Skip to content

Ağ Yönlendiricileri, Erişim Noktaları, Adaptörler ve Daha Fazlası

13 de Nisan de 2021

Bir BT uzmanı değilseniz veya birden fazla kablosuz ağ kurmadıysanız, çeşitli kablosuz cihazları çözebilmek zor bir görev olabilir. Öyleyse, tüm bu cihazların ve her birinin tam olarak ne yaptığının ayrıntılarını inceleyelim.

Kablosuz Yönlendiriciler

Linksys WRT54GL Yönlendirici.
Amazon’dan fotoğraf

Birçok ev bilgisayarı ağının en önemli ürünü kablosuz bir yönlendiricidir. Bu yönlendiriciler, kablosuz ağ bağdaştırıcılarıyla yapılandırılmış tüm ev bilgisayarlarını destekler (aşağıya bakın). Ayrıca, bazı bilgisayarların Ethernet kablolarıyla bağlanmasına izin veren bir ağ anahtarı içerirler. Kablosuz yönlendiriciler, kablo modem ve DSL internet bağlantılarının paylaşılmasına izin verir. Ek olarak, birçok kablosuz yönlendirici ürününde, ev ağını davetsiz misafirlerden koruyan yerleşik bir güvenlik duvarı bulunur. Yukarıda gösterilen, Linksys WRT54G’dir. Bu, 802.11g Wi-Fi ağ standardına dayalı popüler bir kablosuz yönlendirici ürünüdür. Kablosuz yönlendiriciler, genellikle 12 inçten (0,3 m) daha kısa, önde LED ışıkları ve yanlarda veya arkada bağlantı noktaları bulunan küçük kutu benzeri cihazlardır. WRT54G gibi bazı kablosuz yönlendiriciler, aygıtın üstünden çıkıntı yapan harici antenlere sahiptir; diğerleri yerleşik antenler içerir. Kablosuz yönlendirici ürünleri, destekledikleri ağ protokolleri (802.11g, 802.11a, 802.11b veya bunların bir kombinasyonu), destekledikleri kablolu cihaz bağlantılarının sayısı, destekledikleri güvenlik seçenekleri ve daha küçük pek çok şekilde farklılık gösterir. Genel olarak, bir evin tamamını ağa bağlamak için yalnızca bir kablosuz yönlendirici gerekir.

Kablosuz Erişim Noktaları

Linksys WAP54G kablosuz erişim noktası.

Linksys WAP54G kablosuz erişim noktası.
Amazon’dan fotoğraf

Bir kablosuz erişim noktası (bazen “AP” veya “WAP” olarak da adlandırılır), kablosuz istemcileri kablolu bir Ethernet ağına birleştirmeye veya “köprü” kurmaya yarar. Erişim noktaları, yerel bir ağdaki tüm WiFi istemcilerini “altyapı” olarak adlandırılan modda merkezileştirir. Bir erişim noktası da başka bir erişim noktasına veya kablolu bir Ethernet yönlendiricisine bağlanabilir. Kablosuz erişim noktaları, büyük ofis binalarında, geniş bir alanı kapsayan tek bir kablosuz yerel alan ağı (WLAN) oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Her erişim noktası tipik olarak 255’e kadar istemci bilgisayarı destekler. Erişim noktalarını birbirine bağlayarak, binlerce erişim noktasına sahip yerel ağlar oluşturulabilir. İstemci bilgisayarlar hareket edebilir veya dolaşmak bu erişim noktalarının her biri arasında gerektiği gibi. Ev ağında, kablosuz erişim noktaları, kablolu bir geniş bant yönlendiriciye dayalı olarak mevcut bir ev ağını genişletmek için kullanılabilir. Erişim noktası, geniş bant yönlendiriciye bağlanarak, kablosuz istemcilerin Ethernet bağlantılarını yeniden kablolamaya veya yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan ev ağına katılmasına olanak tanır. Yukarıda gösterilen Linksys WAP54G’de gösterildiği gibi, kablosuz erişim noktaları fiziksel olarak kablosuz yönlendiricilere benzer görünür. Kablosuz yönlendiriciler aslında genel paketlerinin bir parçası olarak bir kablosuz erişim noktası içerir. Kablosuz yönlendiriciler gibi, erişim noktaları da 802.11a, 802.11b, 802.11g veya kombinasyonlarını destekler.

Kablosuz Ağ Adaptörleri

Linksys WPC54G Kablosuz Ağ Adaptörü

Linksys WPC54G Kablosuz Ağ Adaptörü.
Amazon’dan fotoğraf

Bir kablosuz ağ adaptörü, bir bilgi işlem cihazının bir kablosuz LAN’a katılmasına izin verir. Kablosuz ağ adaptörleri, yerleşik bir radyo vericisi ve alıcısı içerir. Her bağdaştırıcı, bir veya daha fazla 802.11a, 802.11b veya 802.11g Wi-Fi standardını destekler. Kablosuz ağ bağdaştırıcıları ayrıca birkaç farklı form faktöründe mevcuttur. Geleneksel PCI kablosuz bağdaştırıcılar, PCI veri yoluna sahip bir masaüstü bilgisayarın içine takılmak üzere tasarlanmış eklenti kartlardır. USB kablosuz adaptörler bir bilgisayarın harici USB bağlantı noktasına bağlanır. Sonunda sözde PC Kartı veya PCMCIA kablosuz adaptörleri bir dizüstü bilgisayardaki dar, açık bir yuvaya yerleştirilir. PC Kartı kablosuz adaptörüne bir örnek olan Linksys WPC54G yukarıda gösterilmiştir. Her bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı türü küçüktür ve genellikle 6 inçten (0,15 m) daha kısadır. Her biri, desteklediği Wi-Fi standardına göre eşdeğer kablosuz özelliği sağlar. Çoğu dizüstü bilgisayar artık yerleşik kablosuz ağ ile üretilmektedir. Bilgisayarın içindeki küçük yongalar, bir ağ bağdaştırıcısının eşdeğer işlevlerini sağlar. Bu bilgisayarlar elbette ayrı bir kablosuz ağ adaptörünün ayrı kurulumunu gerektirmez.

Kablosuz Baskı Sunucuları

Linksys WPS54G Kablosuz Yazdırma Sunucusu

Linksys WPS54G Kablosuz Yazdırma Sunucusu.
Amazon’dan fotoğraf

Kablosuz bir yazdırma sunucusu, bir veya iki yazıcının bir Wi-Fi ağı üzerinden rahatlıkla paylaşılmasına olanak tanır. Bir ağa kablosuz baskı sunucuları ekleme:

  • Yazıcıların, bilgisayarların konumuna bağlı değil, kablosuz ağ kapsama alanı içinde herhangi bir yere rahatça yerleştirilmesine olanak tanır.
  • Yazdırmak için bir bilgisayarın her zaman açık olmasını gerektirmez.
  • Tüm yazdırma işlerini yönetmek için bir bilgisayar gerektirmez, bu da performansını düşürebilir.
  • Yöneticilerin, ağ üzerinden yazdırma ayarlarını yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan bilgisayar adlarını ve diğer ayarları değiştirmesine izin verir.

Bir kablosuz yazdırma sunucusu, normalde USB 1.1 veya USB 2.0 gibi bir ağ kablosuyla yazıcılara bağlanmalıdır. Baskı sunucusunun kendisi Wi-Fi üzerinden bir kablosuz yönlendiriciye bağlanabilir veya bir Ethernet kablosu kullanılarak birleştirilebilir. Çoğu baskı sunucusu ürünü, aygıtın ilk yapılandırmasını tamamlamak için bir bilgisayara yüklenmesi gereken bir CD-ROM’da kurulum yazılımı içerir. Ağ bağdaştırıcılarında olduğu gibi, kablosuz baskı sunucularının doğru ağ adı (SSID) ve şifreleme ayarlarıyla yapılandırılması gerekir. Ek olarak, bir kablosuz baskı sunucusu, bir yazıcı kullanması gereken her bilgisayara istemci yazılımının yüklenmesini gerektirir. Baskı sunucuları, yerleşik bir kablosuz anten ve durumu belirtmek için LED ışıklar içeren çok kompakt aygıtlardır. Linksys WPS54G 802.11g USB kablosuz baskı sunucusu bir örnek olarak gösterilmiştir.

Kablosuz Oyun Adaptörleri

Linksys WGA54G Kablosuz Oyun Adaptörü

Linksys WGA54G Kablosuz Oyun Adaptörü.
Amazon’dan fotoğraf

Kablosuz oyun adaptörü, İnternet veya kafa kafaya LAN oyunlarını etkinleştirmek için bir video oyun konsolunu bir Wi-Fi ev ağına bağlar. Ev ağları için kablosuz oyun bağdaştırıcıları hem 802.11b hem de 802.11g çeşitlerinde mevcuttur. Yukarıda bir 802.11g kablosuz oyun bağdaştırıcısı örneği, Linksys WGA54G görülmektedir. Kablosuz oyun adaptörleri, bir Ethernet kablosu (en iyi güvenilirlik ve performans için) veya Wi-Fi (daha fazla erişim ve rahatlık için) kullanılarak bir kablosuz yönlendiriciye bağlanabilir. Kablosuz oyun adaptörü ürünleri, aygıtın ilk yapılandırmasını tamamlamak için bir bilgisayara yüklenmesi gereken bir CD-ROM’daki kurulum yazılımını içerir. Genel ağ bağdaştırıcılarında olduğu gibi, kablosuz oyun bağdaştırıcılarının doğru ağ adı (SSID) ve şifreleme ayarlarıyla yapılandırılması gerekir.

Kablosuz İnternet Video Kameraları

Linksys Wireless-N İnternet Ev İzleme Kamerası

Linksys Wireless-N İnternet Ev İzleme Kamerası.
Amazon’dan fotoğraf

Kablosuz bir İnternet video kamerası, video (ve bazen ses) verilerinin yakalanmasına ve bir WiFi bilgisayar ağı üzerinden iletilmesine izin verir. Kablosuz internet video kameraları hem 802.11b hem de 802.11g çeşitlerinde mevcuttur. Linksys Linksys Wireless-N İnternet Ev İzleme Kamerası yukarıda gösterilmektedir. Kablosuz İnternet video kameraları, kendilerine bağlanan herhangi bir bilgisayara veri akışları sunarak çalışır. Yukarıdakine benzer kameralar yerleşik bir Web sunucusu içerir. Bilgisayarlar, standart bir Web tarayıcısı kullanarak veya ürünle birlikte CD-ROM’da sağlanan özel bir istemci kullanıcı arabirimi aracılığıyla kameraya bağlanır. Uygun güvenlik bilgileriyle, bu kameralardan gelen video akışları, yetkili bilgisayarlardan İnternet üzerinden de görüntülenebilir. İnternet video kameraları, bir Ethernet kablosu veya Wi-Fi aracılığıyla bir kablosuz yönlendiriciye bağlanabilir. Bu ürünler, aygıtın ilk Wi-Fi yapılandırmasını tamamlamak için bir bilgisayara yüklenmesi gereken bir CD-ROM’daki kurulum yazılımını içerir. Farklı kablosuz İnternet video kameralarını birbirinden ayıran özellikler şunları içerir:

  • Yakalanan video görüntülerinin çözünürlüğü (örneğin, 320×240 piksel, 640×480 piksel ve diğer görüntü boyutları).
  • Hareket sensörleri ve yeni etkinlik algılandığında ve yakalandığında e-posta uyarıları gönderme yeteneği.
  • Görüntülere zaman damgası uygulayabilme.
  • Ses desteği için harici mikrofonlar için yerleşik mikrofonlar ve / veya jaklar.
  • WEP veya WAP gibi desteklenen WiFi güvenliği türleri.

Kablosuz Menzil Genişletici

Linksys AC1200 Çift Bantlı Wi-Fi Menzil Genişletici / Wi-Fi Güçlendirici (RE6350)

Linksys AC1200 Dual-Band Wi-Fi Menzil Genişletici / Wi-Fi Booster.
Amazon’dan fotoğraf

Bir kablosuz menzil genişletici, bir WLAN sinyalinin yayılabileceği mesafeyi artırır, engellerin üstesinden gelir ve genel ağ sinyali kalitesini iyileştirir. Birkaç farklı kablosuz kapsama alanı genişletici mevcuttur. Bu ürünler bazen “menzil genişleticiler” veya “sinyal güçlendiriciler” olarak adlandırılır. Linksys AC1200 Dual-Band Wi-Fi Menzil Genişletici / Wi-Fi Booster yukarıda gösterilmiştir. Bir kablosuz menzil genişletici, bir ağın temel yönlendiricisinden veya erişim noktasından WiFi sinyallerini alıp yansıtan bir röle veya ağ tekrarlayıcı olarak çalışır. Bir menzil genişletici yoluyla bağlanan cihazların ağ performansı, genellikle doğrudan birincil baz istasyonuna bağlanmış olduklarından daha düşük olacaktır. Bir kablosuz menzil genişletici, Wi-Fi aracılığıyla bir yönlendiriciye veya erişim noktasına bağlanır. Ancak, bu teknolojinin doğası gereği, çoğu kablosuz menzil genişletici yalnızca sınırlı sayıda diğer ekipmanla çalışır. Uyumluluk bilgileri için üreticinin spesifikasyonlarını dikkatlice kontrol edin.