Skip to content

Ajax Ne Zaman Kullanılmalı ve Ne Zaman Kullanılmamalıdır

20 de Mayıs de 2021

Kabul ediyorum, hiç JavaScript’in büyük bir hayranı olmadım. JavaScript okuyabilir ve yazabilirim, ancak son zamanlara kadar çok az ilgim vardı. Her ne sebeple olursa olsun, konu JS betikleri yazmaya geldiğinde zihnim tam bir zihinsel kırılma yaşadı. Karmaşık C ++ ve Java uygulamaları yazabilirim ve uykumda Perl CGI betikleri yazabilirim, ancak JavaScript her zaman zor oldu.

Ajax JavaScript’i Daha Eğlenceli Hale Getirdi

JavaScript’i sevmememin bir nedeni de rollover’ların sıkıcı olmasıydı. Elbette, JS ile bundan daha fazlasını yapabilirsiniz, ancak onu kullanan sitelerin% 90’ı ya rollover ya da form doğrulaması yapıyordu ve başka pek bir şey yapmıyordu. Ve bir formu doğruladıktan sonra hepsini doğruladınız. Sonra Ajax geldi ve her şeyi yeniden baştan yarattı. Birden bire, JavaScript’i görüntüleri takas etmekten başka bir şey yaparak destekleyen tarayıcılarımız oldu ve verileri komut dosyalarımıza bağlamak için XML ve DOM’a sahip olduk. Ve tüm bunlar Ajax’ın benim için ilginç olduğu anlamına geliyor, bu yüzden Ajax uygulamaları oluşturmak istiyorum.

Şimdiye Kadar Yaptığınız En Aptal Ajax Uygulaması Nedir?

Sanırım benimki, neredeyse hiç e-postası olmayan bir hesapta e-posta denetleyicisi olmalı. Web sayfasına gidersiniz ve “0 posta mesajınız var” derdiniz. Bir ileti gelirse 0 değişir, ancak bu hesap posta almadığından asla değişmez. Hesaba posta göndererek test ettim ve işe yaradı. Ama kesinlikle anlamsızdı. Beş yıl önce daha iyi posta denetleyicileri mevcuttu ve bunları kullanmak için Firefox veya IE’nin çalıştırılmasına gerek yoktu. İş arkadaşlarımdan biri onu görünce “Ne işe yarar?” Dedi. Açıkladığımda “Neden?” Diye sordu.

Bir Ajax Uygulaması Oluşturmadan Önce Her Zaman Nedenini Sorun

Neden Ajax?
Ajax’ta uygulamayı geliştirmenizin tek nedeni “Ajax harika” veya “patronum Ajax kullanmamı söyledi” ise, o zaman teknoloji seçiminizi ciddi şekilde değerlendirmelisiniz. Herhangi bir Web uygulaması oluştururken önce müşterilerinizi düşünmelisiniz. Bu uygulamanın ne yapması gerekiyor? Kullanmayı ne kolaylaştıracak?

Neden Başka Bir Şey Değil?
Ajax’ı sadece yapabildiğiniz için kullanmak çok cazip gelebilir. Ekibimin üzerinde çalıştığı bir sitede sayfanın sekmeli bir bölümü vardı. Tüm içerik bir veritabanında XML’de saklanıyordu ve sekmelere tıkladığınızda, XML’den yeni sekme verileriyle sayfayı yeniden oluşturmak için Ajax kullanıldı. Bu, bazı sorunları düşünmeye başlayana kadar Ajax’ın iyi bir kullanımı gibi görünüyordu:

 • Sekmeler işaretlenemez. Böylece müşteriler istedikleri bilgileri kaydedemezler.
 • Arama motorları, Ajax’a erişemedikleri için ilk sekmede olmayan verileri görmezler.
 • Ajax erişilebilir değildir, bu nedenle diğer sekmelerdeki içerik ekran okuyucu kullanan veya iyi JavaScript desteği olmayan eski tarayıcılar tarafından görülemez.
 • Sekmelerden birinde çok fazla bilgi varsa, yavaş bir bağlantıda yüklenmesi uzun zaman alabilir. Ve Ajax herhangi bir şey olduğunu göstermediği için sayfa bozuk gibi görünüyor.

İlginç olan şey, bu Web sitesinin geçmişte Ajax kullanmayan benzer sayfalara sahip olmasıdır. İçeriği ya gizli div’lerle ya da ayrı HTML sayfaları ile teslim ettiler. Ajax’ı kullanmak için Ajax’ın havalı olması dışında bir neden yoktu ve patronumuz onu kullanabileceğimiz yerler aramamızı önermişti.

Ajax Eylem içindir, İçerik Değil

Web sitenize bir Ajax uygulaması veya Ajax benzeri bir uygulama kuracaksanız, önce erişmekte olduğunuz verilerin değişip değişmediğini belirleyin. Eşzamansız isteğin amacı, sunucuya daha hızlı değişen bilgiler için istekte bulunmasıdır – çünkü bu, okuyucu başka bir şey yaparken oluyor. Ardından bir bağlantıya veya düğmeye tıkladıklarında (veya belirli bir süre sonra – farkınız ne olursa olsun) veriler hemen görünür. İçeriğiniz veya verileriniz hiçbir zaman değişmezse, ona erişmek için Ajax kullanmamalısınız. İçeriğiniz veya verileriniz yalnızca nadiren değişirse, ona erişmek için muhtemelen Ajax’ı kullanmamalısınız.

Ajax İçin İyi Olan Şeyler

 • Form doğrulama
  • Form doğrulama neredeyse hiç akıllıca değildir. Formun size yazarken yanlış doldurup doldurmadığınızı söylemesi çok daha güzel. Sunucuya gidip bir hata mesajı döndürmek zorunda olmak sadece eski değil, aynı zamanda yavaştır. Sunucu doğrulamasını formda bırakın, bu erişilebilirlik için önemlidir. Ancak Ajax’ı destekleyebilecekler için hemen söyleyin.
 • Yorumlar (değiştir | kaynağı değiştir)
  • Bloglar hakkındaki yorumlar ve hatta sadece makaleler, Ajax’ın harika bir kullanımıdır. Yorumlar her zaman değişebilir ve özellikle bir yorumcu yorum düğmesine bastığında, yorumun hemen sayfada göründüğünü görmek güzel.
 • Verileri filtreleme
  • İçinde çok fazla veri bulunan büyük bir tablonuz varsa, Ajax için güzel bir uygulama, tabloya filtreler ve sıralayıcılar eklemektir. Web tablonuzun daha çok Excel gibi davranmasını sağlamak insanlar için gerçekten yararlıdır.
 • Anketler ve anketler
  • Oyunuza tıkladığınızda, anket size sonuçları gösterecek şekilde değişir. Ve yorum yapmadan önce, Hakkında henüz anketlerimizde Ajax’ı desteklemiyor – ama kesinlikle güzel olurdu. Belki hayateli.com geliştiricilerine kendi başımıza bir ‘Ajax çağrısı’ verebiliriz. 🙂

‘Ajax Çağrısı’ Aldığınızda Ne Yapmalısınız?

Ajax’ı neden Web sitesinde kullanmak istediklerini öğrenmek için patronunuzla veya pazarlama departmanınızla konuşun. Neden istediklerini anladıktan sonra, bunun için uygun bir uygulama bulmaya çalışabilirsiniz. Hem patronunuza müşterilerinizin önce geldiğini hem de erişilebilirliğin sadece bir kelime olmadığını hatırlatın. Sitenizin müşteriler tarafından erişilebilir olup olmadığı umurlarında değilse, onlara arama motorlarının Ajax’ı önemsemediğini, böylece çok fazla sayfa görüntüleme alamayacaklarını hatırlatın. Küçük başla. Sıfırdan tamamen yeni bir Web uygulaması oluşturma konusunda endişelenmeden önce kolay bir şey oluşturun. Web sitenize Ajaxian bir şey koyabilirseniz, patronunuzun veya pazarlama departmanınızın hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu tek şey bu olabilir. Gerçekten yararlı olan bir Ajax uygulaması kurmak kesinlikle mümkündür, ancak bunu önce nasıl yapacağınızı düşünürseniz.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “Ajax Ne Zaman Kullanılmalı ve Ne Zaman Kullanılmamalıdır.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/when-to-use-ajax-3466246.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Ajax Ne Zaman Kullanılmalı ve Ne Zaman Kullanılmamalıdır. Https://www.thoughtco.com/when-to-use-ajax-3466246 adresinden erişildi.
Kyrnin, Jennifer. “Ajax Ne Zaman Kullanılmalı ve Ne Zaman Kullanılmamalıdır.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/when-to-use-ajax-3466246 (erişim tarihi 20 Mayıs 2021).