Skip to content

AirPod’lar Bluetooth’a Güvenmeyi Durdurmalı

8 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Ultra Geniş Bant, iPhone 11’den beri her iPhone’da bulunuyor.
  • UWB, Bluetooth’tan daha hızlı, daha iyi ve daha az güç kullanır.
  • UWB AirPods Pro, saatlerce kayıpsız ses çalabilir.

Bir röportajdaki tesadüfi bir yorum, AirPod’ların geleceği hakkında çılgınca spekülasyonlara yol açtı ve hepsi mantıklı geliyor. AirPod’lar harika küçük cihazlardır. Kulağa harika geliyorlar, tüm cihazlarınızla entegre oluyorlar ve kullanımı çok kolay. Ancak, daha hızlı bağlanıp bağlanmadıklarını, daha iyi ses çıkardıklarını ve oyun oynarken veya müzik oluşturma uygulamalarını kullanırken bu can sıkıcı gecikmeden kurtulduklarını hayal edin. Bunların hepsi mümkün olabilir – eğer Apple Bluetooth’tan vazgeçerse.

Apple inek ve podcast yayıncısı John Siracusa, Accidental Tech Podcast’inde “İnan bana, Bluetooth’un yerine ihtiyacımız var” diyor. “Bluetooth berbat. Yıllar geçtikçe çok daha iyi hale geldi, ancak kablosuz ses konusunda beni rahatsız eden asıl şey bu.”

Hız İhtiyacı

Apple’ın akustikten sorumlu başkan yardımcısı Gary Geaves, İngiltere’nin What Hi-Fi dergisine verdiği röportajda, ekibinin Bluetooth’un sağlayabileceğinden daha fazla veri bant genişliği istediğini belirtti. Daha sonra işlerde zaten bir şeyler olduğunu ima etti. En makul “bir şey”, Bluetooth’u her açıdan geride bırakan ve – en önemlisi – zaten iPhone 11’den bu yana her iPhone’da yerleşik olan Ultra Geniş Bant radyodur. fareler, klavyeler ve diğer düşük bant genişliğine sahip çevre birimleri, sesle mücadele eder.

Bunun nedeni, sesin kablosuz olarak bir fareden çok daha fazla veri göndermesi gerektiğidir. Bluetooth’un kaldırabileceğinden daha fazlası.

Turuncu bir arka planda yan yana duran AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max

Çözüm, bu sesi göndermeden önce sıkıştırmak, ardından kulaklıkta veya AirPod’ların kendisinde tekrar açmaktır. ZIP dosyaları gibi, sadece ses için. Bunun iki yan etkisi vardır. Birincisi, modern kodekler (sıkıştırma/açma yöntemleri) harika bir iş çıkarsa da, ses kalitesinin düşmesidir. Diğeri ise bu sıkıştırma işleminin zaman alması ve gecikmeye neden olmasıdır. Bu nedenle klavye dokunuşları anında hissedilirken seste hafif bir gecikme olur.

Genel dinlemede önemli bir şey değil—müzik başladığında fark etmezsiniz. Ancak bir müzik aletini izlemek veya oyun oynamak için Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, bu deneyimi acı verici veya tamamen pratik hale getirebilir. Ultra Geniş Bant radyo, tüm bunları ve daha fazlasını çözebilir.

UWB

iPhone 11’e geri dönen her iPhone’da bir Ultra Geniş Bant çipi (Apple buna U1 diyor) var, neredeyse işe yaramazdı. U1, AirDrop’u kullanırken gösterişli bir animasyon sağlar ve ayrıca Find My’ı kullanarak öğeleri doğru bir şekilde bulmanızı sağlar.

HomePod mini, Apple Watch Series 6 ve AirTag’de olduğu gibi bir U1’e sahiptir. ETSI, UWB’nin “radyo enerjisinin çok geniş bir frekans bandında, çok düşük güç spektral yoğunluğu ile yayılmasına neden olan teknikleri kullanan veri iletimi için bir teknoloji” olduğunu söylüyor.

Ve teknik araştırmacılar Max Tech’e göre, Bluetooth’u aşağıdaki şekillerde geliştiriyor. Bluetooth’un maksimum aktarım hızı saniyede yaklaşık iki megabittir. Apple’ın henüz AirPods ile çalışmayan kayıpsız ses codec’i 9.2 megabit gerektiriyor. Ve UWB? 675 Megabit.

Bunun nedeni, Bluetooth’un 500MHz genişliğinde bir banda yayılabilen UWB’ye kıyasla yalnızca 2MHz’lik küçük bir radyo spektrum şeridi kullanabilmesidir. Adı da buradan geliyor. Aynı zamanda, UWB güç kullanımı çok daha düşüktür, bağlantı daha güvenlidir ve bu bağlantının menzili daha uzundur. Bu, Apple’ın Bluetooth’u tamamen terk edeceği anlamına gelmiyor – sadece AirPod’lar ve muhtemelen HomePod’lar için. Bluetooth, yapabileceği diğer tüm faydalı işler için etrafta kalmaya değer ve aslında ücretsizdir.

Teknoloji gazetecisi ve Apple kullanıcısı “Bluetooth modülleri küçük ve ucuz” John Brownlees, hayateli’a tweet yoluyla anlattı. “Her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilecekken neden geriye dönük uyumluluğu yok edesiniz?”

Bütün Enchilada

Bu model tanıdık gelmeye başladı. Apple’ın bir şeyin daha iyi bir versiyonunu yavaş yavaş bir araya getirmesi yıllar alıyor ve sonra sahneye çıkıyor. En son örnek, kendi sınıfındaki her şeyi ve daha fazlasını geride bırakan Mac bilgisayarlarındaki M1 çipidir. Apple bunu yapabilir çünkü tüm donanım ve yazılımı kontrol eder. Bose, UWB kulaklıkları gönderseydi, kimse umursamazdı çünkü hiçbir telefon onları kullanamaz. Ancak Apple bunu bir sonraki AirPods Pro ile yaparsa, iPhone 11 veya daha yenisine sahip herkes katılabilir. Ayrıca yeni Mac’lerde ve iPad’lerde henüz yoksa U1 çipine sahip olacağına bahse girebilirsiniz.