Skip to content

AirPod’lar Çalışmadıklarında Nasıl Onarılır

18 de Nisan de 2021

Bu makalede

AirPods, en sevdiğiniz şarkıları dinlemenize, Siri’ye ulaşmanıza ve daha fazlasını tamamen eller serbest bırakmanıza olanak tanır. Yine de AirPod’larınız çalışmayı bıraktığında, bu bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir. İyi haber, AirPods sorun giderme işleminin çeşitli nedenlerle bile nispeten basit olmasıdır. Bu kılavuz, daha önce AirPod’larını cihazlarına başarıyla bağlamış AirPod kullanıcıları içindir. Başlamadan önce, cihazın iyi bir şekilde yeniden başlatılmasının nedeni ne olursa olsun çok çeşitli sorunları çözebileceğini unutmayın. Devam etmeden önce cihazınızı yeniden başlatmayı veya AirPod’larınızı sıfırlamayı deneyin.

Bojan89 / Getty Images

AirPod’lar Bağlanmadığında Nasıl Onarılır

AirPod’larınız iPhone veya Mac’inize bağlanmayı reddediyor mu? AirPod’larınız düzgün bağlanmazsa deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

 1. Cihazı güncelleyin. İPhone’unuzda en yeni iOS’un veya bilgisayarınızda en son macOS’in yüklü olduğundan emin olun. Cihaz, iOS 12.2 veya sonraki bir sürümü ya da macOS 10.14.4 veya sonraki bir sürümünü gerektirir. Ayrıca, Airpod’larınızın en son aygıt yazılımı güncellemesine sahip olup olmadığını kontrol edin. Bir çift birinci nesil AirPod’a sahipseniz iOS 10 veya sonraki bir sürümüne ihtiyacınız olacaktır.

 2. AirPods pilini şarj edin. AirPod’larınız bağlanmazsa, şarj edilmesi gerekebilir. AirPod’ları daha hızlı şarj etmek için kılıflarına yerleştirin ve ardından yıldırım kablosunu kullanarak kutuyu şarj cihazına bağlayın.

 3. Bluetooth’u açın. AirPod’ların bağlanması için Bluetooth’un açık olması gerekir.

 4. Diğer Bluetooth cihazlarını kapatın. Sesi bir araba veya harici bir Bluetooth hoparlör gibi başka bir cihaza gönderiyor olabilirsiniz. Bu cihazların bağlantısını kesin, ardından AirPod’ları tekrar bağlayın.

 5. AirPod’ları rahat bırakın. AirPod’ları 10 ila 15 saniye süreyle kutuya yerleştirin. Ardından bunları cihazınıza yeniden bağlayın. Bu, AirPod’ların sıfırlanması ve doğru şekilde bağlanması gereken tüm olabilir.

AirPod’lar Zayıf Ses Ürettiğinde Nasıl Onarılır

AirPod kullanıcıları çatırtı, statik, düşük ses seviyesi ve bir kulakta diğerinden daha yüksek olan ses gibi ses sorunları yaşamıştır. AirPod’larınız zayıf ses üretiyorsa aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Cihaza yaklaşın. Cihazınızdan uzakta olmak, düşük ses kalitesine neden olan Bluetooth bağlantı sorunlarına neden olabilir.

 2. AirPod’ları temizleyin. Ses boğuk geliyorsa, AirPod’lardan kulak kirini temizleme zamanı gelmiş olabilir. AirPod’ların dışını nazikçe temizlemek için yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanın, ardından sesi yeniden deneyin.

 3. İşitme dengesini kontrol edin. AirPod’larınızdan biri diğerinden daha yüksekse, ayarlarda dengeyi kontrol edin. İOS’ta şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik > İşitme, ardından kaydırıcının ortada olduğundan emin olun.

 4. Bluetooth’u kapatıp tekrar açın. Bluetooth’un hızlı bir şekilde sıfırlanması, bazen düşük ses kalitesine neden olan yazılım hatalarını giderebilir.

 5. Diğer Bluetooth cihazlarının bağlantısını kesin. AirPod’larınızla başka Bluetooth cihazları kullanıyor musunuz? Aşırı yüklemeyi ve Bluetooth parazitini önlemek için birkaç tanesinin bağlantısını kesin.

 6. Ses seviyesini değiştirin. AirPod’larınız aracılığıyla ses dinlerken, sesi sıfıra indirin ve AirPod’ların cihazla bağlantısını kesin. Ardından, AirPod’ları yeniden bağlayın ve sesi açın. Bu bazen hatalı ses kontrollerini düzeltir.

Otomatik Kulak Algılama Çalışmayı Durdurduğunda Nasıl Onarılır

AirPod’ların en kullanışlı özelliklerinden biri otomatik kulak algılama. AirPod’larınızı kulaklarınızdan çıkardığınızda, ses otomatik olarak duraklatılır. Otomatik kulak algılama özelliği çalışmayı durdurursa deneyebileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Otomatik kulak algılama özelliğini etkinleştirin: Cihaz ayarlarında özelliğin etkinleştirildiğinden emin olun. Bir iOS cihazı kullanarak şuraya gidin: Ayarlar > Bluetooth > AirPod’lar ve bilgi simgesine (i) dokunun. Otomatik kulak algılamanın yanındaki geçişin açık olduğundan emin olun.
 • AirPod’ları temizleyin: AirPod’larda bulunan yakınlık sensörü kirliyse düzgün çalışmaz. Yumuşak bir bez kullanın ve AirPod’ları nazikçe silerek temizleyin, ardından tekrar deneyin.

AirPod’lar Şarj Olmadığında Nasıl Onarılır

AirPod’larınız boş mu çalışıyor? AirPods’u şarjlar arasında beş saate kadar kullanabilirsiniz ve kılıf yaklaşık 24 saat şarj tutar. AirPods’unuz doğru şarj olmuyorsa, atabileceğiniz bazı adımlar aşağıda verilmiştir. Şarj kutusundaki durum ışığı, AirPod’ların şarj düzeyini gösterir. Yeşil ışık, AirPod’ların tamamen şarj olduğu anlamına gelir. Kehribar rengi ışık, birden az şarjı olduğu anlamına gelir.

 1. Davayı şarj edin. AirPod’lar için durum, onları ücretlendiren şeydir. Yıldırım kablosuyla birkaç saat şarj ederek şarj çantasında yeterli yakıt olduğundan emin olun.

 2. Kasayı temizleyin. Kasanın içinde toz veya başka bir şey varsa AirPod’lar düzgün şarj olmayabilir. Muhafazayı nazikçe temizlemek için yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanın.

 3. Yıldırım kablosunu kontrol edin. Kasayı şarj etmek için kullandığınız yıldırım kablosu hasar görmüşse düzgün şarj olmayabilir. Kablonun bükülüp yıpranmadığını kontrol edin. Herhangi bir hasar bulursanız, atın ve yenisini deneyin. Cihazınızla düşük kaliteli yıldırım kabloları kullanmayın. Aygıtla birlikte verilen kabloyu veya Apple onaylı bir kabloyu kullanın.

Hey Siri AirPod’larınızda Çalışmadığında Nasıl Onarılır

İkinci nesil AirPods, AirPod’larınızı takarken sesinizi kullanarak doğrudan asistana komutlar söylemenize olanak tanıyan Hey Siri özelliğine sahiptir. Hey Siri çalışmazsa ikinci nesil AirPod’lar kullandığınızdan emin olun. Öyleyse, aşağıdaki adımları izleyerek ilerleyin.

 1. Hey Siri’yi açın. Cihazınızda etkinleştirilmediği sürece özelliği kullanamazsınız. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Siri ve Arama iOS cihazda, ardından Hey Siri’yi dinle açmak için geçiş yapın. Değiştir Kilitliyken Siri’ye İzin Ver özelliği cihazınız kilitliyken bile kullanmak için.

 2. Mikrofon değiştirmeyi etkinleştirin. Mikrofonlarınız kullandığınızda AirPod’larınıza geçmezse Siri dinlemeyi bilmez. Git Ayarlar > Bluetoothve ardından bilgi AirPod’ların yanındaki simgesi (i). Dokunmak Mikrofon, sonra değiştir AirPod’ları Otomatik Olarak Değiştirin -e Açık durum.

 3. İOS yazılımını güncelleyin. Güncel olmayan yazılımlar Siri’nin arızalanmasına neden olabilir. Hey Siri özelliğini kullanmaya çalışmadan önce cihazlarınızı güncellediğinizden emin olun. Hey Siri’nin çalışması için aygıtın en az iOS 12.2, watchOS 5.2, tvOS 12.2 veya macOS 10.14.4’e sahip olması gerekir.

 4. Cihaz ayarlarını sıfırlayın. Dahili bir ayarın Hey Siri özelliğinin düzgün çalışmamasına neden olması mümkündür. Tüm cihaz ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. AirPod’ları bağlayın ve Hey Siri özelliğini tekrar kullanın. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırlamak. Herhangi bir veri veya içeriği kaybetmeyecek olsanız da, bir sıfırlama işlemini gerçekleştirirken cihazda şu anda sahip olduğunuz tüm ayarları kaybedeceksiniz.

Tümü Başarısız Olduğunda Apple Destek ile İletişime Geçin

AirPod’larınızın düzgün çalışmasını hâlâ sağlayamıyorsanız, devam eden destek için Apple ile iletişime geçin. Apple Destek’i çevrimiçi olarak hızlı bir şekilde ziyaret edebilir veya 800–692–7753 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Servisinizi hızlandırmak için onarımınızı çevrimiçi olarak kurabilir veya AirPod’ları bir Genius Bar ile yerel bir Apple Store’a götürebilirsiniz.