Skip to content

Adobe Muse ile Arka Plan Videosu Ekleme

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • İle Ev sayfadaki Plan görüntüle, git Pencere > Kütüphane > [MR] Tam Ekran Arka Plan Videosu klasörüne gidin ve widget’ı sayfaya sürükleyin.
 • Bir video eklemek için şuraya gidin: Dosya > Yüklemek İçin Dosya Ekle > videolar klasörü> Açık.

Adobe Muse, yayınlara benzer bir iş akışı kullanarak web sayfaları oluşturmanıza olanak tanır; HTML5, CSS ve JavaScript ile aşinalıktan zarar gelmese de, bir site veya sayfa oluşturan kodu derinlemesine anlamanız gerekmez. Geleneksel web videosu genellikle HTML5 Video API’si aracılığıyla eklense de, Adobe Muse aynı şeyi belirli görevler için gereken HTML 5’i oluşturan widget’lar aracılığıyla gerçekleştirir, ancak sayfa yayınlandığında kodu yazmak için Muse’da sade bir dil arabirimi kullanır.

Adobe Muse CC’de Arka Plan Videosu İçin Bir Sayfa Nasıl Hazırlanır

Cankurtaran
Widget yüklendiğinde, artık videoyu kullanacak sayfayı oluşturabilirsiniz.

 1. Başlamadan önce Muse siteniz için bir klasör oluşturun. Bu klasörün içinde başka bir klasör oluşturun – biz “medya”- ve videonun mp4 ve webm sürümlerini bu klasöre taşıyın.

 2. Muse’u başlattığınızda şunu seçin: Dosya > Yeni site.

 3. Düzen iletişim kutusu açıldığında, Masaüstü Bilgisayar olarak İlk Düzen ve değiştir Sayfa genişliği ve Sayfa Yüksekliği değerler 1200 ve 900. Tıklayın TAMAM MI.

 4. Çift tıklama Usta sayfa Plan görünümünde Ana sayfayı açın. Kalıp Sayfa açıldığında, Üstbilgi ve Altbilgi kılavuzlarını sayfanın üstüne ve altına taşıyın. Bu örnek için gerçekten bir Üstbilgi ve Altbilgiye ihtiyacınız yok.

Adobe Muse CC’de Tam Ekran Arka Plan Video Pencere Öğesi Nasıl Kullanılır

Muse ekran görüntüsü

Cankurtaran
Widget’ı kullanmak çok basit.

 1. Yapmanız gereken ilk şey, seçim yaparak Plan Görünümüne dönmektir. Görünüm > Plan Modu.

 2. Plan Görünümü açıldığında, Ana Sayfa açmak için.

 3. Kitaplık panelini açın – Arayüzün sağ tarafında açık değilse, Pencere > Kütüphane – ve aşağı doğru döndürün [MR] Tam Ekran Arka Plan Videosu Klasör.

 4. Klasör widget’ını sayfaya sürükleyin.

 5. Fark edeceksin Seçenekler videoların mp4 ve webm versiyonlarının isimlerini girmenizi rica ederiz. Adları, yerleştirdiğiniz klasöre tam olarak yazıldığı gibi girin. Hata yapmamanızı sağlayacak küçük bir püf noktası, mp4 videonun adını kopyalayıp şuraya yapıştırmaktır. MP4 ve WEBM alanları Seçenekler menüsü.

  Diğer bir numara: Bu widget’ın yaptığı tek şey HTML 5 kodunu sizin için yazmaktır. Bunu söyleyebilirsin çünkü görüyorsun <> widget’ta. Bu durumda, widget’ı web sayfasından çalışma alanına yerleştirebilirsiniz ve çalışmaya devam edecektir. Bu şekilde sayfaya yerleştireceğiniz hiçbir içeriğe müdahale etmez.

Adobe Muse CC’de Video Ekleme ve Bir Sayfa Nasıl Test Edilir

Muse ekran görüntüsü

Cankurtaran
Videoları oynatacak kodu eklemiş olsanız da Muse, bu videoların nerede olduğunu hâlâ bilmiyor.

 1. Bunu düzeltmek için seçin Dosya > Yüklemek İçin Dosya Ekle.

 2. Ne zaman İletişim kutusu yükle açılır, videolarınızı içeren klasöre gidin, seçin ve tıklayın Açık.

 3. Yüklendiklerinden emin olmak için, Varlıklar paneli, ve iki videonuzu görmelisiniz. Onları panelde bırakın. Sayfaya yerleştirilmelerine gerek yoktur.

 4. Projeyi test etmek için seçin Dosya > Tarayıcıda Sayfayı Önizle veya bu tek bir sayfa olduğu için Dosya > Tarayıcıda Siteyi Önizle. Varsayılan tarayıcınız açılacak ve video oynatılacaktır.

 5. Bu noktada, Muse dosyasını normal bir web sayfası olarak değerlendirebilir ve Ana sayfaya içerik ekleyebilirsiniz, video onun altında oynatılır.

Adobe Muse CC’de Video Poster Çerçevesi Ekleme

Muse ekran görüntüsü

Cankurtaran
Burada bahsettiğimiz web budur ve bağlantı hızına bağlı olarak, kullanıcınızın sayfayı açıp video yüklenirken boş bir ekrana bakma olasılığı yüksektir. Bu iyi bir şey değil. İşte bu pislikle nasıl başa çıkılacağı. Video yüklenirken görünecek olan videonun bir poster çerçevesini eklemek “En İyi Uygulama” dır. Bu genellikle videodan bir karenin tam boyutlu bir ekran görüntüsüdür.

 1. Poster çerçevesini eklemek için üzerine bir kez tıklayın. Tarayıcı Dolgusu sayfanın üst kısmında.

 2. Tıkla Resim bağlantısı ve kullanılacak görüntüye gidin.

 3. İçinde Montaj alan seçin Doldurmak için Ölçekle ve tıklayın Merkez noktası içinde Durum alan. Bu, tarayıcının görüntü alanı boyutu değiştiğinde görüntünün her zaman görüntünün ortasından ölçeklenmesini sağlar. Ayrıca resmin sayfayı doldurduğunu göreceksiniz.

 4. Başka bir küçük numara, poster çerçevesinin görünmesi biraz zaman alırsa, düz bir dolgu rengine sahip olmaktır. Bunu yapmak için Renk Muse Renk Seçici’yi açmak için yonga. Seçin damlalık aracını seçin ve görüntüdeki baskın bir renge tıklayın. Bittiğinde, Tarayıcı Dolgusu iletişim kutusunu kapatmak için sayfaya tıklayın.

 5. Bu noktada projeyi kaydedebilir veya yayınlayabilirsiniz. Bu dizinin son bölümü, bir videoyu web sayfasının arka planına kaydıran HTML5 kodunu nasıl yazacağınızı gösterir.