Skip to content

Akıllı Hoparlörle Çağrı Yapmak Gizlilik Endişelerini Artırır

20 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Akıllı hoparlörlerden yapılan aramalarda güvenlik ve mahremiyetle ilgili endişeler var.
  • AT&T, aramaların Alexa ile kendisi arasında şifreleneceğini vaat ediyor.
  • Bu hareket, akıllı evin evriminde başka bir bölümü temsil ediyor.
Marko Geber / Getty Images
Amazon’un AT&T ile olan yeni ortaklığı, arayanların telefonlarını Alexa ses sistemine bağlamasına izin veriyor, ancak bazı uzmanlar bu aramaların gizliliği ve güvenliği konusunda endişeli. Amazon ve AT&T arasındaki ortak girişim, akıllı evlerde kullanılan teknolojilerin hızlı gelişimini ve kişisel gizliliğimize ve iletişimimize yönelik saldırılara ilişkin artan bir endişe düzeyini vurguluyor. Bilgisayar bilimleri profesörü David Kotz, “‘Benden’ telefon aramalarını tetikleyebilecek herhangi bir yeni yöntem konusunda hemen dikkatli olurdum – çünkü Alexa cihazıma erişimi olan diğerleri böylece benim adıma telefon görüşmeleri yapabilir (veya kabul edebilir),” Dartmouth Koleji’nde anlattı Cankurtaran bir e-postada.

Kontrolden Vazgeçmek

Kotz, akıllı cihazlar kullanan evlerde güvenliği ve gizliliği artırmayı amaçlayan 10 milyon dolarlık Ulusal Bilim Vakfı araştırma programı olan Tüketici Ortamları için IoT’nin Yaşam Döngüsünde Güvenlik ve Gizlilik (SPLICE) projesinin baş araştırmacısıdır. Bankacılık da dahil olmak üzere telefonu ikinci kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanan web tabanlı platformların sayısı (2FA, iki faktörlü kimlik doğrulama) göz önüne alındığında, bu kontrolü ev arkadaşlarına veya misafirlere vermek konusunda isteksiz olacağını söyledi. “Ev, insanların meraklı gözlerden kendilerini güvende hissetmeleri gereken bir yerdir.” Kotz, Amazon-AT & T ortaklığını akıllı evlerin ve akıllı cihazların devam eden evriminin bir parçası olarak görüyor. “Hem mobil hem de ev tabanlı cihazlar da dahil olmak üzere farklı ‘akıllı’ cihaz kategorileri arasındaki bağlantıların artacağını tahmin edebiliriz … bu da ev sakinlerine diğer cihazlar tarafından sağlanan bilgilere veya yeteneklere erişim için daha fazla kolaylık sağlıyor.”

Hizmet Genişletme

Alexa ve AT&T bağlantısı, şirketin 2017’de piyasaya sürdüğü Amazon’un mevcut Alexa arama özelliğinin bir genişlemesidir. Akıllı ev teknolojisi uzmanları, ortaklığın akıllı ev konseptini ilerlettiğini söylüyor.

Bir Amazon sözcüsü, “Alexa ile AT&T araması, Drop In, Announcements, Alexa’dan Alexa’ya Arama ve Alexa Outbound Calling dahil olmak üzere mevcut Alexa İletişim özellikleri paketinin üzerine inşa edildi” dedi. Cankurtaran bir e-postada. “Bu yıl her zamankinden daha fazla iletişim kurmak için Alexa gibi ses hizmetlerini kullanan müşterilerle, bu özelliğin Alexa’nın insanların arkadaşları ve aileleri ile bağlantıda kalmalarına nasıl yardımcı olabileceğine dair bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Şifreleme Güvenliği

Müşteri bilgilerinin güvende olduğundan emin olmak için, Alexa cihazlarından yapılan aramalar Amazon’un ağında şifrelenir ve güvenli bir bağlantı üzerinden AT&T ile değiştirilir. AT&T hizmetlerine erişmek için Alexa kullanan müşteriler, cep telefonlarından arama yaparken kullandıkları hizmetlerin aynısını kullanacaklardır. AT&T hesabınızı Alexa cihazınıza bağlamak basittir: Telefonunuzda Alexa uygulamasını açın ve ayarlara gidin, iletişim alt menüsünü seçin, AT&T düğmesine dokunun, ardından talimatları izleyin. Hesabınıza bağlandıktan sonra, numaraları çevirebilir ve “Alexa, Annemi ara” gibi sesli komutları kullanabilir veya bir telefon numarası dikte edebilirsiniz.

Akıllı telefon ile akıllı hoparlör kullanan kadın

Yagi Studio / Getty Images
Arayan kimliğini içeren gelen aramalarda, “Alexa, cevapla” gibi komutları kullanabilirsiniz. Mesai saatleri dışında kesintilerden kaçınmak için Amazon’un Uzakta Modunu etkinleştirerek özelliği erteleyebilirsiniz. Alexa Rutinleri, çağrı almak istediğiniz günün belirli saatlerini ayarlamanıza izin verir. AT & T’nin NumberSync hizmeti, kullanıcıların akıllı saatler, tabletler, bilgisayarlar ve şimdi Alexa cihazlarında arama yapmasına ve almasına olanak tanır. AT&T araması, uyumlu bir HD sesli cep telefonuna sahip müşteriler için faturalı planlarda mevcuttur.

Güvenlik bir Önceliktir

Kotz, akıllı evlerde ve akıllı cihazlarda teknolojinin hızlı gelişiminin devam edeceğini, güvenlik ve mahremiyeti sürekli bir öncelik haline getireceğini söyledi. “Bugün ortalama bir evdeki teknoloji, on yıl öncesinden bile radikal bir şekilde farklı ve önümüzdeki yıllarda daha da hızlı değişmesi muhtemel” dedi. “Ev, insanların meraklı gözlerden kendilerini güvende hissetmeleri gereken bir yerdir.”

Akıllı ev uzaktan kumanda için dijital tablet kullanan evde oturan kadın

Westend61 / Getty Images
NSF’nin Secure and Trustworthy Cyberspace Frontiers programının baş program direktörü Nina Amla, SPLICE gibi programlara yapılan yatırımların gelecekte evlerimizi güvenli ve özel tutmamıza yardımcı olacağına inanıyor. Amla yaptığı açıklamada, “Siber güvenlik, ulusumuzun bugün karşı karşıya olduğu en önemli ekonomik ve ulusal güvenlik sorunlarından biridir.” Dedi. “NSF’nin temel araştırmalara yaptığı yatırımlar, kişisel mahremiyeti, finansal varlıkları ve ulusal çıkarları koruma kapasitemizi dönüştürecek.” AT&T kullanıcıları için artık tek söylemeniz gereken, “Alexa, annemi ara.” Ama yine de kimin dinlediğini düşünmek isteyebilirsiniz.