Skip to content

Adobe Photoshop CC’de Yumuşak Solmaya Vinyet Efekti Nasıl Oluşturulur

12 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Oluşturmanın iki yolu: katman maskesi kullanmak ve maske olarak bir vektör şekli kullanmak.
 • Kullanarak çerçevenizin şeklini değiştirin. Dikdörtgen çerçeve yerine.
 • Vinyeti yeniden konumlandırmak için katman minik resmi ve maske minik resmi arasındaki bağlantı simgesine tıklayın. Bittiğinde yeniden bağlantı kurun.

Bu makale, Adobe Photoshop’ta yumuşak solma vinyet efekti oluşturmanın iki yolunu açıklamaktadır. Talimatlar Adobe Photoshop CC 2019 için geçerlidir.

Birinci Teknik: Katman Maskesi Ekleme

 1. Photoshop’ta bir fotoğraf açın.

 2. Yumuşak beyaz çerçeveyi elde etmek için önce beyaz (veya seçtiğiniz herhangi bir renk) arka plan oluşturmanız gerekir. İçinde Katmanlar sekme, seçin Yeni Dolgu veya Ayarlama Katmanı yarım siyah beyaz bir daire ile gösterilir ve ardından Koyu renk.

  Yeni Dolgu Katmanı komutu ve Düz Renk seçeneği

 3. İçinde Renk seçici, giriş R: 255, G: 255, B: 255 düz beyaz bir arka plan elde etmek için. Yeni pencerenin beyaza dönüştüğünü görmelisiniz. Seçiniz TAMAM MI.

  Renk Seçici'deki RGB seçenekleri

 4. Seçin Renk Dolgu katmanı küçük resim (sağdaki resim) gibi bir şey olarak etiketlenecek Renk Dolgusu 1.

  Dolgu Katmanı

 5. Katmanlar paletinde çift tıklayarak arka planı bir katmana dönüştürün. Photoshop’ta bir görüntü açıldığında, kilitli bir arka plan katmanı olarak açılır. Katmanı çift tıkladığınızda, Yeni katman iletişim kutusu açılır ve katmanı adlandırmayı seçebilir veya varsayılan ad olan Katman 0’ı olduğu gibi bırakabilirsiniz. Yaygın bir alternatif uygulama, katmanı Akıllı Nesneye dönüştürmektir. Bu tahribatsız teknik, orijinal görüntüyü korur.

  Photoshop CC'de arka planı Katman 0'a dönüştürme.

 6. Seçiniz Katman 0 (görüntü) ve Renk Dolgu katmanı Böylece resminizi yeniden görebilirsiniz.

  Görüntü katmanını en üste sürükleyin

 7. Katman seçiliyken Katmanlar panelinde Oval Seçim Çerçevesi aracını seçin ve tutmak istediğiniz fotoğraf alanı çevresinde bir seçim çerçevesi seçin.

  Seçim Çerçevesi Aracı

 8. Seçin Katman maskesi Ekle Katmanlar paletinin altındaki düğmesine tıklayın. Katman maskesi Ekle simgesi, Katmanlar panelinin altındaki delikli kutudur. Fareyi bıraktığınızda, katman bir zincir ve yeni bir küçük resim oluşturur. Yeni küçük resim maskedir.

  Katman Maskesi Ekle düğmesi

 9. Katman maskesi küçük resmine çift tıklayın içinde Katmanlar açmak için palet Özellikleri maske için panel. Açık değilse, Sekme Grubu görüntülenecek alan Özellikleri.

 10. Vinyet efekti oluşturmak için maskenin kenarlarını soldurun. Pencerede, işleri doğru yapmanıza yardımcı olacak dört kaydırıcı bulunur:

  • Pürüzsüz: Bu kaydırıcı, kenar geçişini daha az keskin hale getirir.
  • Tüy: Bunu içeri veya dışarı hareket ettirmek, maskenin kenarlarındaki solmayı artırır veya azaltır.
  • Kontrast: Bu kaydırıcıyı hareket ettirmek, seçimin kenarını daha keskin ve daha belirgin hale getirir.
  • Shift Edge: Bunu içeri veya dışarı kaydırmak, Adım 2’de ayarladığınız seçim alanının çapını artırır veya azaltır.

  Solma sürgüleri

 11. Seçiniz TAMAM MI dönmek için Katmanlar panel.

İkinci Teknik: Maske Olarak Bir Vektör Şekli Kullanın

Bir vektörle çalışmanın harika yanı, herhangi bir vektör şeklini kullanabilmeniz veya oluşturabilmeniz ve ardından bunu görüntü için bir maske olarak uygulayabilmenizdir.

 1. Photoshop’ta bir görüntü açın.

 2. Katmanlar paletinde çift tıklayarak arka planı bir katmana dönüştürün. Photoshop’ta bir görüntü açıldığında, kilitli bir arka plan katmanı olarak açılır. Katmanı çift tıkladığınızda, Yeni katman iletişim kutusu açılır ve katmanı adlandırmayı seçebilir veya varsayılan ad olan Katman 0’ı olduğu gibi bırakabilirsiniz.

  Photoshop CC'de bir arka planı katmana dönüştürme.

 3. Seçin Eliptik Çerçeve Aracı ve maske şeklini çizin.

  Seçim Çerçevesi aracı

 4. Katmanların en altında, seçin Yeni dolgu veya ayarlama katmanıve ardından seçin Gradyan.

  Yeni bir degrade dolgu / ayarlayıcı katmanı

 5. İçinde Degrade Dolgu, degrade dolguyu ayarla Tarz -e Radyal. Emin ol Gradyan dır-dir Siyah ve beyaz ve sonra seçin TAMAM MI.

  Gradyan ve Stil seçenekleri

 6. Katmanlarınıza döndüğünüzde, görüntünün üzerinde elips bir katman görmelisiniz. Katmanı görüntünün altına sürükleyin.

  Vinyet katmanını aşağı sürükleyin

 7. Seninki ile Komut veya Ctrl tuşuna basılırsa, elips katmanını görüntü katmanına sürükleyin. Bir maske simgesi göreceksiniz ve fareyi bıraktığınızda, şekil bir maske olarak resme uygulanır.

  Elipsi görüntünün üzerine sürükleyin

 8. Açmak için maskeye çift tıklayın. Vektörel Maske Özellikleri panel.

  Photoshop CC'de vektör maskesi özelliklerini görüntüleme.

 9. Sürükleyin Tüy vinyeti eklemek için sağa kaydırıcıyı kaydırın.

  Tüy kaydırıcısı

Photoshop’taki vektörlerle ilgili güzel olan şey, düzenlenebilmeleridir. Maskenin şeklini düzenlemek için, listeden maskeyi seçin. Katmanlar paneline geçin ve Yol Seçimi aracı. Kullanarak noktaları dışarı sürükleyebilir veya nokta ekleyebilirsiniz. Dolma kalem aracı.

Yararlı İpuçları

Genel efekti ayarlamak için katman maskesini gri gölgelerle boyayın. Boyamak için etkinleştirmek üzere Katmanlar paletindeki maske küçük resmine tıklamanız yeterlidir. Ön plan ve arka plan renklerini varsayılan olarak siyah beyaz yapın ve Fırça aracını seçin ve — maske katmanı seçiliyken — maske alanının üzerini boyayın. “Siyahın gizlendiği ve beyazın ortaya çıktığı” eski atasözü göz önüne alındığında bu tekniğe dikkat edin. Aralarındaki gri tonlar opaklığı kontrol eder. Efekti beğenmediğinize karar verirseniz, maske küçük resmini Katmanlar paletindeki çöp simgesine sürükleyin ve At. Vinyeti yeniden konumlandırmak için, maskeyi katmandan bağımsız olarak hareket ettirmek için katman minik resmi ile maske minik resmi arasındaki bağlantı simgesini tıklayın. İşiniz bittiğinde onları yeniden bağlamayı unutmayın. Sadece kullanmak zorunda değilsin Eliptik Seçim Çerçevesi aracı. Dikdörtgen çerçeve Photoshop’ta metin de maske olarak kullanılabilir.