Skip to content

Akıllı Posta Kutuları ile Apple Mail’de Mesajları Daha Hızlı Bulun

5 de Haziran de 2021

Apple’ın Mail uygulamasında geniş bir ileti koleksiyonunuz varsa, arama işlevinin yavaş ve sinir bozucu olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Mail, işleri hızlandırabilen ve e-posta mesajlarınızı düzenlemenize yardımcı olan Akıllı Posta Kutuları olarak bilinen dinamik bir arama sistemi içerir. Normal arama, o kadar çok eşleşme getirir ki, listede gezinmeye çalışmak başlı başına göz korkutucudur. Bir şeyleri daraltmak için arama filtreleri eklemeyi denediğinizde, sonuçlar hiçbir eşleşme görüntülenmeden veya filtre uygulanmadan öncekinden gerçek bir değişiklik olmadan yardımcı olmaktan daha az olabilir.

Akıllı Posta Kutuları

Seçtiğiniz kriterlere göre mesajları hızlı bir şekilde bulmak için Mail’in Akıllı Posta Kutuları özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin, belirli bir kişiden gelen tüm e-posta mesajlarını, bir iş projesiyle ilgili tüm mesajları veya favorilerimden biri olan ve bu hafta işaretlediğim tüm mesajları size gösterecek bir Akıllı Posta Kutusu bulmak isteyebilirsiniz. Bu tür Akıllı Posta Kutusu, ilgilenmeniz gereken tüm iletileri bulmanızı sağlar. Akıllı Posta Kutusunun dinamik yapısı nedeniyle, mesajı yanıtladığınızda ve bayrağı kaldırdığınızda, artık bu Akıllı Posta Kutusunda görünmezler.​ Akıllı Posta Kutusu, belirlediğiniz ölçütleri karşılayan tüm iletileri, “bunlar” olsa bile görüntüleyecektir. farklı posta kutularında saklanır. Bir Akıllı Posta Kutusu, kriterlerine uyan yeni mesajlar aldığınızda kendini dinamik olarak güncelleyecektir. Dinamik güncelleme, Akıllı Posta Kutularını kullanmanın temel nedenlerinden biridir. Bir Akıllı Posta Kutusuna basit bir bakış, genellikle sizin çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmadan aradığınız mesajı ortaya çıkaracaktır. Akıllı Posta Kutusundaki bir mesaja yaptığınız her şey, o mesajın kendi posta kutusuna yansıtılacaktır. Örneğin, bir İş Projeleri posta kutusunda saklanan bir Akıllı Posta Kutusundaki bir mesajı silerseniz, mesaj İş Projeleri posta kutusundan da silinecektir. (Akıllı Posta Kutusunun kendisini silerseniz, içerdiği postanın orijinal sürümleri etkilenmez.) Akıllı Posta Kutuları, Posta kenar çubuğunda, Akıllı Posta Kutuları başlığı altında depolanır. (Henüz Akıllı Posta Kutusu oluşturmadıysanız, bu başlığı görmezsiniz.)

Akıllı Posta Kutusu Oluşturun

Akıllı posta kutusu oluşturmak için:

  1. Posta Kutusu menüsünden, Yeni Akıllı Posta Kutusu. Daha eski sürümlerde, tıklayın artı işareti (+) öğesini seçin ve ardından açılır menüden Yeni Akıllı Posta Kutusu öğesini seçin.

  2. İçinde Akıllı Posta Kutusu Adı alanına posta kutusu için “Alanlar Projesi”, “Gelen Kutusu İşaretli”, “Okunmamış İletiler”, “Ekler” veya “Harry Amcadan Posta” gibi açıklayıcı bir ad girin.

  3. Uygun kriterleri seçmek için açılır menüleri kullanın. Belirttiğiniz ölçütlerin herhangi biriyle veya tümüyle eşleşen iletileri arayın. Tıkla artı işareti (+) daha fazla sıralama kriteri eklemek için. Kriterler, çöp kutusundaki mesajları ve Gönderilmiş posta kutunuzdaki mesajları içerebilir.

  4. Tıklayın TAMAM MI işiniz bittiğinde. Yeni Akıllı Posta Kutusu hemen dışarı çıkacak ve kriterlerine uyan tüm mesajları bulacaktır. Bu, özellikle yalnızca bir veya iki arama kriteri belirlediyseniz, birkaç dakika sürebilir. Akıllı Posta Kutusundaki bir mesaja yaptığınız her şeyin mesajın orijinal sürümünü etkilediğini unutmayın, bu nedenle Akıllı Posta Kutusundaki bir mesajı gerçekten silmek istemediğiniz sürece silmemeye dikkat edin.

Akıllı Posta Kutularını Düzenle

Bir Akıllı Posta Kutusu oluşturduktan sonra içeriğinin tam olarak beklediğiniz gibi olmadığını fark edebilirsiniz. Normalde sorun, Akıllı Posta Kutusu kriterlerini nasıl ayarladığınızdır. Sorunu düzeltmek için Akıllı Posta Kutusunu silmeniz ve baştan başlamanız gerekmez; bunun yerine, oluşturduğunuz mevcut Akıllı Posta Kutularını düzenlersiniz:

  1. sağ tıklayın Kenar çubuğundaki Akıllı Posta Kutusu ve seçin Akıllı Posta Kutusunu Düzenle açılır menüden.

  2. Bu, Akıllı Posta Kutusu oluşturma kutusunu görüntüler. İçeriğini istediğiniz gibi düzenleyin. Akıllı Posta Kutusu hedeflerinizi daha iyi karşılamak için ölçüt ekleyin veya mevcut parametreleri değiştirin.

  3. İşiniz bittiğinde, seçin TAMAM MI.

Akıllı Posta Kutularınızı Düzenleyin

Birkaç Akıllı Posta Kutusundan fazlasını oluşturursanız, bunları klasörler halinde düzenlemek isteyebilirsiniz. Seç Yeni Akıllı Posta Kutusu Klasörü Posta Kutusu menüsünden, klasöre İş, Ev veya Projeler gibi bir ad verin ve TAMAM MI. Akıllı Posta Kutularını tıklayın ve uygun klasöre sürükleyin.