Skip to content

Akıllı Saat Nedir?

18 de Nisan de 2021

Akıllı saat, bileğe takılmak üzere tasarlanmış taşınabilir bir cihazdır. Akıllı saatler (akıllı telefonlar gibi) dokunmatik ekran kullanır, uygulamalar sunar ve genellikle kalp atış hızınızı ve diğer hayati belirtilerinizi kaydeder. Apple Watch and Wear OS (eski adıyla Android Wear) modelleri, daha fazla tüketicinin bileklerine mini bir bilgisayar takmanın faydasını takdir etmelerini sağladı. Ek olarak, açık hava etkinlikleri için özel akıllı saatler genellikle bir maceracının alet çantasındaki diğer, daha hantal cihazları tamamlar. 1:40

Akıllı Saat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Akıllı Saatin Kısa Tarihi

Dijital saatler on yıllardır piyasadayken – bazıları hesap makineleri ve birim dönüştürücüleri gibi yeteneklere sahipken – sadece 2010’larda teknoloji şirketleri akıllı telefon benzeri yeteneklere sahip saatler piyasaya sürmeye başladı. Apple, Samsung, Sony ve diğer büyük oyuncular, tüketici pazarında akıllı saatler sunuyor, ancak küçük bir başlangıç, modern zamanın akıllı saatini popülerleştirmek için gerçekten övgüyü hak ediyor. Pebble, 2013 yılında ilk akıllı saatini duyurduğunda, Kickstarter için rekor miktarda fon sağladı ve 1 milyondan fazla birim satmaya devam etti. Aynı zamanda, silikon minyatürleştirmesindeki gelişmeler, diğer özel amaçlı akıllı saat türlerine de kapıyı açtı. Örneğin Garmin gibi şirketler, Fenix ​​gibi daha sağlam olan ve ülkeyi çevreleyen keşif gezilerini desteklemek için sensörler ve izleyicilerle optimize edilmiş akıllı saatleri destekliyor. Aynı şekilde, Suunto gibi şirketler, önemli derinliklerde uzun süre dayanabilen, tüplü dalış için optimize edilmiş akıllı saatler piyasaya sürdü.

Akıllı Saatler Ne Yapar?

Çoğu akıllı saat – ister günlük kullanım için (Apple Watch’ta olduğu gibi) isterse belirli amaçlar için (Garmin Fenix’te olduğu gibi) – bir standart özellikler paketi sunar:

 • Bildirimler: Akıllı telefonlar sizi önemli olaylar veya aktiviteler konusunda uyarmak için bildirimler görüntüler. Bildirim türleri farklılık gösterir; bir akıllı telefona bağlı cihazlar, telefonun bildirimlerini bileğinize yansıtabilir, ancak diğer akıllı saatler yalnızca bir giyilebilir cihazın sağlayabileceği bildirimleri görüntüler. Örneğin, en yeni Apple Watch bir düşme sensörü içerir. Saati takarken düşerseniz, saat sonraki hareketinizi algılar; herhangi bir şey tespit etmezse, bir dizi artan bildirim gönderir. Bildirime cevap vermezseniz saat yaralandığınızı varsayacak ve sizin adınıza yetkilileri uyaracaktır.
 • Uygulamalar: Telefonunuzdan gelen bildirimleri görüntülemenin ötesinde, bir akıllı saat yalnızca desteklediği uygulamalar kadar iyidir. Uygulama ekosistemleri değişiklik gösterir ve Apple veya Google’ın ortamlarına bağlıdırlar. Yürüyüş veya dalış gibi özel bir amacı olan akıllı saatler, genellikle başka türden uygulamalar ekleme fırsatı olmadan bu amacı gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları uygulamaları destekler.
 • Medya yöneticisi: Akıllı telefonlarla eşleştirilmiş çoğu akıllı saat, medya oynatmayı sizin için yönetebilir. Örneğin, Apple’ın AirPod’larını kullanarak bir iPhone’da müzik dinlerken ses seviyesini ve parçaları değiştirmek için Apple Watch’unuzu kullanabilirsiniz.
 • Mesajları sesli yanıtla: Kahraman dedektifin bir saati telefon olarak kullandığı eski Dick Tracy çizgi romanını hatırlıyor musunuz? WatchOS veya Wear OS işletim sistemlerini çalıştıran modern akıllı saatler sesle dikte etmeyi destekler.
 • Fitness takibi: Sert çekirdekli bir sporcuysanız, özel bir fitness grubu muhtemelen bir akıllı saatten daha iyi bir seçimdir. Yine de birçok akıllı saat, antrenmanlarınızı takip etmenize yardımcı olacak bir kalp atış hızı monitörü ve bir adımsayar içerir.
 • Küresel Konumlama Sistemi: Çoğu akıllı saat, konumunuzu izlemek veya konuma özgü uyarıları almak için bir GPS içerir.
 • İyi pil ömrü: Modern akıllı saatler, normal kullanımda sizi gün boyu geçirecek pillere sahiptir ve biraz da meyve suyu bırakılır. Pil kullanımı değişiklik gösterir; Apple Watch tipik olarak tek bir şarjla 18 saat normal kullanım alırken, Pebble iki veya üç gün alıyor.

Akıllı Saat Türleri

Genel olarak konuşursak, akıllı saatler giyilebilir cihazlar pazarında iki nişte yer alır. İlk olarak, Apple Watch ve çoğu Google destekli Wear OS cihazı gibi genel amaçlı bir akıllı saat, biçim ve işlevi bir araya getirir. Mekanik kol saatlerinin yerini alacak şekilde tasarlanmışlardır ve büyük ölçüde akıllı telefonlara bağımlıdırlar. Bunları telefonunuz için bileğinizde tuttuğunuz bir destek cihazı olarak düşünün.


Tüketici pazarında satıcıya özgü genel amaçlı akıllı saat sınıflarını göreceksiniz:

 • Apple İzle: Apple tarafından tasarlandı ve satıldı
 • OS saatleri giyin: Google’ın Wear OS işletim sistemi kullanılarak birçok satıcı tarafından tasarlandı ve satıldı
 • Tizen saatler: Samsung tarafından popüler Galaxy serisi akıllı saatler için tasarlanan tescilli işletim sistemi

Diğer niş, özel kullanım durumları için tasarlanmış özel cihazları içerir. Bu cihazlar, telefona bağlı bir akıllı saat ile Fitbit gibi bağımsız bir fitness takipçisi arasında kan aktıkları sürece, genellikle bir fitness takipçisinin daha sağlam bir versiyonunu sunar.

Garmin vivofit, spor fitness takipçisi ve saat

franckreporter / Getty Images
Bu özel cihazların örnekleri şunları içerir:

 • Yürüyüş saatleri: Uzaktan seyahat için tasarlanmıştır ve sağlam pil ömrü, GPS izleme ve navigasyon, temel hayati bilgiler ve hava durumu tahmini içerir. Çoğunlukla darbelere, düşmelere, toza ve suya karşı koruma sağlamak üzere gelişmiş dayanıklılık için tasarlanmıştır. Örnekler arasında Garmin Fenix ​​5 Plus, Suunto 9 Baro ve TomTom Adventurer bulunur.
 • Dalış saatleri: Bir dalış saati kullanmak için birinci aşama regülatörünüzü bir Bluetooth vericiye bağlayın. Garmin’in Descent Mk1 ve Suunto’nun DX’i derinlik, kalan süre, sıcaklık ve diğer önemli göstergeler sunar.
 • Uçan saatler: Niş bir pazar, ancak Garmin’in D2 Delta PX, bilekte nabız atan Ox, bir seyir defteri, GPS ile çalışan hareketli bir harita ve NEXRAD hava durumu sunuyor.

Pazar büyümesi

Smartwatches, küresel pazarın benimsenmesi açısından 2010’ların sonlarında dik bir büyüme eğrisine giriyor gibi görünüyor. Statista’dan alınan veriler, 2014 yılında dünya genelinde 5 milyon birim olan satışların 2018’de tahmini 141 milyon adede yükseldiğini gösteriyor. Apple’ın pazar payı 2017’nin ikinci mali çeyreğinden 2018’in aynı dönemine yüzde 13’ten yüzde 17’ye yükseldi; Apple, Apple Watch Series 3 için yıldan yıla yüzde 38’in üzerinde bir büyüme yaşadı – büyük bir yükseltme olan Series 4 zaten ufukta olmasına rağmen. Aynı dönemde, Garmin gibi özel satıcılar yıldan yıla büyümede yüzde 4.1’lik bir artış görürken, Fitbit gibi sadece fitness takipçisi satıcılar yaklaşık yüzde 22’lik bir pazar düşüşü gördü.