Skip to content

AirTag’ler Acı Kaplamalı Pillerle Çalışmayabilir

16 de Şubat de 2023

Apple, AirTags ile bitterant ile kaplanmış pilleri kullanmaya çalışmanın işe yaramayacağını, çünkü kaplamanın temas noktalarını tıkayabileceğini ve çalışmalarını engelleyebileceğini belirtti. Bu, belirtilmesi rastgele bir sorun gibi görünebilir, ancak Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) Apple AirTags ile ilgili yakın tarihli bir açıklamasının hemen ardından geldi. ACCC’ye göre, AirTag’in bir çocuk tarafından yutulabilecek küçük bir pili barındıran pil bölmesine erişmenin ne kadar kolay olduğu konusunda endişeler var.

Ürün üreticilerinin, çocukları düğme piller veya Nintendo Switch oyunları gibi küçük bileşenleri yutmaktan caydırmanın yaygın bir yolu, parçayı acı bir madde ile kaplamaktır. Toksik olmayan kaplama, ürünün tadını kötüleştirir, bu da çocukları ağzına götürmekten caydırır. Ancak Apple, kaplamanın pilin AirTag bölmesindeki temas noktalarını engelleyebileceği ve bunun da düzgün çalışmasını engelleyebileceği konusunda uyarıyor.

AirTag pil ömrü göstergesi

Apple, AirTag pil değiştirme sayfasını bu bilgiyi içerecek şekilde güncelledi ve bir boğulma tehlikesi uyarısı ekledi. Ayrıca AirTag’in pilini değiştirirken bölmenin tamamen kapalı olduğundan emin olmanız önerilir. ACCC, AirTag’lerin bölme kapağı pille temas ettiğinde bir ses çıkarsa da bunun bölmenin güvenli bir şekilde kilitlendiğini göstermediğine dikkat çeker. Apple, bölmenin düzgün bir şekilde sabitlendiğinden emin olmak için kapağı durana kadar döndürmenizi söylüyor. Bitterant kaplı pillerle uyumsuzluğun evrensel görünmediğini belirtmekte fayda var, bu nedenle kaplamalı bir pilin hala çalışabilmesi mümkündür – “yapabilir” vurgusu. Boğulma tehlikesi potansiyeli konusunda endişeleriniz varsa ve cihazınızla çalışmayabilecek bir pil için para harcamaktan çekinmiyorsanız, bu bir seçenektir.