Skip to content

AirPlay Nasıl Kullanılır

6 de Mayıs de 2021

AirPlay ile, bilgisayarınızdan veya iOS cihazınızdan diğer bilgisayarlara, hoparlörlere ve TV’lere her türlü içeriği aktarabilirsiniz. Daha fazla ürün destekledikçe daha kullanışlı hale gelen güçlü bir teknolojidir. AirPlay’i kullanmaya başlamak için, onu mevcut cihazlar ve uygulamalarla nasıl kullanacağınıza dair bazı ipuçları aşağıda verilmiştir. Bu talimatlar, iOS 4.2 veya üstü, iTunes 10.2 ila 11, Müzik uygulaması, iPhone 3GS ve üstü, 3. nesil iPod Touch ve üstü ve tüm iPad ve Apple TV modellerini çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Ücretsiz Remote Uygulamasını Edinin

Bir iOS cihazınız varsa, muhtemelen Apple’ın ücretsiz Remote uygulamasını App Store’dan indirmek isteyeceksiniz. Uzaktan kumanda, iOS aygıtınızı, bilgisayarınızın iTunes kitaplığını ve içerik akışı yaptığı aygıtları kontrol etmek için kullanmanıza olanak tanır; bu, bir şeyi değiştirmek istediğiniz her seferinde bilgisayarınızda gidip gelmekten tasarruf etmenizi sağlar. İOS 11 ve sonraki sürümlerde, Apple TV’yi kontrol etmek için Remote uygulamasının bir sürümü Denetim Merkezi’nde yerleşik olarak bulunur.

AirPlay’i iTunes ile Kullanma

AirPlay veya Müzik uygulamasını destekleyen bir iTunes sürümüne ve en az bir başka uyumlu cihaza sahip olduğunuzda, üç eşmerkezli dairenin altında bir üçgene benzeyen AirPlay simgesini göreceksiniz. Sahip olduğunuz iTunes sürümüne bağlı olarak, AirPlay simgesi farklı konumlarda görünür. İTunes 11’de AirPlay simgesi, Oynat, İleri ve Geri düğmelerinin yanında sol üst taraftadır. Müzik’te, sağ üst taraftadır. Bu düğmeye tıklamak, AirPlay aracılığıyla ses veya video akışı yapmak için bir cihaz seçmenizi sağlar. AirTunes’un önceki sürümleri, iTunes’u bu aygıtları aramak için ayarlamanızı gerektirse de, bu artık gerekli değil; iTunes artık bunları otomatik olarak algılar.

Bilgisayarınız ve bağlanmak istediğiniz cihaz aynı Wi-Fi ağında olduğu sürece, AirPlay simgesini tıkladığınızda görünen menüde cihazlara verdiğiniz adları göreceksiniz. Müziğin veya videonun oynatılmasını istediğiniz AirPlay cihazını seçmek için bu menüyü kullanın ve ardından müzik veya video oynatmaya başlayın ve seçtiğiniz cihaz üzerinden çaldığını duyacaksınız.

AirPlay menüsü vurgulanmış bir Mac'te iTunes

Aynı anda birden fazla çıkış cihazı seçebilirsiniz.

AirPlay ve HomePod’u kullanma

Apple’ın HomePod’u, iOS aygıtlarından ve bilgisayarlardan ses içeriği yayınlamanıza izin vermek için Wi-Fi ve Bluetooth’a bağlanan kablosuz bir hoparlördür. Ayrıca dijital asistan Siri ile de çalışır, böylece çalma listelerini sıralayabilir ve isteyerek çalma podcast’leri seçebilirsiniz. HomePod; iPhone SE, iPhone 6s veya üstü, 7. nesil veya üstü iPod Touch, iPad Pro, 5. nesil veya üstü iPad, iPad Air 2 veya üstü veya iPad Mini 4 veya üstü ile uyumludur.

AirPlay’i Üçüncü Taraf Hoparlörlerle Kullanma

HomePod dışında, üçüncü taraf üreticiler yerleşik AirPlay desteği sunan hoparlörler üretir. Bazıları yerleşik uyumluluğa sahiptir ve diğerleri satış sonrası yükseltmeleri gerektirir. Her iki durumda da, bu bileşenlerle içeriği göndermek için bir HomePod’a veya Apple TV’ye ihtiyacınız yoktur; iTunes veya uyumlu uygulamalardan doğrudan müzik setinize gönderebilirsiniz. Hoparlörlerinizi kurun (ve AirPlay kullanımıyla ilgili talimatlar için kılavuza bakın). Ardından, iTunes’daki AirPlay menüsünden hoparlörleri seçin. Müzik uygulamasına veya diğer uygulamalara ses akışı sağlamak için. Simge iOS aygıtınızda veya Mac’inizde kaybolduğu için AirPlay’i kullanırken sorun mu yaşıyorsunuz? Eksik AirPlay Simgesi Nasıl Bulunur bölümünde bunu nasıl düzelteceğinizi öğrenin.

AirPlay ve Apple TV’yi kullanma

AirPlay’i evde kullanmanın bir başka basit yolu, HDTV’nizi iTunes arşivinize ve iTunes Store’a bağlayan küçük set üstü kutu Apple TV’dir. Uygulamalardan yayınladığınız müzik, video, fotoğraf ve içeriği destekler. Tek bir düğmeye dokunarak iPad’inizde izlediğiniz videoyu alıp Apple TV üzerinden HDTV’nize gönderebilirsiniz. Bilgisayarınızdan Apple TV’ye içerik gönderiyorsanız, önceden açıklanan yöntemi kullanın. AirPlay simgesini (web tarayıcılarında ve ses ve video uygulamalarında en yaygın olanı) görüntüleyen bir uygulama kullanıyorsanız, içeriğin yayınlanacağı aygıt olarak Apple TV’yi seçmek için AirPlay simgesini kullanın. Apple TV, AirPlay menüsünde görünmüyorsa, Apple TV’nin Ayarlar menüsüne gidip AirPlay menüsünden etkinleştirerek AirPlay’in etkinleştirildiğinden emin olun. Apple TV ile bir iOS aygıtını TV’nize de yansıtabilirsiniz. Mobil oyunları daha büyük ekranda oynamak veya videoları tüm bir odayla paylaşmak için bu seçeneği kullanın Ekran Yansıtma ayarına bir iOS cihazının Kontrol Merkezi üzerinden erişebilirsiniz.

İPad Kontrol Merkezi'nden Airplay Yansıtma

AirPlay ve Uygulamalar

Giderek artan sayıda iOS uygulaması da AirPlay’i destekliyor. İOS 4.3’ten bu yana, üçüncü taraf uygulamalar AirPlay’den yararlanabiliyor. Uygulamadaki simgeyi arayın. Destek, en çok ses veya video uygulamalarında yaygındır, ancak bunu web sayfalarına yerleştirilmiş videolarda da bulabilirsiniz. İOS aygıtınızdan içerik yayınlamak istediğiniz hedefi seçmek için AirPlay simgesine dokunun. AirPlay’i Mac veya iOS olmayan bir cihazda mı kullanmak istiyorsunuz? Windows için AirPlay’i Nereden Edinebileceğinizi öğrenin.