Skip to content

AirPod’lar Nedir ve Nasıl Çalışır?

22 de Nisan de 2021

Apple AirPods, özellikle iPhone ve iPad’inizle çalışmak üzere tasarlanmış kablosuz Bluetooth kulaklıklardır. Ancak Bluetooth ses cihazları olduklarından, bunları neredeyse diğer tüm bilgisayar veya akıllı telefonlarla, hatta Apple TV’nizle de kullanabilirsiniz. Apple, her iOS cihazıyla birlikte basit bir çift kablolu kulaklık içerirken, AirPods, yükseltmeye değer olduğunu düşünebileceğiniz bir dizi avantaj sunar.

AirPod’lar Kulaklıklardan Nasıl Farklıdır?

İlk iPhone 2007’de piyasaya sürüldüğünden beri, Apple kutuya basit bir çift kablolu kulaklık dahil etti. En az bir iPhone veya iPad’iniz varsa, muhtemelen onları kullandınız. Her iki kulaklık da, telefonunuza takılan bir ses konektörüne giden Y bağlantısına birlikte kablolanmıştır. İPhone 7’den başlayarak, Apple geleneksel kulaklık jakını bıraktı ve kablolu kulaklıklar bir Lightning bağlantı noktası konektörüyle geldi. Tüm kablolu kulaklıklarda ayrıca kabloya yerleştirilmiş, parçaları çalmak, duraklatmak, atlamak ve ses seviyesini ayarlamak için kullanabileceğiniz bir medya denetleyicisi bulunur. AirPod’lar farklıdır. Tamamen kablosuz cihazlar, hiçbir kabloları yoktur ve birbirlerine bağlı değildirler. Bunun yerine, her iki kulaklığın da ayrı Bluetooth radyoları vardır ve telefonunuzla veya diğer cihazlarla Bluetooth üzerinden eşleşir. Bu yalnızca bir kablo karmaşasıyla uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelmez, aynı zamanda bir iPhone 7 veya sonraki bir modeliniz varsa, Lightning bağlantı noktası üzerinden telefonunuzu şarj ederken aynı anda AirPod’ları kullanabilirsiniz.

AirPod Özellikleri

Apple, AirPods’un iki sürümünü yayınladı: Orijinal AirPod (2016’da piyasaya sürüldü) ve AirPod 2 (2019’da piyasaya sürüldü). Görsel olarak aynı görünüyorlar ama bazı önemli farklılıkları var. Birinci nesil AirPod, Apple’ın orijinal W1 kablosuz yongasını kullanırken, AirPods 2, Apple’ın yaklaşık iki kat daha hızlı çalıştığını iddia ettiği yeni H1 kablosuz yonga seti etrafında oluşturuldu. Her iki AirPod’da da hareketleri algılamak için kullanılan bir ivmeölçer, kulaklarınıza takılı olup olmadıklarını bilmek için optik sensörler ve telefon görüşmeleri ve Siri’yi kullanmak için mikrofonlar bulunur. AirPods, bir elektrik prizinden uzaktayken kulaklıkların pil ömrünü uzatmak için entegre bir pile sahip bir şarj kutusuyla birlikte gelir. Orijinal AirPod’un çantası bir kabloyla şarj edilirken, AirPod 2 ek bir ücret karşılığında isteğe bağlı bir kablosuz şarj çantası sunar. AirPod’ların şarj kutusunun içinde tamamen şarj olmasına izin vermeniz koşuluyla, AirPod’ların her iki sürümü de 24 saatten fazla dinleme süresi olan yaklaşık aynı genel pil ömrünü sunar. AirPod 2, tek bir şarjla biraz daha uzun konuşma süresi sunar, yaklaşık 2 saat yerine yaklaşık üç saat.

AirPod’lar Nasıl Çalışır?

AirPod’larınızı iPhone, iPad veya başka bir cihaza bağlayarak başlayın ve ses seviyesinin sizin için doğru olduğundan emin olun. AirPod’ların şekli nedeniyle, özellikle sol ve sağ kulak için tasarlanmıştır. Hangisinin hangisi olduğunu bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, her bir kulaklığın gövdesinde yazılı küçük bir “L” ve “R” vardır. Bunları kulaklarınıza yerleştirin ve kulağınızdaki çentiğe doğal bir şekilde oturması için gövdeyi aşağıya doğru çevirin. AirPod’larda güç kontrolü yoktur. İvmeölçerler ve optik sensörler ile donatıldıkları için kulağınıza ne zaman takıldıklarını bilirler ve taktığınız anda çalışmaya hazırdırlar. Ayrıca, çıkardığınızda sesi otomatik olarak duraklatırlar. AirPods’unuz nasıl çalışır, sahip olduğunuz modele göre değişir:

  • Tüm AirPod modelleri: Bir kulaklığa iki kez dokunarak telefon görüşmelerini kabul eder ve sonlandırırsınız.
  • Orijinal AirPod’lar: Siri’yi uyandırmak için iki kulaklığa iki kez dokunun. Siri ile sesi kontrol edersiniz; Siri’den “oynat”, “duraklat”, “ses seviyesini düşür”, “önceki şarkıya geri dön” veya “şarkıyı atla” gibi görevleri gerçekleştirmesini isteyin.
  • AirPods 2: parçaları atlamak için bir kulaklığa iki kez dokunun. Siri’yi uyandırmak için “Hey Siri” deyin. Çift dokunuşun diğer işlevleri gerçekleştirmesi için AirPods ayarlarını da değiştirebilirsiniz.