Skip to content

Akıllı Klima Nedir?

12 de Mayıs de 2021

Akıllı klimalar, evinizdeki klimayı, içeride olsanız da olmasanız da çeşitli şekillerde kontrol etmenize yardımcı olmak için internet ve Wi-Fi teknolojisini kullanır.

Akıllı Klima Nedir?

Akıllı klimalar, evinizin konfor seviyesini daha iyi kontrol etmek için evinizdeki diğer akıllı cihazlara bağlanan klima üniteleridir. Bu cihazlar standart oda klimalarına benzer.

Frigidaire
Tipik olarak, akıllı klimalar bir evin merkezine yerleştirilmek yerine pencerelere veya duvarlara monte edilir. Diğer akıllı ev teknolojilerinde olduğu gibi, akıllı bir klima sizin şartlarınıza göre soğuması için programlanabilir. Uzaktan açıp kapatabilirsiniz.

Akıllı Klimayı Akıllı Yapan Nedir?

Akıllı klimalar için temel gereksinim, Wi-Fi’ye bağlanma yeteneğidir. Bir Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla, klimanızı mobil cihazınızı kullanarak uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Ev sahibi, evindeki akıllı klimayı kontrol etmek için tablet kullanıyor

GregorBistor / Getty Images

Akıllı Klimalar ve Akıllı Termostatlar

Akıllı bir klima, akıllı termostat ile aynı değildir. Termostatlar, en çok bireysel akıllı iklimlendirme üniteleri ile değil, merkezi hava sistemlerinde kullanılır. Bir termostat, bir evdeki havayı algılamaktan ve klima ünitesine ne zaman soğumaya başlaması gerektiğini söylemekten sorumludur. Diğer yandan bir klima, soğuk havayı üretmek için gerekli bileşenleri tutar. Akıllı teknoloji söz konusu olduğunda, hem bir termostat hem de bir klima bir Wi-Fi bağlantısı kullanılarak yönetilebilir. Çoğu akıllı klima ünitesi küçük boyutlarda gelir ve özel olarak ayrı odalar için yapılır. Bu, soğutmak istediğiniz her oda için ayrı bir ünite satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Akıllı Klima Nasıl Çalışır?

Akıllı bir klimayı bir akıllı telefon, tablet veya başka bir mobil cihaz kullanarak açarsınız. Bazı klima üniteleri, kolay ses aktivasyonu için Alexa gibi ev yardımcılarına bağlanabilir. Akıllı klimalar genellikle işlevsellik için bir uzaktan kumanda gerektirmez. Klima, Wi-Fi bağlantılı bir cihaz kullanarak veya sesle komut verdiğinizde evinizdeki odalarda dolaşan soğuk hava üretir.

Akıllı Klimaların Artıları ve Eksileri

Tüm akıllı teknolojiler gibi, akıllı klimaların da satın almadan önce tartmanız gereken artıları ve eksileri vardır.

Akıllı Klimaların Artıları

Akıllı klimaların sunabileceği birkaç artı var:

  • Kolaylık: İster evde ister dışarıda bir akıllı telefon veya cihaz kullanarak klimayı açıp kapatabilirsiniz. Bu, sıcaklıklar yükselip alçaldıkça evinizin atmosferi üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir.
  • Akıllı ev bağlantısı: Evinizde otomatik panjurlar veya ışıklar gibi başka akıllı cihazlar varsa, evinizin sıcaklığını daha iyi kontrol etmek için bu cihazları bağlayabilirsiniz. Örneğin, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, evinizi soğutmak için klimayı açacak, panjurları kapatacak ve ışıkları kısacak şekilde programlayabilirsiniz.
  • Birden çok seçenek: Akıllı klimalar, pencere içi, taşınabilir, duvar içi ve bölünmüş üniteler dahil olmak üzere çeşitli tiplerde gelir. Birden fazla seçenek size, evinize ve sıcaklık ihtiyaçlarınıza en uygun klimayı seçmenize olanak tanır.
  • Uzun vadeli maliyet tasarrufu: Akıllı klimalar, yüksek bir başlangıç ​​fiyat etiketi ile gelir. Yine de, evde olmadığınızda klimayı kapatarak enerji maliyetlerinden tasarruf edeceksiniz.

Akıllı Klimaların Eksileri

Sağlıklı bir profesyonel listesinin yanı sıra kısa ama önemli bir dezavantaj listesi gelir:

  • Fiyat: Akıllı klimalar pahalıdır çünkü bu cihazlar pazarda nispeten yenidir. Seçtiğiniz ünitenin boyutuna bağlı olarak, akıllı bir klimanın fiyatı 300 dolardan binlerce dolara kadar değişebilir.
  • Birden fazla birim gerekli: Akıllı klimalar merkezi olarak çalışmaz, bu nedenle tüm evi soğutmak için birden fazla ünite gerekir.
  • Kurulum: Seçtiğiniz üniteye bağlı olarak akıllı bir klima kurmak zor olabilir. Bunlar aynı zamanda bir evde değerli yer kaplar. Örneğin, pencerenin alt yarısına bir pencere ünitesinin takılması gerekir, bu da pencereyi kullanılamaz hale getirir.

Akıllı bir klima satın almak sizin için doğru mu? Evinizdeki birkaç odayı soğutmanın basit bir yolunu arıyorsanız ve evde olmadığınızda bile ayarlar üzerinde tam kontrole sahipseniz, akıllı klimalardan yararlanabilirsiniz. Bütçenizi aşmadan evinizin tamamını soğutmanız gerekiyorsa, yerleşik akıllı teknolojiye sahip olmayan üniteler gibi diğer seçeneklere bakmayı düşünün.