Skip to content

Adox’un Renk Misyonu Fotoğraf Filmi Prodüksiyonunu Kurtarmak İstiyor

5 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Adox’un Color Mission filminden elde edilen karlar, filmin geleceğine yönelik araştırmaları finanse edecek.
  • Film fotoğrafçılığı, talebi karşılayamayan sağlıklı ve büyüyen bir pazardır.
  • Color Mission oldukça iyi bir filme benziyor.
Alman fotoğraf şirketi Adox, yeni Color Mission 35mm filminden elde ettiği geliri, filmin geleceğine yönelik araştırmaları finanse etmek için kullanıyor. Film fotoğrafçılığı sadece daha popüler hale geliyor. Aynı zamanda, film daha pahalı hale geliyor ve üreticiler kısmen tedarik sorunları nedeniyle bunu yapmakta zorlanıyor. Tuhaf bir şekilde, Fujifilm kendi markalı Kodak Gold 200 rulolarını bile satıyor. Adox, aşağıda göreceğimiz gibi, eski film ve fotoğraf kimyasallarını üretmeyi ve şimdi yenilerini yaratmayı misyon edinmiş bir Alman şirketidir. Fotoğrafçı CJ Moll, Lifewire’a e-posta yoluyla “Dijital fotoğrafçılığın kolaylığını ne kadar sevsem de, filmle fotoğraf çekmenin gerçekten bir zevki var” dedi. “Dijital fotoğrafçılıkla görüntüleri hızla üretebilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Film bir fotoğrafçıyı yavaşlatır ve fotoğrafını çektiğimiz şey hakkında düşünmemizi sağlar ve aslında gerçek dünyada vardır ve her görüntüye olduğundan daha fazla değer verir. dijital uçurumda kaybolan bir şey.”

Kurtarma görevi

Adox, 1860 yılında fotoğraf filmi, kağıt ve kimyasallar üretmeye başladı. Diğer çoğu analog fotoğrafçılık şirketi gibi, neredeyse ölüyordu, ancak şimdi Almanya’nın Berlin kentinde ve Marly, İsviçre’de bir fabrika ile güçleniyor. Hatta Agfa gibi tarihsel olarak önemli ve şu anda feshedilmiş şirketlerden bazı eski ürünleri yeniden diriltti.

Adox'un sınırlı sayıdaki Color Mission filmi

Color Mission, Adox ve adı açıklanmayan başka bir üretici tarafından ortaklaşa araştırılan ve tasarlanan bir ISO 200 renkli film olarak başladı. Bu üretici, ilk üretim çalışmasından sonra iflas etti. O film soğuk hava deposunda bekledi ve şimdi satılık. Test, bu sınırlı sayıdaki filmin kârının tamamen film araştırmalarını finanse etmeye gitmesidir. Amaç, yeni, modern bir renkli film üretmektir. Adox, bunun muhtemelen dört yıl kadar süreceğini söylüyor, ancak film fotoğrafçıları sabırlı değilse nedir? Renk Misyonu stoğu o zamana kadar yetecek kadar. Yalnızca Berlin merkezli Fotoimpex mağazasından, site veya posta yoluyla sipariş edilebilir.

Neden Film?

Film neden bu kadar popüler? Ve gerçekten popüler demek istiyoruz. İkinci el kameralar da satan ve topluluk etkinlikleri düzenleyen yerel film işleme mağazam genellikle o kadar yüksek talep görüyor ki, filmlerin geliştirilmesi bir hafta kadar sürüyor. Çoğu mağaza, Kodak’ın Tri-X’i gibi popüler filmleri stoklarında tutamaz ve rulo başına 11 € (12-13 $), sadece 36 fotoğraf. Bu ruloyu geliştirmek, herhangi bir baskı olmadan yine aynı maliyete sahiptir. “Dijital fotoğrafçılığın kolaylığını ne kadar sevsem de, filmle fotoğraf çekmenin gerçekten bir zevki var.” Fotoğrafçı Bre Elbourn Lifewire’a e-posta yoluyla “Filmdeki popülerliğin bir kez daha artmasının birçok nedeni var” dedi. “Bence filmi geri getiren bu nesil, [revealing a] yavaşlama ve şimdiki anda kalma arzusu. Millennials ve Gen-Z, cep telefonlarında fotoğraf çekmenin anında tatminine alışkın. Film, gelişmesini beklerken sizi ödüllendirici bir beklenti duygusuyla dolduruyor – günümüzün anlık toplumunda bu duyguya ulaşmanın zor olabileceği bir duygu.”

Bunu kendimiz açıklayamayabiliriz, ancak Elbourn’un açıklaması, bu eski ortamın bazılarımız üzerinde uyguladığı güçlü çekime kesinlikle uyuyor. O eski kameraları kullanmak da bir zevk. Elbourn, “Kişisel olarak, büyükbabamın 60 yaşındaki fotoğraf makinesinin hala çalışmaya devam eden fotoğraf makinesinden daha kısa sürede daha fazla dijital fotoğraf makinesi çalışmayı durdurdu” diyor.

Ilford Photo tarafından sağlanan açılır karanlık oda çadırı

Film fotoğrafçılığı asla tekrar hakimiyete geri dönmeyecek, ancak Adox gibi şirketler için bunun bir önemi yok. Film ürünlerine olan talep sağlıklı ve büyüyor ve özellikle dünya çapındaki internet pazarıyla Adox gibi bağımsız şirketleri desteklemek için yeterli. Birleşik Krallık’ta, Ilford ikonik siyah beyaz filmlerini üretmeye devam ediyor ve hatta yakın zamanda bir açılır karanlık oda çadırını piyasaya sürdü, böylece bir garaj veya bodrum gibi sahip olduğunuz herhangi bir boş alana bir laboratuvar kurabilirsiniz. Filmin canlanmasının nedenleri ne olursa olsun, mükemmel bir denge gibi görünen dijitale bir alternatif olarak burada kalacak gibi görünüyor.