Skip to content

Akıllı Ayakkabılar: Son Giyilebilir Fenomen

27 de Mayıs de 2021

Hayır, ortaokuldaki en sevdiğiniz ışıklı vuruşlardan bahsetmiyoruz – akıllı ayakkabılar, adımlarınızı takip etmeyi, antrenmanınızda size yardımcı olmayı ve her yönüyle ayağınızın üzerinde aktivite takipçisi olarak hareket etmeyi vaat eden ayakkabılardır. Bu trend, Under Armour’un Şubat ayı sonunda yaklaşık 150 $ ‘a çıkması beklenen UA Speedform Gemini 2 Record Equipped Footwear’ı piyasaya sürdüğü CES 2016’da gerçekten bir adım attı. Şirket ayrıca HealthBox adlı kapsamlı bir egzersiz izleme sistemi duyurdu. Elbette Under Armour, gösteride akıllı ayakkabıların lansmanını yapan tek şirket değildi; iFit, Zhor Tech ve Digitsole’den yeni ürünler de gördük. Bir çift akıllı ayakkabının en son aktivite takipçiniz olması gerektiğine ikna olmuş olsanız da olmasanız da, bu ürünlerin neler sunduğuna ve mevcut seçeneklerin neler olduğuna bir göz atmak için okumaya devam edin.

2.0 TARAFINDAN tomemrich / Flickr / CC

Temeller

Öncelikle, Nike’nin mesafe ve hız gibi temel istatistikleri takip eden Nike + ayakkabılar sunduğunu unutmayalım. En yeni akıllı ayakkabı serisinin farkı, teknolojiyi ek istatistik takibi ile ilerletme sözü vermeleri ve bazılarının aktivite seviyelerinizin daha eksiksiz bir resmini sağlamak için diğer fitness cihazlarıyla entegre olmasıdır. Armour’un UA Speedform Gemini 2 Record Equipped Footwear altında, egzersiz rutininize daha fazla veri getirmeye odaklanan akıllı ayakkabıların sağlam bir örneğidir. Bilekten takılan normal bir aktivite izleyiciye çok benzer şekilde, mesafe, tempo ve adım uzunluğu gibi istatistikleri izleyen bir çip içerirler. Ayrıca birçok fitness takip cihazı gibi, kullanıcının ne zaman koştuğunu veya başka bir şekilde hareket ettiğini otomatik olarak algılayabilir ve giyen kişi onları çıkardığında ve ayakkabılar kullanılmadığında bir “uyku moduna” girerler. Belki de hepsinden daha havalı olan ayakkabılar, onlarla toplam kaç mil koştuğunuz gibi bilgileri depolayacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, Under Armour, bu kategorideki giyilebilir ürünler konusunda elini deneyen tek şirket olmaktan çok uzaktır, ancak ayakkabının ötesine geçen bir yaklaşımla, istirahat kalp atış hızını ölçen bir bilekliği, ağırlığı ve yağı ölçen bir ölçek dahil ederek öne çıkmaktadır ve yakılan kalorileri ve aktif BPM’nizi izleyen bir göğüs kemeri. Buradaki fikir, ayakkabılarınızın fitness veri sisteminizin bir uzantısı olmasıdır – bu, başka bir masraf eklerken, egzersiz istatistiklerinizin daha dolgun ve daha aktif bir resmini çizebilir. Fiyata gelince, çoğu akıllı ayakkabı 150-300 dolar aralığında yer alıyor gibi görünüyor. 450 $ Digitsole gibi istisnalar var, ancak bu çift antrenmanlarınızı izlemeye odaklanmış gibi görünmüyor bile. “Akıllı” olan adım izleme, ayak ısıtması ve bir düğmeye basarak otomatik sıkıştırmayı içerir. Başka bir deyişle, antrenmanınızın her metriğini izlemekten çok hile yapmakla ilgilidir.

Çifte İhtiyacınız Var mı?

Akıllı ayakkabıcılar, akıllı ayakkabılarının bileğinize taktığınız cihazlardan daha doğru izleme sağladığını iddia edebilirken, bu yine de bu tür ayakkabılara geçiş yapmak için yeterli bir neden değildir. Birincisi, mümkün olan en rahat koşu veya egzersiz ayakkabılarını giydiğinizden emin olmak isteyeceksiniz – eğer akıllı ayakkabılar tam oturmazsa, o zaman daha fazla istatistik almanın amacı nedir? Ayrıca fitness hedeflerinizi de göz önünde bulundurun. Profesyonel bir sporcuysanız, muhtemelen izleme ve istatistik izlemenin en son teknolojisine zaten erişiminiz vardır. Bir maraton koşucusuysanız, size yardımcı olacak özel saatler ve takipçiler konusunda da sıkıntı yoktur. Ve daha sıradan bir meraklıysanız, cüzdanınız daha bütçe dostu bir cihazla daha iyi servis edilir. Her halükarda, en son akıllı ayakkabı serileri için erken günler, bu nedenle erken bir benimseyen değilseniz, bağcıkları bağlamak için en iyi zaman olmayabilir.