Skip to content

AI Değiştirilmiş Müzik, Kullanıcıların Dinleme Deneyimini Geliştirebilir

14 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Apple, dinleyicinin ortamına göre müziği “kaydırmak” için teknoloji üzerinde çalışan bir girişim satın aldı.
  • Uzmanlar, Apple’ın bunu oyunlarında ve uygulamalarında kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanabileceğini söylüyor.
  • AI uzmanları, teknolojinin Apple’ın verileriyle birleştirildiğinde harikalar yaratabileceğini öne sürüyor.
Yapay Zeka (AI), sıfırdan müzik yaratırken insan yaratıcılığının yerini alamaz, ancak kesinlikle dinleyiciye benzersiz bir deneyim sunabilir. En azından uzmanların önerdiği şey, Apple’ın yakın zamanda AI Music adlı İngiltere merkezli bir girişimi satın almasıyla umduğu şey. Şirket, şarkıları değiştirmek için yapay zekayı kullanarak, esasen benzersiz müzikler üretmeye çalışıyordu. AI uzmanları, satın almanın Apple’ı AI tarafından oluşturulan müziğin sınırlarını zorlayacak bir konuma getirdiğine inanıyor. AI destekli eğitim teknolojisi platformu AyeAI’nin kurucusu Abhishek Choudhary, LinkedIn aracılığıyla Lifewire’a “Bir analitik araç olarak AI, büyük verilerle büyük bir başarı elde etti” dedi. “Ancak, AI, yaratıcılık ve empatinin insan eşdeğerlerine ulaşabilir mi? Apple’ın AI Music girişimine yatırım yapmış olması, AI’nın ezoterik uygulamalarının çağının geldiğini gösteriyor.”

Müzik Değiştirme

AI Music, şarkıları belirli koşullara göre otomatik olarak değiştirmek için “Sonsuz Müzik Motoru” adını verdikleri bir şey üzerinde çalışıyordu. 2017 röportajında, AI Music’in CEO’su Siavash Mahdavi, motorunu AI’yı müzik oluşturmak yerine mevcut parçaları uyarlamak için kullandığını açıkladı. Mahdavi, girişimin, “müziğin şeklini değiştiren” olarak adlandırdığı, parçaların farklı koşullara uyum sağlaması için kalıplar bularak dinleyicilerin mevcut müziği tüketmeleri için yeni yollar bulmak için AI’yı eğittiğini söyledi.

Renkli ses dalgaları.  Ses sinyali dalgası, renk gradyanlı müzik dalga biçimleri ve dijital stüdyo ekolayzır vektör seti.  Analog ve dijital ses sinyali.

“Belki bir şarkı dinlersiniz ve sabah biraz daha akustik bir versiyonu olabilir. Belki aynı şarkıyı, spor salonuna gitmek üzereyken çaldığınızda, derin bir evdir. ya da drum’n’bass versiyonu. Ve akşamları biraz daha cazcı oluyor. Tüm tür veya çalındığı anahtar değişebilir,” diye açıkladı Mahdavi. Başka bir deyişle, teknoloji, tamamen farklı müzikler sunmak için otomatik olarak yeni şarkı varyasyonları oluşturabilir. LinkedIn sayfasında da aynısı yazıyor: “Amacımız, tüketicilere istedikleri müziği seçme, ihtiyaçlarına göre sorunsuz bir şekilde düzenleme veya hedef kitlelerine uyum sağlayan dinamik çözümler oluşturma gücü vermektir.”

Gelişmiş deneyim

Pixel Privacy’nin tüketici gizliliği şampiyonu Chris Hauk, Lifewire’a e-posta yoluyla Apple’ın AI Müzik teknolojisini bir dizi ürününde kullanabileceğini söyledi. “Apple, AI Müzik teknolojisini kullanarak bir kullanıcının egzersiz müziğini, aynı şeyi asla iki kez duymamaları için değiştirebilir, ancak müzik ısınmaya, egzersiz yapmaya ve soğumaya uyum sağlayabilir. adımlarını atabilmek için koşmak, yürümektir” diye kuramsallaştırdı Hauk. “Belki bir şarkı dinlersiniz ve sabah, biraz daha akustik bir versiyon olabilir.” Aynı şekilde, Hauk, Apple’ın sanal ortamda olup bitenlere dayanarak müziği ayarlamak için oyunlarda teknolojiyi kullanabileceğini ve esasen her kullanıcı için benzersiz bir deneyim sunarak oyunu geliştirebileceğini söyledi. Belki biraz çalışmayla Apple, kullanıcıların çok fazla çaba harcamadan benzersiz melodik müzikler oluşturmalarına yardımcı olmak için teknolojiyi genişletebilir.

Seviye atlamak

Hauk’un önerileri, AI Müzik teknolojisi ile şu anda mümkün olana dayanmaktadır. Öte yandan AI uzmanları, Apple’ın bilgi hazinesi ile birlikte AI Music’in harikalar yaratabileceğine inanıyor. Beanworks Başkanı Karim Ben-Jaafar, daha büyük bir şey hayal edenlerden biri. Lifewire’a e-posta yoluyla, bu satın alma yoluyla Apple’ın avantajının büyüklüğünü takdir edebilmemiz için öncelikle mevcut AI neslinin sihrini nasıl yaptığını anlamamız gerektiğini söyledi. Mevcut AI neslinin, bilgisayarın neyin gerçek olup olmadığını anlamasına yardımcı olmak için çeşitli parametrelerde puanlayan veya etkileşimi artırma konusunda en iyi şansa sahip olan insanlar tarafından kendisine beslenen verileri ezerek öğrendiğini açıkladı. Veriler ne kadar insan tarafından doğrulanırsa, yapay zeka o kadar akıllı olur. “Apple, desteklediği yaklaşık üç milyon uygulamadan kullanıcı tarafından oluşturulan muazzam bir veri zenginliğine sahip. Bu satın alma ile Apple’ın yapay zekası, kullanıcıların keyif alma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu içerikleri önerebilecek ve hatta istedikleri basit uygulamaları veya müzikleri oluşturabilecek. , kendi başına!” Ben-Jaafar’ı savundu. Choudhary de aynı doğrultuda düşünüyor. Derin sahte resimlere hayat verdi ve derin sesli sahteler bir kişinin sesini taklit etti, Apple’ın Beethoven ve Mozart gibi dahi bestecileri yeniden canlandırmak için yapay zekayı kullanıp kullanamayacağını merak etti. Choudhary, “Şu anda önümüzde gelişen ilginç bir gelecek” dedi.