Skip to content

Akıllı Telefona SIM Kart Nasıl Takılır

8 de Mayıs de 2021

Akıllı telefonunuza bir SIM kart takmak kolaydır, ancak daha önce hiç yapmadıysanız biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Başlamanıza yardımcı olmak için, bir Android veya iPhone’a bir SIM kartın nasıl düzgün şekilde takılacağına dair adım adım talimatlarla birlikte farklı SIM kart türlerinin açıklamasını burada bulabilirsiniz.

Farklı SIM Kart Türleri

Bugün kullanılan üç ana SIM kart boyutu vardır: Nano SIM, Mikro SIM ve Standart SIM (eski telefonlar için). Tek fark, SIM’in farklı telefon modellerine sığmasını sağlayan çipin etrafındaki sınırın boyutudur.

SimeonVD / Getty Images
Kullanacağınız SIM kartın boyutu, akıllı telefonunuzun markasına ve modeline bağlıdır. Modern akıllı telefonların çoğu, Standart SIM kullanan bazı eski telefonlarda Nano veya Mikro SIM kullanır.

 • Nano SIM: iPhone 5 / 5C / 5S ve üstü, Google Pixel / Nexus ve Galaxy S7 / Note8 ve daha yenisi.
 • Mikro sim: iPhone 4 / 4S, eski Nokia, LG, Huawei ve Motorola telefonları ve Samsung Galaxy J serisi.
 • Standart SIM: Çoğunlukla iPhone 3GS veya Samsung Galaxy Ace gibi eski telefonlarda bulunur.

Telefon modelleri ve SIM kartlar hakkında daha fazla bilgi için, whistleOut’tan bu listeye bakın.

Doğru SIM Kart Boyutunu Seçme

Yeni bir mobil hizmet sipariş ediyorsanız, SIM kartınız daha büyük bir plastik karta takılı olarak gelecektir. Karttan doğru boyuttaki çipi çıkarmanız yeterlidir (ancak hangi boyuta ihtiyacınız olduğundan emin olana kadar onu açmayın).

Plastik kartta SIM boyutları

mikroman6 / Getty Images

İPhone veya Daha Yeni Android Telefona SIM Kart Nasıl Takılır

iPhone’lar ve daha yeni Android telefonlar, SIM kartınızı çıkarıp takabileceğiniz küçük bir tepsi kullanır. İPhone’larda bu tepsi şurada bulunabilir: Sağ Taraf Telefonunuzun. Android’de, şu adreste bulunabilir: yan veya üst cihazın.

 1. Akıllı telefonunuzu kapatın.

 2. Telefonun ön tarafını tutarak karşı karşıya siz, akıllı telefonunuzdaki SIM kart tepsisini bulun. SIM kart tepsisinin içinde, tepsiyi dışarı çıkarmak için kullanılan küçük bir delik vardır.

  İPhone'da SIM kart konumu deneyin

  Mikhail Artamonov / Getty Images
 3. Ardından, SIM kart tepsisinin deliğine bir SIM çıkarma aracı yerleştirerek tepsiyi çıkarın. SIM çıkarma aracınız yoksa bunun yerine ataç veya raptiye kullanabilirsiniz.

  İPhone'da SIM kart tepsisini açma

  Mikhail Artamonov / Getty Images
  SIM kart tepsileri hassastır ve kolayca kırılır. Tepsi kolayca dışarı çıkmalıdır, bu yüzden zorlamayın. Tepsiyi çıkarırken sorun yaşıyorsanız veya sıkışmışsa, destek için telefon üreticisine başvurun.

 4. Şimdi, SIM kart tepsisini iPhone’dan çıkarın. Deliğin yönünü kontrol ederek SIM kart tepsisinin yuvaya nasıl yerleştiğini not edin. Bu, daha sonra SIM tepsisini yeniden taktığınızda yardımcı olacaktır.

  İPhone'dan SIM kartı çıkarma denemesi

  Mikhail Artamonov / Getty Images
 5. Bu adım önemlidir. SIM kartınızı, logo veya altın çip boyutu yukarı gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. SIM kart tepsisinin köşelerden birinde küçük bir çentik olduğunu ve kartın yalnızca bir yöne sığacağını unutmayın. Daha yeni akıllı telefonlarda, tepside birden fazla yuva olabilir (aşağıdaki resme bakın). Daha küçük yuva Nano SIM içindir ve daha büyük yuva Micro SD kart içindir (veri depolamayı genişletmek için). Bazı tepsilerde iki telefon numarası için iki Nano SIM yuvası bile olabilir. Yalnızca bir SIM’iniz varsa, SIM 1 yuvasını kullanın.

  SIM tepsisindeki saklama yuvaları

  Anton Gruba / Getty Images
 6. Telefonun ön tarafı size dönükken SIM tepsisini telefona geri itin. Tepsinin, çıkardığınız zamanki pozisyonda olduğundan emin olun. Sadece tek bir yöne uyuyor ve kolayca girmeli. Tepsiyi asla tekrar zorlamayın.

  İPhone SIM tepsisini yeniden takma


 7. Telefonunuzu tekrar açın. Taşıyıcı bilgileri artık ana ekranınızda görünmelidir. Hizmetinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa, yardım için operatörle iletişime geçin.

Eski Android Akıllı Telefonlara SIM Kart Nasıl Takılır

Daha eski Android akıllı telefonlarda SIM kart bölmesi, telefonunuzun arkasındaki pilin altında bulunur. SIM kartı takmak için telefonunuzun arka kapağını ve pilini çıkarmanız gerekir.

 1. Telefonunuzu kapatın ve arka kapağı çıkarın.

 2. Ardından, pili telefonunuzun arkasından çıkarın. Pilinizi nasıl bulacağınız ve çıkaracağınızla ilgili daha fazla bilgi için telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın.

  Android telefondan pili çıkaran kişi

  AntonioGuillem / Getty Images
 3. Pil çıkarıldıktan sonra SIM kart yuvanızı bulun. İçinde eski bir SIM kart varsa, parmak ucunuzla yavaşça çekerek çıkarın.

  SIM kart ve pilsiz Android

 4. Ardından, SIM kartınızı yuvaya kaydırın. logo tarafı yukarı (böylece altın çip telefonun devresiyle temas kurar). Nasıl olduğunu gösteren küçük bir resim arayın. çentikli köşe SIM üzerindeki yuvaya oturur.

  SIM kartlı ve pilli Android

  Modele bağlı olarak, telefonunuzda birden fazla SIM kart yuvası olabilir, örneğin SIM 1 ve SIM 2. Yalnızca bir SIM kart takıyorsanız, SIM 1 yuvasını kullanın.

 5. SIM takıldıktan sonra pili ve telefonunuzun arka kapağını değiştirin.

 6. Android’inizi tekrar açın. Taşıyıcı bilgileri artık ana ekranınızda görünmelidir. Hizmetinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa, yardım için operatörle iletişime geçin.