Skip to content

AirCard nedir?

3 de Nisan de 2021

Bir Wi-Fi erişim noktasının yakınında olmadığınızda ve ofis ağınıza bağlanmanız gerektiğinde, internete erişmek için dizüstü bilgisayarınızla birlikte bir AirCard kullanın. AirCards, cep telefonunu kullanabildiğiniz her yerde internet erişimi sağlar. AirCard, mobil cihazları hücresel ağlar üzerinden internete bağlayan kablosuz bir modemdir. AirCard’lar, Wi-Fi erişim noktalarının kapsama alanı dışındaki dizüstü bilgisayarlardan internete erişim sağlar. Ayrıca kırsal alanlarda veya yüksek hızlı internet hizmetinin olmadığı diğer alanlarda ev çevirmeli internet hizmetine alternatif olarak kullanılabilirler. AirCard’lar tipik olarak, mevcut bir hücresel sözleşmeye ek olarak bir cep telefonu sağlayıcısı ile bir sözleşme gerektirir.

AirCard Türleri

Geçmişte, hücresel ağ hizmet sağlayıcıları, hizmet sözleşmeleriyle uyumlu kablosuz modemleri tipik olarak paketler ve bazen yeniden markalaştırırdı. Örneğin ABD’de, AT&T ve Verizon, AT&T AirCard ve Verizon AirCard olarak adlandırılmalarına rağmen Sierra Wireless’ın ürünlerini kullandılar. AirCard’lar hala Netgear ve Sierra Wireless gibi büyük tedarikçilerden temin edilebilir. AirCard kablosuz modemler, üç standart form faktöründe gelir ve her birinin düzgün çalışması için bir dizüstü bilgisayarda uyumlu bir bağlantı noktası veya yuva gerekir.

  • PCMCIA PC Kartı: Bilgisayarlar için orijinal standart hücresel modem kartı.
  • Hızlı kart: Değiştirdiği PCMCIA kartına göre bant genişliğinde artış sağlar.
  • USB Modem: USB bağlantı noktasına sahip herhangi bir bilgisayara hücresel bağlantı sağlar.

Kablosuz modemler, bir veya daha fazla yaygın hücresel ağ protokolünü uygular. Son model AirCards, şehirlerde 3G / 4G LTE geniş bant kalitesinde hız ve birçok kırsal alanda 3G hızı sunar.

Hızları

AirCards, çevirmeli bağlantılardan daha yüksek veri hızlarını destekler. Birçok AirCard, indirmeler için 3,1 Mbps’ye kadar ve yüklemeler için 1,8 Mbps’ye kadar veri hızı sunarken, daha yeni USB hücresel modemler, indirmeler için 7,2 Mbps’ye ve yüklemeler için 5,76 Mbps’ye ulaşır. Pratikte elde edilebilen tipik AirCard veri hızları bu teorik maksimum değerlerden daha düşük olsa da, yine de bir çevirmeli bağlantı verimini aşıyorlar.

İnternet Bağlantısı için AirCard Kullanmanın Eksileri

AirCard’lar, bazen çevirmeli bağlantıdan daha yüksek olan yüksek ağ gecikmesinden muzdariptir, ancak bağlantı hızı arttıkça gecikme sorunu da artmaktadır. 3G / 4G bağlantısı kullanmadığınız sürece, bir AirCard bağlantısı üzerinden web sayfaları yüklerken durgunluk ve yavaş yanıt süreleri yaşamayı bekleyin. Ağ oyunları genellikle bu nedenle AirCard’larda oynanamaz. AirCard’ların çoğu, DSL veya kablolu geniş bant internet bağlantılarının genel performans seviyeleriyle rekabet edemez, ancak en yeni AirCard’lar hücresel sağlayıcılarına eşit hızlar sunar, bu da bazı durumlarda geniş bant kalitesidir.