Skip to content

AFAIK nedir? AFAIK Ne Anlama Geliyor?

6 de Mayıs de 2021

“Bildiğim Kadar Bildiğim Kadar” kısaltması olan AFAIK, çevrimiçi metinlerde veya e-postada bir soruyu yanıtlarken belirsizliği ifade etmek için kullanılır. Bu kısaltma, hem büyük harf AFAIK hem de küçük afaik biçiminde kullanılır. Bu ifade aynı zamanda IIRC (Doğru Çağırırsam) kısaltmasıyla birbirinin yerine kullanılır. Yani, “bu gece WYD?” Diye soran biriyle sohbet ediyor olabilirsiniz. yanıt verdiğiniz yerde, “AFAIK, hiçbir şey.”

AFAIK Kullanım Örnekleri

Lifewire / Jiaqi Zhou
İşte AFAIK’in kullanıldığı bazı yollar:

  • AFAIK, WikiLeaks patronunuza düdük çalmak için gittiğiniz yerdir.
  • Afaik, çikolata köpekler için gerçekten kötüdür.
  • Afaik, Kanada 20. veya 21. yüzyılda bir mahkumu idam etmedi.
  • ABD’nin herhangi bir yasal sakini, AFAIK Deniz Piyadeleri’ne katılabilir.

AFAIK Kullanım Örneği

Kullanıcı 1: İki malamute köpeğimizi ve Alman çobanımızı en iyi şekilde nasıl besleyeceğimize dair bir öneriye ihtiyacım var. Hepsi büyük yiyiciler ve her biri 75 lbs’nin üzerinde. GSD’mizin tavuk unu alerjisi var.

Kullanıcı 2: AFAIK, hassas mideli köpekler için en iyi nötr yem kuzu veya hindi veya beyaz balıktır. Belki de büyük ırklar için Orijen veya Acana marka mama yemeyi deneyin?

AFAIK Kullanım Örneği

Kullanıcı 1: Bugün işte gerçekten çılgınca şeyler gördüm. Nakliyeciler müşterilerin kutularını etrafa fırlatıyor ve onları futbol topu gibi tekmeliyorlardı.

Kullanıcı 2: Ne? Bu delirmiş! İnsanlar bunun için işlerini kaybedecek!

Kullanıcı 1: Depomuzda işten çıkarılma sebebi olan AFAIK.

Kullanıcı 2: Video aldın mı

Kullanıcı 1: Denedim ama onları izlediğimi gördüler.

Kullanıcı 2: Dostum, bir dahaki sefere videoya çek ve patronuna göster. Bu dürüst değil ve müşteriler daha iyisini hak ediyor.

AFAIK Kullanım Örneği

Kullanıcı 1: Kediler çikolata yiyebilir mi? Sanırım kedimiz mutfaktaki bu bitter çikolatayı kemiriyordu.

Kullanıcı 2: AFAIK, çikolata büyük porsiyonlarda yenildiğinde kedi ve köpekler için zehirlidir. Yarım çikolata veya daha fazlası gibi.

Kullanıcı 1: Gerçekten mi? İyi ki sadece birazcıktı!

Kullanıcı 2: Onu dikkatlice izlemenizi ve uyuşuk veya keyifsiz görünmeye başlarsa onu veterinere götürmenizi öneririm!

AFAIK Kullanım Örneği

Kullanıcı 1: Kanada idam cezasını onaylıyor mu?

Kullanıcı 2: AFAIK, Kanada 20. veya 21. yüzyılda hiçbir mahkumu idam etmedi.

Kullanıcı 1: Doğru gibi görünüyor. Kanadalılar iyi insanlardır.

AFAIK ifadesi, internetin birçok kültürel merakı gibi, modern İngilizce iletişiminin bir parçasıdır.

AFAIK ile Benzer İfadeler

Aynı şekilde kullanılan internet kısaltmaları şunları içerir:

  • IMHO (Mütevazı Görüşüme Göre)
  • YMMV (Kilometreniz Değişebilir)
  • IIRC (Doğru Çağırırsam)

Web ve Kısa Mesaj Kısaltmaları Nasıl Büyük Harf Yapılır ve Noktalanır?

Büyük harf kullanımı sorun değil kısa mesaj kısaltmaları ve sohbet jargonu kullanırken. ROFL gibi tüm büyük harfleri veya rofl gibi tüm küçük harfleri kullanabilirsiniz ve anlam aynıdır. Bu durumda Rolling on the Floor Laughing. Tüm cümleleri büyük harfle yazmayın, çünkü bu, çevrimiçi konuşmada bağırmak olarak yorumlanır. Doğru noktalama benzer şekilde çoğu metin mesajı kısaltmasında bir sorun teşkil etmez. Örneğin, “Çok Uzun, Okunmadı” kısaltması TL; DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Noktalama işaretleri içeren veya içermeyen her ikisi de kabul edilebilir formatlardır. Jargon harfleri arasında asla nokta (nokta) kullanmayın. Başparmak yazmayı hızlandırma amacını ortadan kaldırır. Örneğin, ROFL, ROFL olarak girilmemelidir ve TTYL, TTYL olarak yazılmamalıdır

Web Jargonunu Kullanmak İçin Önerilen Görgü Kuralları

Mesajlarınızda jargonu ne zaman kullanacağınızı bilmek, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, bağlamın gayri resmi mi yoksa profesyonel mi olduğunu bilmek ve ardından sağduyu kullanmakla ilgilidir. Alıcıları iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişimse, kısaltma jargonu kullanın. Diğer taraftan, diğer kişiyle bir arkadaşlığa veya profesyonel ilişkiye yeni başlıyorsanız, bir ilişki uyumu geliştirene kadar kısaltmalardan kaçınmak iyi bir fikirdir. Mesajlaşma, iş yerindeki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamdaysa, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam yazılışları kullanmak, profesyonellik ve nezaket gösterir. Fazla profesyonel olmanın yanı sıra zamanla iletişiminizi gevşetmek tersini yapmaktan çok daha kolaydır.