Skip to content

Advapi32.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

26 de Haziran de 2021

Advapi32 DLL dosyasının kullanımına bağlı olan yazılımlar, dosya bir şekilde bozulursa veya bilgisayardan silinirse advapi32.dll hataları verebilir. Hatalar, kayıt defterinde bir sorun olduğu, kötü niyetli bir programın DLL dosyasına müdahale ettiği veya hatta bir donanım arızası olduğu anlamına gelebilir. Bu DLL dosyasıyla ilgili hatalar, Microsoft’un Windows 10, Windows 8 ve daha eski işletim sistemlerindekiler gibi onu kullanan tüm yazılım programları için geçerli olabilir.

Advapi32.dll Hataları

Gösterilen hata, neredeyse tamamen ilk etapta orada olma nedenine bağlıdır, bu nedenle aşağıdaki hata mesajlarından herhangi birini görebilirsiniz:

 • Advapi32.dll Bulunamadı
 • Advapi32.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]advapi32.dll
 • advapi32.dll dosyası eksik.
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: advapi32.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.
 • Advapi32.dll Erişim İhlali

Hatayı gördüğünüzde not almak, sorun giderme sürecinin önemli bir parçasıdır. Belirli bir yazılım programını kullanırken veya kurarken ya da Windows işletim sistemi kurulurken, başlatılırken veya kapanırken hata mesajını görebilirsiniz.

Advapi32.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Advapi32.dll dosyasını asla bir DLL indirme sitesinden indirmemelisiniz. Doğrulanmış, gerçek bir kaynaktan dosyanın bir kopyasını almak her zaman en güvenli yoldur.

 1. advapi32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. Şanslıysanız, “eksik” bir advapi32.dll dosyası yanlışlıkla silinmiş olabilir, bu durumda onu Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri alabilirsiniz. Bunun olduğunu düşünüyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltmak dosyayı mutlaka kalıcı olarak silmeyeceğinden, dosyayı ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. Bilgisayarınız hata nedeniyle normal şekilde başlamazsa, bu adımları tamamlamadan önce Windows’u Güvenli Modda başlatmanız gerekir. Silinen bir DLL dosyasını yalnızca, silmeden önce normal şekilde çalıştığından ve bozuk olmadığından veya virüs bulaşmadığından ve bu nedenle virüsten koruma yazılımınız tarafından silindiğinden eminseniz kurtarmalısınız.

 2. Windows’un bazı sürümlerinde hata “CreateProcessWithTokenW, ADVAPI32.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı” Adobe Acrobat ve Reader güncellemesini yükleyerek çözülebilir.

 3. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Kötü amaçlı bir program veya virüs bulaşması advapi32.dll’ye zarar vermiş ve düzgün çalışmasını engellemiş olabilir veya bilgisayarınıza gerçek DLL dosyası gibi davranan bir virüs yüklenmiş olabilir. Dosya orijinal değilse, onu kullanması gereken programlar düzgün çalışamaz ve yukarıda görülen bazı hataları verebilir.

 4. advapi32.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc /scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Windows’un bazı sürümleri bu dosyayı kullandığından, işletim sistemiyle birlikte sağlanan Sistem Dosyası Denetleyicisi onu geri yükleyebilmelidir. İlk iki adım advapi32.dll dosyasını geri yükleyemediyse, bu adımlara geçmeden önce Sistem Dosyası Denetleyicisi aracıyla sfc komutunu kullandığınızdan emin olun. Bu yöntemin hataları düzeltmesi, aşağıdakilerden daha olasıdır.

 5. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Önemli sistem dosyaları değiştirilirken dosya değiştirilmiş veya silinmişse, Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak, dosyayla ilgili yaşadığınız sorunu çözebilir.

 6. Dosyayla ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir video oyunu oynarken “advapi32.dll dosyası eksik” gibi bir hata görürseniz, sorun muhtemelen buradadır, bu durumda ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz. advapi32.dll dosyasının video kartlarıyla bir ilgisi olabilir, ancak olumlu değiliz – bu yalnızca hata anında neler olup bittiğinin farkında olmanın önemli olduğunu anlamak için bir örnekti. soruna neyin neden olabileceği konusunda daha iyi bir fikir edinin.

 7. Hataların belirli bir donanım sürücüsü güncellendikten sonra başladığından şüpheleniyorsanız, bir aygıt sürücüsünü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Windows Update aracılığıyla yüklenen hizmet paketleri ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki Microsoft dağıtılmış DLL dosyalarının çoğunu güncelleyip değiştireceğinden, güncellemenin sorunlara neden olan advapi32.dll dosyasının yerini alması veya güncellemesi olasıdır.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Bu adıma ulaştıysanız, yukarıda verilen advapi32.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olmuştur. İşletim sisteminde bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi çalıştırmak, sorun yaratan advapi32.dll dosyaları da dahil olmak üzere tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 10. Bilgisayarınızın belleğini test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Hem RAM’iniz hem de sabit sürücünüz hataları test etmek için kolaydır ve advapi32.dll hatalarının nedeni olabilir. Testlerden herhangi biri donanımın arızalı olduğunu gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede belleği değiştirmeli veya sabit sürücüyü değiştirmelisiniz. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu aşağıdaki son adıma bıraktık.

 11. advapi32.dll hatalarına neden olabilecek kayıt defteri sorunlarını onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, hatalara neden olabilecek geçersiz advapi32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak dahil edilirler.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Tam ve temiz bir Windows yüklemesi yapmak, sabit sürücüdeki tüm dosyaları siler ve ardından yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri advapi32.dll hatasını düzeltmediyse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak advapi32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir hata devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Windows’u yeniden yüklemek, yazılım tarafındaki her şeyi yeniler, bu nedenle, temiz bir Windows yüklemesinden sonra bile DLL sorunu devam ederse, sorun donanımla ilgili olmalıdır.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, destek seçeneklerinizin tam listesi için bilgisayarınızı nasıl tamir ettireceğinize bakın ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek gibi yol boyunca her konuda yardım , ve çok daha fazlası.