Skip to content

Airprint: Bilmeniz Gereken Her Şey

1 de Haziran de 2021

Airprint’in ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? İPhone için kablosuz bir yazdırma seçeneğidir. Kulağa basit geliyor ancak AirPrint kullanmak, Yazdır düğmesine dokunmak kadar kolay değil. Çalışması için neye ihtiyacınız olduğu ve onunla ilgili sorunları nasıl çözeceğiniz de dahil olmak üzere, bilmeniz gereken daha çok şey var. Sadece arka plan bilgisini atlayıp yazdırmaya başlamak mı istiyorsunuz? Airprint ile iPhone’unuzdan Nasıl Yazdırma Yapacağınızı Okuyun.

AirPrint Gereksinimleri

AirPrint’i kullanmak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 • iPhone 3GS veya daha yenisi.
 • 3. nesil iPod touch veya daha yenisi.
 • Herhangi bir iPad modeli.
 • cihazınızda çalışan iOS 4.2 (veya daha yenisi).
 • Bir Wi-Fi ağına erişim.
 • En önemlisi, AirPrint uyumlu bir yazıcı.

AirPrint Hangi Yazıcılarla Uyumludur?

AirPrint piyasaya çıktığında, yalnızca Hewlett-Packard yazıcıları uyumluluk sundu, ancak bugünlerde onu destekleyen düzinelerce üreticiden yüzlerce – belki de binlerce – yazıcı var. Daha da iyisi, her türden yazıcı vardır: mürekkep püskürtmeli, lazer yazıcılar, fotoğraf yazıcıları ve daha fazlası. Piyasaya sürülen tüm AirPrint uyumlu yazıcıların tam listesi burada mı?

Bunlardan Bende Yok. AirPrint Diğer Yazıcılara Yazdırabilir mi?

Evet, ancak biraz ek yazılım ve biraz fazladan çalışma gerektiriyor. Bir iPhone’un doğrudan bir yazıcıya yazdırabilmesi için, söz konusu yazıcının yerleşik AirPrint desteğine ihtiyacı vardır. Ancak yazıcınızda bu yoksa, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın hem AirPrint hem de yazıcınızla nasıl çalışacağını anlamasını sağlayan bir yazılıma ihtiyacı vardır. . İPhone’unuzdan veya diğer iOS aygıtınızdan yazdırma işlerini alabilen birkaç program vardır. Yazıcınız da bilgisayarınıza bağlı olduğu sürece (kablosuz olarak veya bir USB veya Ethernet kablosu kullanarak), bilgisayarınız AirPrint’ten veri alabilir ve ardından yazıcıya gönderebilir. Bu şekilde yazdırmanız gereken yazılım şunları içerir:

 • kullanışlıBaskı: Mac; Pro’ya yükseltmek için bağışla ücretsiz.
 • O’Baskı: Pencereler; 19.80 dolar; 30 Günlük Deneme.
 • Baskı görme: Mac; 19,99 $; 7 Günlük Deneme.

AirPrint Tamamen Kablosuz mu?

Evet. Son bölümde bahsedilen programlardan birini kullanmadığınız sürece, AirPrint yazıcınızı fiziksel olarak bağlamanız gereken tek şey bir güç kaynağıdır.

askinkamberoglu / DigitalVision Vektörler / Getty Images

İOS Aygıtı ve Yazıcının Aynı Ağda Olması Gerekiyor mu?

Evet. AirPrint’in çalışması için, iOS aygıtınız ve yazdırmak istediğiniz yazıcının aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir. Yani işten evde yazıcıya yazdırmak yok.

AirPrint ile Hangi Uygulamalar Çalışır?

Yeni uygulamalar yayınlandıkça bu her zaman değişir. En azından iPhone, iPad ve iPod touch üzerinde önceden yüklenmiş olarak gelen çoğu uygulamaya güvenebilirsiniz. Örneğin, AirPrint seçeneklerini diğerlerinin yanı sıra Safari, Mail, Fotoğraflar ve Notlar’da bulacaksınız. Birçok üçüncü taraf fotoğraf uygulaması bunu destekliyor. Apple’ın iWork paketi (Pages, Numbers, Keynote) ve iOS için Microsoft Office uygulamaları (App Store’da açılır) dahil olmak üzere başlıca üretkenlik araçları da bunu yapar.

Print Center ile Yazdırma İşlerinizi Nasıl Yönetir veya İptal Edersiniz

Yalnızca bir sayfa metin yazdırıyorsanız, muhtemelen yazdırma işleminiz çok hızlı biteceği için Print Center uygulamasını asla göremezsiniz. Ancak büyük, çok sayfalı bir belge, birden çok belge veya büyük görüntüler yazdırıyorsanız, bunları yönetmek için Baskı Merkezi’ni kullanabilirsiniz. Yazıcıya bir iş gönderdikten sonra, uygulama değiştiriciyi açmak için iPhone’unuzdaki Ana Sayfa düğmesine çift tıklayın (veya iPhone X’te aşağıdan yukarı kaydırın). Orada Print Center adlı bir uygulama bulacaksınız. Telefonunuzdan bir yazıcıya gönderilmiş olan tüm geçerli yazdırma işlerini gösterir. Yazdırma ayarları ve durumu gibi bilgileri görmek ve yazdırma tamamlanmadan önce işi iptal etmek için bir işe dokunun. Herhangi bir etkin yazdırma işiniz yoksa, Baskı Merkezi kullanılamaz.

Mac’te AirPrint Gibi Kullanarak PDF’ye Aktarabilir misiniz?

Mac’teki en güzel yazdırma özelliklerinden biri, herhangi bir belgeyi doğrudan yazdırma menüsünden kolayca PDF’ye dönüştürebilmenizdir. Peki, AirPort aynı şeyi iOS’ta sunuyor mu? Üzgünüm hayır. Bu yazı itibariyle, PDF’leri dışa aktarmak için yerleşik bir özellik yoktur. Ancak, App Store’da bunu yapabilen birkaç uygulama var. İşte birkaç öneri:

 • Dahi Tarama: Ücretsiz, uygulama içi satın almalarla İndir
 • PDF Dışa Aktarma: Ücretsiz, uygulama içi satın almalarla İndir
 • Güç PDF’si: Ücretsiz, ücretli Pro sürümü ile indirin.

AirPrint Sorunlarını Çözme

AirPrint’i yazıcınızla kullanırken sorun yaşıyorsanız, şu adımları deneyin:

 1. Yazıcınızın AirPrint uyumlu olduğundan emin olun (kulağa aptalca geldiğini biliyoruz, ancak bu önemli bir adım).
 2. Hem iPhone’unuzun hem de yazıcınızın aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 3. İPhone’unuzu ve yazıcınızı yeniden başlatın.
 4. Henüz kullanmıyorsanız, iPhone’unuzu iOS’un en son sürümüne güncelleyin.
 5. Yazıcının en son ürün yazılımı sürümünü çalıştırdığından emin olun (mevcut indirmeler olup olmadığını görmek için üreticinin web sitesinde kontrol edin).
 6. Yazıcınız USB aracılığıyla bir AirPort Baz İstasyonu’na veya AirPort Time Capsule’e bağlıysa, fişini çekin. Bu cihazlara USB aracılığıyla bağlanan yazıcılar AirPrint kullanamaz.