Skip to content

Akıllı Saatiniz Uykunuzu Yanlış İzliyor Olabilir

2 de Haziran de 2021

Önemli Çıkarımlar

  • Yeni araştırma bulgularına göre bazı akıllı saatler uykunuzu izlemek için diğerlerinden daha iyidir.
  • Bir çalışma, Fitbit Ionic ve Oura Smart Ring’in doğruluk açısından en yüksek puanları aldığını buldu.
  • Uzmanlar, giyilebilir cihazların hala uyku laboratuvarlarında bulunan ekipmanların doğruluğuyla eşleşmediğini söylüyor.
Guido Mieth / Getty Images
Araştırmacılar, uyku takibi söz konusu olduğunda tüm giyilebilir cihazların eşit olmadığını söylüyor. Uykuyu ölçmenin en doğru yolu, özel ekipman kullanan bir laboratuvardır. Ancak bilim adamları yakın zamanda dergide bir çalışma yayınladılar. Uyku, Fitbit dahil olmak üzere birçok cihazın neredeyse profesyonel izleme cihazlarıyla eşit olduğunu buldu. yayınlanan bir başka çalışma Uykunun Doğası ve Bilimi Fitbit Ionic ve Oura Smart Ring’in doğruluk açısından en yüksek notları aldığını buldu. Bağımsız uzmanlar, bu bulgulara şaşırmadıklarını söylüyor. Çalışmalarda yer almayan uyku araştırmacısı Wayne Leslie Ross bir e-postada, “Son araştırmalar, uyku izleyicilerinin, polisomnografi testlerinin sunduğu daha yüksek doğrulukla karşılaştırıldığında, uykuya karşı uyanıklığı tanımlarken zamanın yalnızca %78’inde doğru olduğunu gösterdi” dedi. röportaj. “Ayrıca, katılımcıların uykuya dalmalarının ne kadar sürdüğünü tahmin ederken uyku izleyicilerinin doğruluğu yaklaşık %38’e düşüyor.”

Garmin Paketi İzler

Çalışmayı yayınlayan araştırmacılar, Uyku dört giyilebilir uyku izleme cihazını (Fatigue Science Readiband, Fitbit Alta HR, Garmin Fenix ​​5S, Garmin Vivosmart 3) ve giyilemeyen üç uyku izleme cihazını (EarlySense Live, ResMed S+, SleepScore Max) laboratuvar ekipmanlarıyla karşılaştırdı. Garmin dışındaki tüm araçlar, en az profesyonel ekipman kadar iyi performans gösterdi. Uykunun Doğası ve Bilimi makale, profesyonel uyku izleme ekipmanına kıyasla Fitbit Ionic ve Oura Smart Ring’in test edilen cihazlar arasında en doğru olduğunu iddia ediyor. Apple Watch Series 3 ve Garmin Vivosmart 4, çalışmada en kötü performansı gösteren giyilebilir cihazlar arasında yer aldı. “Son araştırmalar, uyku izleyicilerinin uykuya karşı uyanıklığı tanımlarken zamanın yalnızca %78’inde doğru olduğunu gösterdi.”

Nasıl Uyuduğumuzu Analiz Etmek

Sağlık koşullarını analiz etmek için AI kullanan bir şirket olan EnsoData’nın CEO’su ve kurucu ortağı Chris Fernandez, bir e-posta röportajında, uykunun sağlık için kritik olduğunu söyledi. “İnsanlar hayatlarının üçte biri ile dörtte biri arasında bir süreyi uykuda geçirir, ancak uykunun genel sağlığımız ve mutluluğumuz üzerindeki derin etkisini ancak son zamanlarda araştırmaya başladık” dedi. “Tüm yaşamın merkezinde, uyku, temel sağlık sonuçlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Uyku, fiziksel sağlıktan zihinsel sağlığa kadar geniş bir yelpazede refahımızı etkiler. Yaşam kalitemizin bu kadar büyük bir belirleyicisi olarak, insanların uyuması kritik öneme sahiptir. en kaliteli uykuyu alın – ve bunun gerçekte ne kadar nadir olduğunu bulmak şaşırtıcı.” “Akıllı saatler, ilk kurulumun ötesine geçmek zorunda kalmadan uykuyu, adımları ve kalp atış hızını otomatik olarak izlemenin harika bir yoludur.” Avustralyalı WhatASleep şirketinin uyku uzmanı Dr. Pietro Luca Ratti bir e-posta röportajında, giyilebilir ürünler her zaman %100 doğru olmasa da, “uzun süreli uyku düzeninizi uzun bir süre boyunca analiz etmek için faydalı olabilirler” dedi. “Uyku düzeninizi hafızaya göre takip etmek zordur. Geceler birbirine karışmaya başlayacak ve uyku söz konusu olduğunda önemli şeylerin doğru bir temsilini alamayacaksınız.” Ratti ayrıca uykunuzu takip etmek için bir uyku günlüğü kullanmanızı önerir. “Ne kullanırsanız kullanın, her gece ve herhangi bir karar vermeden veya bir şeyleri analiz etmeden önce uzun bir süre boyunca yapmak önemlidir” dedi.

Daha İyi İzleme, Daha İyi Uyku

Optimale’nin tıbbi direktörü Dr. Chris Airey, bir e-posta röportajında, daha iyi bir uyku için ekran başında kalma süresini azalttı, dedi. “Ne kadar az düşünmeniz ve mavi ışık yayan ekranlara ne kadar az bakmanız gerekiyorsa, o kadar iyi” diye ekledi. “Telefonunuzda bir uyku izleyiciyle uğraşmak zorunda kalırsanız, mavi ışıktan ve hatta yeni alışkanlığın stresinden dolayı uykuya dalmada sorun yaşayabilirsiniz. Akıllı saatler uykuyu, adımları ve kalp atış hızını otomatik olarak izlemenin harika bir yoludur. ilk kurulumun çok ötesinde yapmak için.”

Yatakta bir kadın telefonuna çalar saatin yanında dokunuyor.

Anna Bizon / Getty Images
Uyku bilimi koçu Alex Savy bir e-posta röportajında, evde uykuyu izlemenin en iyi yolunun akıllı bir yatak ve uyku izleme kapsülü kullanmak olduğunu söyledi. “Böyle bir yaklaşım, tüm vücut izleme ve uykunuzun daha kapsamlı bir analizi ile sonuçlanacaktır” diye ekledi. “Bir akıllı saatin bir uyku laboratuvarının yerini alabileceğine inanmıyorum. Modern giyilebilir cihazların kullandığı sensörler oldukça gelişmiş, ancak yine de bir uyku laboratuvarında elde edebileceğiniz aynı hassasiyeti garanti edemiyor.” Pandemi sırasında herkesin uykusu kötüleşiyor gibi görünüyor. Neler olup bittiğini anlamak için bir akıllı saate dönmeye değer olabilir. Giyilebilir cihazınızın size en faydalı sonuçları vermesini beklemeyin.