Skip to content

Ağ Protokolleri Nelerdir?

4 de Haziran de 2021

Bir ağ protokolü, cihazların birbirlerini tanımlama ve birbirleriyle bağlantı kurma yolları da dahil olmak üzere, ağ cihazları arasındaki iletişim için tüm kuralları ve kuralları içerir. Verilerin gönderilen ve alınan mesajlarda nasıl paketlendiğini belirten biçimlendirme kuralları da vardır.

Dimitri Otis/Getty Images
Bazı protokoller, güvenilir ve yüksek performanslı ağ iletişimi için mesaj onayı ve veri sıkıştırmayı da içerir.

Protokoller Hakkında

Protokoller olmadan cihazlar, ağ bağlantıları üzerinden birbirlerine gönderdikleri elektronik sinyalleri anlama yeteneğinden yoksun olurdu. Bilgisayar ağları için modern protokollerin tümü, genellikle mesaj göndermek ve almak için paket anahtarlama tekniklerini kullanır. paketler, Bunlar, hedeflerinde toplanan ve yeniden birleştirilen parçalara bölünmüş mesajlardır. Her biri belirli amaçlar ve ortamlar için tasarlanmış yüzlerce farklı bilgisayar ağı protokolü geliştirilmiştir.

İnternet Protokolleri

İnternet Protokolü (IP) ailesi, bir dizi ilgili ve yaygın olarak kullanılan ağ protokollerini içerir. İnternet Protokolünün yanı sıra, TCP, UDP, HTTP ve FTP gibi daha yüksek seviyeli protokollerin tümü, ek yetenekler sağlamak için IP ile bütünleşir. Benzer şekilde, ARP ve ICMP gibi daha düşük seviyeli İnternet Protokolleri de IP ile birlikte bulunur. Genel olarak, IP ailesindeki daha yüksek seviyeli protokoller, web tarayıcıları gibi uygulamalarla daha yakından etkileşime girerken, daha düşük seviyeli protokoller, ağ bağdaştırıcıları ve diğer bilgisayar donanımlarıyla etkileşime girer.

Kablosuz Ağ Protokolleri

Wi-Fi, Bluetooth ve LTE sayesinde kablosuz ağlar yaygınlaştı. Kablosuz ağlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ağ protokolleri, gezici mobil cihazları desteklemeli ve değişken veri hızları ve ağ güvenliği gibi sorunlarla ilgilenmelidir.

Ağ Yönlendirme Protokolleri

Yönlendirme protokolleri, internette ağ yönlendiricileri tarafından kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış özel amaçlı protokollerdir. Bir yönlendirme protokolü, diğer yönlendiricileri tanımlayabilir, yolları yönetebilir. rotalar) ağ mesajlarının kaynakları ve hedefleri arasında ve dinamik yönlendirme kararları verin. Ortak yönlendirme protokolleri arasında EIGRP, OSPF ve BGP bulunur.

Ağ Protokolleri Nasıl Uygulanır?

Modern işletim sistemleri, bazı ağ protokolleri için destek uygulayan yerleşik yazılım hizmetleri içerir. Web tarayıcıları gibi uygulamalar, o uygulamanın çalışması için gerekli olan üst düzey protokolleri destekleyen yazılım kitaplıkları içerir. Bazı alt düzey TCP/IP ve yönlendirme protokolleri için, geliştirilmiş performans için doğrudan donanımda (silikon yonga setleri) destek uygulanır. Bir ağ üzerinden iletilen ve alınan her paket ikili veri içerir (her mesajın içeriğini kodlayan birler ve sıfırlar). Çoğu protokol küçük bir başlık Her paketin başında, mesajın göndericisi ve hedeflenen hedef hakkında bilgi depolamak için. Bazı protokoller ayrıca bir altbilgi sonunda. Her ağ protokolü, kendi türündeki mesajları tanımlayabilir ve cihazlar arasında veri taşımanın bir parçası olarak üstbilgileri ve altbilgileri işleyebilir. Daha yüksek ve daha düşük seviyelerde birlikte çalışan bir grup ağ protokolüne genellikle protokol ailesi. Ağ iletişimi öğrencileri geleneksel olarak, öğretim amaçları için ağ protokolü ailelerini kavramsal olarak belirli katmanlar halinde organize eden OSI modelini öğrenirler.