Skip to content

AI Yediklerinizi Değiştirmek İçin Burada

11 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Bitki bazlı gıda endüstrisi, tadı ve gerçek süte benzeyen NotMilk gibi alternatif seçeneklerle büyüyor.
  • Yapay zeka, teknolojide verimlilik ve hayvansal ürünlerin zararlı etkilerini ortadan kaldırma söz konusu olduğunda gıda endüstrisinin bazı sorunlarını çözebilir.
  • Bitki bazlı yiyecekler, daha lezzetli olmalarını sağlamak için yapay zekadan faydalanabilir, böylece vegan olmayan müşteriler daha fazla geçiş yapar.

Marketteki bir mandıraya bakan bir kişi.

dowell / Getty Images
Bitki bazlı gıda endüstrisi patlama yaşıyor, ancak bitki bazlı seçeneklerin hayvan yapımı muadillerine kıyasla nasıl göründüğü ve tadı konusunda hala bazı kopukluklar var. Gıda endüstrisindeki uzmanlar, yapay zekanın (AI) eksik olan bileşen olduğuna inanıyor. Gıda teknolojisi şirketi NotCo, kısa süre önce, süt sütü gibi görünen ve tada sahip olan NotMilk adlı bitki bazlı sütünü ülke çapındaki Whole Foods mağazalarında piyasaya sürdü. Şirket, yapay zeka kullanarak tıpkı hayvan temelli meslektaşları gibi tadı, hissi ve görünümü olan bitki bazlı yiyecekler yaratma sanatında ustalaştı. NotCo’nun kurucusu ve CEO’su Matias Muchnick, Lifewire’a bir telefon röportajında ​​”Bana göre, bu dünyada keşfedebileceğiniz 400.000’den fazla bitki türüne sahipsiniz ve bunların ne yapabilecekleri hakkında hiçbir fikrimiz yok,” dedi. “Lezzetleri taklit edebilirler mi, dokuları taklit edebilirler mi — AI bunu keşfediyor.”

Neden AI?

Muchnick, bir bütün olarak gıda endüstrisi içinde pek çok sorun olduğunu, ancak çözülmesi gereken ana teknolojinin bu teknoloji olduğunu söyledi. “Gıda endüstrisini bozuk bir sistem yapan en önemli faktörlerden biri, özellikle tüm gıdanın inşasını dayandırdığımız teknolojidir” dedi. “Bu verimsiz bir süreç.” Muchnick, AI’nın devreye girdiğine inandığı yerdir; Yapay zekayı kullanarak, gelişmiş makine öğrenimi teknolojisi insan beyninden çok daha hızlı olduğu için hangi lezzet kombinasyonlarının lezzetli olacağını belirlemek için gereken süreyi ortadan kaldırırsınız. NotCo’nun kullandığı AI teknolojisi Giuseppe olarak adlandırılır. Giuseppe, akıllara durgunluk veren bileşen kombinasyonları içeren bitki bazlı tarifler üretmek, belirli kısıtlamalara sahip formüller tasarlamak ve şefler ve gıda bilimcilerinden gelen geri bildirimlerle sürekli olarak öğrenmek için düzinelerce farklı gıda ve bitki veri tabanından yararlanıyor. Muchnick, “Verileri aldığımızda, yapmaya başladığımız şey, duyusal deneyimi, lezzeti, dokuları, işlevselliği vb. Taklit edecek bileşenleri tahmin etmemize olanak tanıyan bir algoritma eğitmek” dedi. “Günün sonunda, sahip olduğunuz şey, insanların önyargısı olmadan insanların yerini alan süper güçlü gıda bilimcisi.” İnsanları tipik olarak binlerce saatlik bir deneme yanılma çabası gerektiren bir şey olan Giuseppe, ananas ve lahana gibi bitki bazlı süt için gerçekten işe yarayan vahşi kombinasyonları düşünebilir.

Bir kucak dolusu taze sebze tutan birinin portre.

Biz / Getty Images
Muchnick, Giuseppe’nin test edilen her algoritmada daha akıllı ve daha akıllı hale geldiğini ve her zaman NotMilk’in formülünü yeniden tanımladıklarını, çünkü Giuseppe’nin doğru formülasyonları tahmin etmede daha iyi hale geldiğini söyledi. “Yiyecekleri moleküler düzeyde anlamamız gerekiyor ve AI bunu yapmamıza yardımcı oluyor” dedi.

Hangi Sorunlar Çözülebilir?

Muchnick, bitki bazlı gıdalar için doğru formülü oluşturmanın yanı sıra, AI’nın gıda endüstrisindeki başka bir büyük soruna da yardımcı olabileceğini söyledi: hayvansal ürünlerin çevre üzerindeki zararlı etkileri. 2018 Oxford Üniversitesi çalışmasına göre, çevresel etkinizi azaltmanın en önemli yolu hayvansal ürünlerden kaçınmaktır. Muchnick, “Yaptığımız yiyecekler dünyaya zarar veriyor ve gelecek nesil için sürdürülebilir değil,” dedi. “Ürettiğimiz su ve enerji miktarı sürdürülemez ve verimsizdir.” Muchnick, NotCo’nun müşteri tabanının% 90’ının aslında vegan olmadığını söyledi. Hayvansal ürünler yerine bitki bazlı ürünler satın alan bu insan grubunun itici faktörü lezzettir, bu nedenle yapay zeka kullanarak bunu doğru yapmak insanları bitki temelli ürünlere geçirmek için çok önemlidir. “Gıda endüstrisini bozuk bir sistem yapan en önemli faktörlerden biri, özellikle tüm gıdanın inşasını dayandırdığımız teknolojidir. Bu verimsiz bir süreçtir.” Kuzey Amerika’daki NotCo’nun CEO’su Lucho Lopez-May yaptığı açıklamada, “ABD’deki bitki bazlı süt tüketicilerinin% 33’ünün tattaki ödünler nedeniyle süt ürünlerine geri döndüğünü biliyoruz” dedi. AI, süt ve etin yanı sıra peynir ve yoğurt gibi daha lezzetli bitki bazlı fermente gıdalar yaratma potansiyeline sahiptir. Daha önce vegan peynir yediyseniz, tadı ve o mükemmel lifli peynir çekme açısından kesinlikle normal peynirlere kadar yaşamaz. Ancak Muchnick, NotCo’nun peynir gibi fermente gıdaları taklit etmek için AI’yı kullanmak üzere ürün yelpazesini genişletmek istediğini söyledi. Genel olarak Muchnick, insanların bitki bazlı ürünleri tercih etme nedenleri ne olursa olsun, hayvan yapımı ürünler dışında keşfedilecek pek çok seçenek olduğunu söyledi. Yapay zekanın bu alternatif seçenekleri keşfetmemize yardımcı olabileceğine inanıyor. Muchnick, “Sütünü veya etini almak için orada bir hayvanın olmasına gerek yok” dedi.