılır penceresini açın ve ayırt edici bir Serif veya Sans Serif yazı tipi seçin. Bu durumda kullandığımız Sayısız Profesyonel Kalın ve boyutunu ayarlayın 600 pt. Seçim aracına geçin ve harfi sayfanın ortasına taşıyın. Harf artık metin değil grafik olmaya hazır. Harf seçiliyken, Yazım>Anahatlar Oluştur. Pek bir şey olmamış gibi görünse de, aslında mektup metinden konturlu ve dolgulu bir vektör nesnesine dönüştürülmüştür.

Adobe InDesign’da Metin Maskesi Nasıl Oluşturulur

Harf formunun dolgusu olarak düz bir renk yerine bir görüntü kullanılır.

Vektörlere dönüştürülmüş harfle, artık bir görüntüyü maskelemek için bu harf biçimini kullanabiliriz. Seçim aracıyla çerçevelenen harfi seçin ve Dosya>Yer. Resmin konumuna gidin, resmi seçin ve tıklayın. Açık. Resim mektup biçiminde görünecektir. Resmi harf formunun içinde hareket ettirmek istiyorsanız, resme tıklayın ve basılı tutun, “hayalet” bir sürüm görünecektir. İstediğiniz görünümü bulmak için görüntüyü sürükleyin ve fareyi bırakın. Resmi ölçeklendirmek istiyorsanız, resmin üzerine gelin ve bir hedef görünecektir. Üzerine tıklayın ve bir sınırlayıcı kutu göreceksiniz. Oradan görüntünün orta noktasını belirleyebilirsiniz.