Skip to content

Ağ Şifreleme Nedir?

7 de Mayıs de 2021

Evde veya bir iş ortamında çevrimiçi olduğumuzda, verilerimizi ve işlemlerimizi korumak için ağ şifrelemesine güveniriz. İşte ağ şifrelemesinin tam olarak ne olduğuna ve dijital bilgilerimizi nasıl koruduğuna bir göz atın. Ağ şifrelemesine bazen ağ katmanı şifreleme veya ağ düzeyinde şifreleme de denir.

Andriy Onufriyenko / Getty Images

Ağ Şifreleme Nedir?

Bankaya veya alışverişe çevrimiçi gittiğimizde, işlemlerimiz korunmalıdır. Şifreleme, bilgilerimizi güvende tutmak için tasarlanmış popüler ve etkili bir ağ güvenliği sürecidir. Şifreleme, verileri ve mesaj içeriklerini meraklı gözlerden etkili bir şekilde gizler. Bu bilgiler yalnızca ilgili bir şifre çözme süreç. Şifreleme ve şifre çözme, güvenli iletişimin arkasındaki bilimsel disiplin olan kriptografide yaygın tekniklerdir. Çeşitli şifreleme ve şifre çözme işlemleri (algoritmalar olarak da adlandırılır) vardır, ancak çoğu şifreleme algoritması anahtarları kullanarak yüksek düzeyde veri koruması sağlar.

Şifreleme Anahtarı Nedir?

Bilgisayar kriptografisinde anahtar, şifreleme ve şifre çözme algoritmaları tarafından kullanılan uzun bir bit dizisidir. Örneğin, aşağıdaki varsayımsal bir 40 bitlik anahtarı temsil eder:

00001010 01101001 10011110 00011100 01010101

Bir şifreleme algoritması, orijinal, şifrelenmemiş mesajı ve bir anahtarı alır ve ardından yeni bir şifreli mesaj oluşturmak için anahtarın bitlerine dayalı olarak orijinal mesajı matematiksel olarak değiştirir. Şifre çözme algoritması, şifrelenmiş bir mesajı alır ve bir veya daha fazla anahtar kullanarak orijinal biçimine geri yükler. Bazı şifreleme algoritmaları hem şifreleme hem de şifre çözme için tek bir anahtar kullanır. Bu tür bir anahtar gizli tutulmalıdır, yoksa bir mesaj göndermek için kullanılan anahtar hakkında bilgi sahibi olan herhangi biri, mesajı okumak için şifre çözme algoritmasına bu anahtarı sağlayabilir. Diğer algoritmalar, şifreleme için bir anahtar ve şifre çözme için ikinci, farklı bir anahtar kullanır. Bu durumda şifreleme anahtarı herkese açık kalabilir, çünkü şifre çözme anahtarı bilinmiyorsa, kimse mesajı okuyamaz. Popüler internet güvenlik protokolleri bu sözde “açık anahtar” ı kullanır şifreleme. Genel anahtar şifrelemesine bazen “asimetrik şifreleme” adı verilir.

İnternette şifreleme

Modern web tarayıcıları, güvenli çevrimiçi işlemler için Güvenli Yuva Katmanı (SSL) protokolünü kullanır. SSL, şifreleme için genel bir anahtar ve şifre çözme için farklı, özel bir anahtar kullanarak çalışır. Tarayıcınızdaki URL dizesinde bir HTTPS öneki gördüğünüzde, bu SSL şifrelemesinin perde arkasında gerçekleştiği anlamına gelir.

Ev Ağlarında Şifreleme

Wi-Fi ev ağları, WPA ve WPA2 dahil olmak üzere çeşitli güvenlik protokollerini destekler. Bunlar en güçlü şifreleme algoritmaları olmasa da, ev ağlarını dışarıdaki meraklılardan korumak için yeterlidir. Ev ağınızın ne tür şifreleme kullandığını belirlemek için, geniş bant yönlendiricinizin (veya başka bir ağ geçidinin) yapılandırmasını kontrol edin.

Anahtar Uzunluğunun ve Ağ Güvenliğinin Rolü

WPA / WPA2 ve SSL şifrelemesi anahtarlara çok bağlı olduğundan, ağ şifrelemesinin etkinliğinin yaygın bir ölçüsü, anahtardaki bit sayısı anlamına gelen “anahtar uzunluğu” dur. Netscape ve Internet Explorer web tarayıcılarındaki ilk SSL uygulamaları, 40 bitlik bir SSL şifreleme standardı kullanıyordu. Ev ağları için WEP’in ilk uygulaması 40 bitlik şifreleme anahtarlarını da kullanıyordu. Ne yazık ki, 40 bit şifreleme, doğru şifre çözme anahtarını tahmin edebilen siber suçlular tarafından deşifre edilmesi çok kolay hale geldi. Brute-force adı verilen yaygın bir şifreleme deşifre tekniği şifre çözme, her olası anahtarı tek tek hesaplamak ve denemek için bilgisayar işlemeyi kullanır. Güvenlik yazılımı üreticileri, 40 bit şifrelemenin çok gevşek olduğunu fark etti, bu nedenle 128 bit ve üstüne geçtiler. yıllar önce şifreleme seviyeleri. 40 bit şifrelemeyle karşılaştırıldığında 128 bit şifreleme, 88 ek anahtar uzunluğu biti sunar. Bu, bir kaba kuvvet çatlağı için gerekli olan muazzam bir 309.485.009.821.345.068.724.781.056 ek kombinasyona dönüşür. Bu anahtarlarla mesaj trafiğini şifrelemek ve şifresini çözmek zorunda kaldıklarında cihazlarda bir miktar işlem yükü olsa da, faydalar maliyetten çok daha ağır basar.