Skip to content

‘Ağ Değişikliği Algılandı’ Hatası Nasıl Onarılır

18 de Mayıs de 2021

Windows bilgisayarlardaki Google Chrome kullanıcıları zaman zaman “bir ağ değişikliği algılandı” hata mesajıyla karşılaşır. Sorun üretkenliği engelleyebilir, ancak genellikle büyük bir endişe kaynağı değildir ve birkaç kolay ve hızlı çözümü vardır. Bu kılavuz, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 veya Windows 7 yüklü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda Google Chrome için geçerlidir.

‘Ağ Değişikliği Algılandı’ Hatasına Neden Olan Nedir?

Siz bir web sayfasını görüntülerken veya içeriği indirirken internet bağlantısı bir ağdan diğerine geçtiğinde mesaj genellikle kesilir. Bu değişiklik, tarayıcının kafasını karıştırır ve mevcut veri akışını kesintiye uğratır.

‘Ağ Değişikliği Algılandı’ Hatası Nasıl Onarılır

Bu hata can sıkıcı olsa da, genellikle hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz. Aşağıdaki yaklaşımları deneyin.

  1. Sayfayı yenile. Sayfayı yeniden yüklemek için Chrome penceresinin üst kısmındaki dairesel düğmeyi tıklayın. Bu genellikle en hızlı ve en kolay çözümdür. Google Chrome’u web sitesi içeriğini yeni internet bağlantısıyla yeniden indirmeye zorlar. Bazı web tarayıcıları yeniden yükleme işlevine şu şekilde başvurur: yenilemek. Her iki terim de aynı anlama gelir.

  2. Google Chrome’u yeniden başlatın. Tıkla X Ekranın sağ üst köşesinde, ardından Google Chrome’u her zaman yaptığınız gibi yeniden açın. Tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra hangi web sayfasında olduğunuzu hatırlayacağınızdan emin değilseniz, pencereyi kapatmadan önce yer işareti koyun.

  3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu muhtemelen tarihin en çok tavsiye edilen teknik ipuçlarından biridir, ancak işe yaradığı için ünlüdür. Bir bilgisayarın Windows Başlat Menüsünden yeniden başlatılması, internet bağlantısını ve tüm açık uygulamaları yeniler.

  4. İstenmeyen ağları silin. Windows cihazınız aynı anda çok fazla ağa bağlanmaya çalışıyor olabilir. Bunu düzeltmenin bir yolu, ihtiyacınız olmayan tüm ağları kaldırmak veya unutmaktır. Bunu yapmak için açın Ayarlar > Ağ ve İnternet > Bilinen ağları yönetin, ağ adını seçerek istenmeyen bağlantıları kaldırın ve ardından Unutmak. Şu anda hangi internet bağlantılarının kapsama alanında olduğunu ve çakışmaya neden olabileceğini görmek için, internet Windows 10 görev çubuğundaki simgesi. Yukarıdaki yöntemle kullandığınız internet bağlantısı dışında bunların hepsini kaldırın.

  5. Modemi ve yönlendiriciyi yeniden başlatın. Cihazları duvardan manuel olarak çıkarın ve yaklaşık beş dakika bekleyin. Cihazları tekrar takın ve ağın çevrimiçi olması için birkaç dakika bekleyin. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

  6. Windows güncellemesi gerçekleştirin. Bu genellikle birkaç bilgisayar sorununu düzeltir çünkü işlem sistemi tarar, yeni dosyalar indirir ve bilinen sorunları düzeltir. Windows 10’da bir Windows güncellemesi gerçekleştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlikve seçin Güncellemeleri kontrol et. Bir süredir güncelleme yapmadıysanız, bir Windows güncellemesinin tamamlanması biraz zaman alabilir.

  7. Google Chrome’u güncelle. Çoğu web tarayıcısında olduğu gibi, geliştiriciler Chrome’u güvenlik geliştirmeleri, yeni özellikler ve hata düzeltmeleriyle düzenli olarak günceller. Güncellemek için tıklayın Daha simgesini (ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta), ardından seçin Google Chrome’u güncelle. Bu seçeneği menüde bulamazsanız, tarayıcının en son sürüme güncellendiği anlamına gelir.

  8. Tarama verilerini temizle. Bu, tarayıcıyla ilgili birçok hatayı ve hatayı düzeltmek için iyi bir ipucu. Tıkla Daha sağ üst köşedeki simgesine dokunun ve seçin Ayarlar > ileri > Tarama Verilerini Temizle > Net veriler.

  9. DNS ayarlarını temizleyin. Vurgulayın ve kopyalayın ipconfig / flushdns panoya gidin, ardından Başlangıç ​​menüsü ve bas Ctrl + V. Seçin Komut çalıştır görünen bağlantı. İşlem neredeyse hemen tamamlanmalıdır.

  10. Farklı bir internet tarayıcısı deneyin. Microsoft Edge, Mozilla Firefox veya başka bir tarayıcı indirin ve yükleyin.