Skip to content

AI Yakında Duygularınızı Okuyabilir

27 de Eylül de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Artan sayıda şirket duygularınızı okumak için AI kullanıyor.
  • Duygu okuyan yapay zeka, teknolojinin kullanımını potansiyel olarak kolaylaştırabilir.
  • Bazı uzmanlar, duygusal verilerinizi toplayan şirketlerin mahremiyet üzerindeki etkileri konusunda endişeleniyor.

Yapay zeka (AI) yakında sizin hakkınızda düşündüğünüzden daha fazlasını öğrenebilir. Hume AI adlı bir girişim, yüz, sesli ve sözlü ifadelerden duyguları ölçmek için algoritmalar kullandığını iddia ediyor. Bilgisayarları kullanarak insan duygularını okumayı iddia eden, sayıları giderek artan şirketlerden biridir. Ancak bazı uzmanlar, konseptin gizlilik sorunlarını gündeme getirdiğini söylüyor. Bir teknoloji başlangıç ​​danışmanı olan Bob Bilbruck, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​​​“Bu sistemleri ve platformları kim kontrol ederse, bireyler hakkında çok fazla bilgiye sahip olacak” dedi. “Bu insanlar için parasal kazanç, sonuçların kontrolü veya potansiyel olarak insanların ve toplumun daha kötü makro takibi için kullanılabilecek profiller oluşturabilecekler.”

Yüz okumak?

Hume, yapay zekaya duyguları okumayı öğretmenin sırrının büyük veri olduğunu söylüyor. Şirket, yapay zekasını Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Güney Amerika’dan gelen devasa veri kümeleri üzerinde eğittiğini söylüyor. Şirket web sitesinde “Vizyonumuz, yapay zekanın bilimsel bilgileri insanın duygusal deneyimini iyileştirmenin yeni yollarına çevirdiği bir dünya” diye yazıyor. “Duygusal farkındalık, kullanıcının iyiliğini optimize eden sosyal medya algoritmaları oluşturmak için gereken eksik bileşendir…” Hume, insan duygularına ilişkin içgörüler elde etmek için verilerden yararlanmaya çalışan birçok şirketten biridir. Ukrayna’daki Igor Sikorsky Kyiv Politeknik Enstitüsü’nde yapay zeka araştırması yapan profesör Oleksii Shaldenko, Lifewire’a bir e-posta röportajında, şirketlerin etkili reklamlar tasarlamaya çalışmak için duygusal izlemeyi kullandıklarını söyledi. Çağrı merkezlerindeki ses tonunu değerlendirmek, otomobillerdeki sürücü davranışlarını izlemek ve yayın ve prodüksiyon şirketlerinde izleyicinin tutumunu ölçmek için benzer bir teknoloji kullanılıyor. AI Dynamics baş teknik sorumlusu Ryan Monsurate, Lifewire’a bir e-posta röportajında, kullanıcıların AI’nın duygularını okumasının önemli potansiyel faydaları olduğunu söyledi. Bir kullanımın, insanların teknolojilerine sinirlenme veya sinirlenme olasılığını azaltan arayüzler tasarlamak olduğunu söyledi. Monsurate, çözülmesi gereken daha zorlu bir problemin, insanlarla etkileşime giren AI tarafından algılanan duygulara uygun duygusal tepkiler üretmek olacağını söyledi. “Birçoğumuz istihbarat asistanlarımızla konuştuk ve seslerinin tonlama ve tonlama kalitesi son on yılda iyileşmiş olsa da, farklı duyguları iletecek şekilde iletişim kurmakta daha iyi değiller” diye ekledi. “Modellerin boyutu ve karmaşıklığı büyüdükçe veya derin öğrenme alanında yeni atılımlar yaptıkça, üretken modellerin duygu ve bağlamsal olarak uygun duygularla sentetik sesler üretebildiğini görüyorum.” Ancak duygu okuma teknolojisinin en acil yararı, bir şeyler satmaya çalışan şirketler için olabilir. Örneğin SenseR sistemi, perakendecilerin mağaza içi deneyimini kişiselleştirmelerine olanak tanır. Bilgisayarlar, alışveriş yapanların ifadelerini ve beden dilini izler ve analiz eder. Bir BT ve halkla ilişkiler uzmanı olan Fariha Rizwan, Lifewire’a bir e-posta röportajında, çalışanların mağaza satış personeli tarafından istendiğinde bir satışı doğru yönde dürtmek için sonuçları kullanabileceğini söyledi.

Oturma odasında dizüstü bilgisayar kullanan biri.

Rizwan, “Perakende analitiği açısından bakıldığında, insan alışveriş yapanları izlemek için makine vizyonunun kullanılması, bir perakendeciye mağaza içi etkileşim süreleri, ısı haritalarına dayalı ilgi seviyeleri, mağaza yolculukları ve müşteri demografisi hakkında fikir verebilir” dedi.

Duygularınızın Sahibi Kim?

Şirketler duyguları okumak için giderek daha fazla yapay zekaya yöneldikçe, birçok potansiyel gizlilik tuzağı var. Rizwan, duygu okuma sistemlerini çalıştıran yüz tanıma teknolojilerinin, izlenen kişilerin izni olmadan, verilerini kaydetmeden ve zaman zaman bu verileri en yüksek teklifi verene satmadan halka açık ve özel yerlerde çalışma eğiliminde olduğunu söyledi. Rizwan, “Bu sistemlerin, bir kişinin yüz haritasını potansiyel olarak kötü bir aktörün eline bırakan siber saldırılara karşı ne ölçüde korunduğunu da bilmiyoruz” diye ekledi. “Bu endişeler, gelişmiş izleme, gözetim, gizlilik açıklamaları ve hesap verebilirlikte bir değişim başlattı.” Monsurate, en büyük gizlilik endişelerinin AI ile ilgili olmadığını, bunun yerine altta yatan bilgi paylaşım çerçeveleri ve halihazırda yürürlükte olan düzenlemelerle ilgili olduğunu savundu. Şirketler verilerinizden para kazanabilir ve davranışlarınızı manipüle etmek için kullanabilirlerse, duygusal durumunuzu anlamak, bunu daha iyi yapmalarına yardımcı olacaktır. Monsurate, “İhtiyacımız olan şey, amaçlarına ulaşmak için hangi araçları kullanırlarsa kullansınlar, ilk etapta bu davranışı caydırmak için yasalardır” diye ekledi. “Bu araçlar değil, kötü aktörler ve mevcut gizlilik yasalarımız ne yazık ki yetersiz.”