Skip to content

Akıllı Evinizi Tatil Moduna Ayarlama

21 de Nisan de 2021

Bu makalede

Tatile gitmek çok fazla planlama gerektirir. Endişelenmen gereken son şey, evinin iyi olup olmadığıdır. Akıllı ev teknolojisi, siz uzaktayken evinizi otomatikleştirmenize izin vererek seyahat ederken içinizin rahat olmasını sağlayabilir. Bu, enerji kullanımını azaltmanıza yardımcı olabilir ve hatta siz tatilde eğlenirken evinizi güvende tutabilir.

Cihaz Tatil Modu

Evinizden uzun süre ayrıldığınızda ilk dönmeniz gereken yer, her akıllı ev cihazının ayarlar alanıdır. Nest termostatı veya Google Home hub gibi birçok Akıllı Ev gadget’ı, siz uzaktayken bu cihazın nasıl davrandığını otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz bir tür “tatil modu” özelliği içerir. Örneğin, bir Google Home hub’ınız varsa, Nest termostatınızı otomatik olarak ayarlayacak, ışıklarınızı kapatacak ve güvenlik sisteminizi devreye alacak “Rutin” olarak adlandırılan bir şey kurabilirsiniz.

Piyasada benzer tatil modu özelliklerine sahip birçok başka akıllı ev cihazı var. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Nest termostat: Dışarıda modu, evin kışın o kadar sıcak veya yazın serin olmasına ihtiyaç duymazken enerji tasarrufu sağlamak için termostatı “eko” ayarlarınıza ayarlar.
 • Ağustos akıllı kilit: Ev bakıcınızın veya komşunuzun bitkilerinize veya evcil hayvanlarınıza bakmak için evinize girebilmesi için misafir hesapları oluşturun.
 • WeMo Fişleri ve Anahtarları: Siz uzaktayken bir programda ışıkları açıp kapatmak için “Uzakta Modu” nu yapılandırın.
 • Wi-Fi güvenlik kameraları: Bugün piyasada bulunan Wi-Fi akıllı kameraların çoğu, ön veya arka girişleriniz etrafında hareket olduğunda SMS veya e-posta uyarıları almayı etkinleştirebileceğiniz hareket algılama özelliğini içerir. Hırsızlar evinize pencere veya başka bir giriş kullanarak girerse uyarı almak için bu kameraları evinizin içine kurun.
 • D-Link kaçak detektörü: Patlamış borular, evden uzaktayken önemli bir endişe kaynağıdır. Bu cihazları su mevcut olduğunda size bir uyarı gönderecek şekilde yapılandırmak, komşunuzu hızlı bir şekilde aramanıza ve su hasarını onarmak için binlerce doları önlemenize yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, cihazlarda (Wi-Fi kamera gibi) yerleşik bir “tatil modu” olmasa bile, evde olmayacağınızı hesaba katarak cihazları programlamak için yine de adımlar atmalısınız. .

IFTTT Tatil Uygulamaları

Evinizdeki her bir cihazı programlamak gerçek bir güçlük haline gelebileceğinden, özellikle bu cihazların çoğuna sahipseniz, sizin için otomasyonu yapan bulut hizmetleri gerçekten kullanışlı olabilir. IFTTT, bugün piyasadaki çoğu akıllı ev cihazıyla entegre olan ücretsiz bir bulut hizmetidir. Tatildeyken farklı davranmaları için tüm akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmek için IFTTT uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Belirli bir zamanda çalışan bir IFTTT uygulaması kurmanın ekran görüntüsü

Örneğin, her WeMo akıllı fişini bir programa göre açmak veya kapatmak için ayarlamak yerine, hepsini aynı anda kontrol etmek için bir IFTTT uygulaması kullanabilirsiniz. IFTTT, tatil modu uygulamalarınızı dilediğiniz zaman etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz bir mobil uygulama da içerir. Bir IFTTT otomasyonu kurmadan önce, bir IFTTT hesabına kaydolmanız gerekir. Bunu ayarlamak çok basit.

 1. IFTTT’de Uygulamalarımve ardından tıklayın Yeni Uygulama.

  IFTTT'ye yeni uygulama eklemenin ekran görüntüsü

 2. Tıklayın buve yazın zaman arama alanında.

  Tarih ve Saat aramanın ekran görüntüsü

 3. Tıklayın Tarih ve Saat ve Tıklayın Her gün.

  Tarih ve Saat tetikleyicisinin içindeki Her gün'e tıklamanın ekran görüntüsü

 4. İlk ışıkları açmak istediğiniz zamanı ayarlayın ve tıklayın Tetikleyici oluştur.

  Saat ve tarih tetikleyicisini ayarlamanın ekran görüntüsü

 5. Tıklayın ove yazın Wemo arama alanında (veya sahip olduğunuz herhangi bir akıllı priz veya anahtar markası)

  IFTTT'de WeMo eylemini seçme ekran görüntüsü

 6. Tıkla aksiyon.

  IFTTT'de WeMo Action için Aç'ı seçmenin ekran görüntüsü

 7. Şu anda açmak istediğiniz açılır listeden anahtarı seçin. Seçiniz Eylem Oluştur.

  IFTTT'de WeMo cihazını seçmenin ekran görüntüsü

 8. Tıklayın Bitiş uygulamayı etkinleştirmek için

Bu, bu belirli ışıkların her gün aynı saatte açılmasını sağlayacaktır. Aynı ışıkları her gün aynı saatte kapanacak şekilde programlamak için yukarıdaki prosedürü tekrarlayın. Siz uzaktayken birinin hala evde yaşadığına dair daha inandırıcı bir yanılsama yaratmak için farklı ışık setlerini açıp kapatan farklı uygulamalar yaratabilirsiniz.

IFTTT Uygulama Fikirleri

Biraz yaratıcılıkla, tatildeyken akıllı ev cihazlarınızla aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmek için IFTTT’yi kullanabilirsiniz.

 • Akıllı ışıkları açmak için Wi-Fi kameralardan hareket algılamayı kullanın.
 • Dışarıdaki sıcaklık donma noktasının altındaysa donmuş boruları önlemek için Nest termostatınızı daha yükseğe ayarlamak için IFTTT’yi kullanın
 • Birisinin evde olduğu ve müzik dinlediği yanılsamasını vermek için evinize yerleştirilen bir Android cihazdan müziği her gün aynı saatte çalacak şekilde programlayın.
 • Link gölgelerinizi her gün belirli zamanlarda açılıp kapanacak şekilde otomatikleştirin

Akıllı Ev Hırsızları

Akıllı ev ağı tarafından korunan bir evin resmi.

İnsanların evden çıktıklarında sahip oldukları en büyük endişe, evdeki değerli eşyaların güvende kalmasını sağlamaktır. Büyük ekran TV’lerinin, mücevherlerinin ve diğer eşyalarının çalındığını keşfetmek için tatile çıkan ve eve dönen insanların birçok hikayesi var. Akıllı ev cihazları, aşağıdaki şekillerde yanınızdan geçebilecek potansiyel hırsızları kandırma yeteneği sağlar:

 • Alacakaranlıkta açılıp sabah kapanması için akıllı ışıkları (veya akıllı prizlere bağlı lambaları) ayarlayın.
 • Google Home merkezinizi, YouTube’u Chromecast cihazınızda yayınlayarak birinin evde olduğu ve televizyon izlediği izlenimini verecek şekilde planlayın.
 • Hareket sensörlerini alt kat pencerelerinin yakınına yerleştirin ve herhangi bir sensör tetiklendiğinde bir Scout alarmı tetikleyecek şekilde yukarı ayarlayın ve telefonunuza bir SMS bildirimi gönderin.
 • Evinizin hemen dışında hareket algılandığında size alanın anlık görüntüsünü içeren bir SMS göndermek için harici Wi-Fi kameraları kurun.

Akıllı ev teknolojisi ile binlerce mil uzakta olabilirsiniz, ancak yine de herhangi bir şey olursa, bunu bileceğinizi ve yetkilileri hemen uyarabileceğinizi bilmenin iç huzurunu yaşayabilirsiniz.

Enerji Tasarrufu

Enerji tasarruflu ampul görüntüsü.

Tatil pahalıdır. Akıllı ev cihazları, siz dışarıdayken ev harcamalarından tasarruf ederek bu maliyetlerin bir kısmını telafi etme fırsatı sunar. Paradan tasarruf etmek için tatildeyken akıllı ev cihazlarınızı kullanmanın birkaç yolu:

 • Fırınınızın veya soğutma sisteminizin açılma sıklığını azaltmak için Nest termostatınızı Dışarıda moduna getirin.
 • Elektrikten tasarruf etmek için gün boyunca tüm ışıkların kapalı olduğundan emin olun.
 • Dış hava çok soğukken Nest sıcaklık ayarınızı otomatik olarak artırmak, patlayan borulardan kaynaklanan su hasarı onarımlarını önlemenize yardımcı olabilir.
 • Evden çıktığınızda DVR’ler veya alan ısıtıcıları gibi cihazları uzaktan kapatmak için akıllı prizler kullanarak elektrikten tasarruf edin ve eve varmadan hemen önce bunları tekrar etkinleştirin.

Tatildeyken eviniz için endişeleneceğiniz günler çok geride kaldı. Önceden planlama yaparak ve cihazlarınızı nasıl programlayacağınız konusunda yaratıcı olarak, tatilinizin tadını eviniz için stres olmadan çıkarabilirsiniz.