Skip to content

Akıllı Telefonunuz Yakında Havadan Şarj Olabilir

29 de Aralık de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Birkaç şirket, akıllı telefonunuzu kablosuz olarak şarj etmenize izin vermenin yolları üzerinde çalışıyor.
  • Motorola, bir şarj cihazından 1 metreye kadar uzakta çalıştırılabilen akıllı telefonlar geliştirmek için eski Caltech bilim insanlarıyla birlikte çalışıyor.
  • Xiaomi kısa süre önce bir telefonu kablosuz olarak şarj etmek için bir konsept video gösterdi.

Artan sayıda teknolojik gelişme sayesinde yakında akıllı telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebilirsiniz. Motorola kısa bir süre önce, bir şarj cihazından 1 metre uzağa kadar çalıştırılabilen akıllı telefonlar geliştirmek için eski Caltech bilim insanlarıyla ortaklık kurduğunu söyledi. Çaba, güç kabloları için sürekli aramanın sona ermesi anlamına gelebilir. Kablosuz şarj şirketi Energous’un operasyon müdürü Cesar Johnston, bir e-posta röportajında ​​”Kablosuz şarj, kullanıcılara cihazlarıyla çok daha fazla özgürlük sağlıyor” dedi. “En yakın duvar prizine bağlı hissetmenize gerek yok. Cihazlar, kablosuz olarak şarj edildiklerinde de kullanılabilir.”

Kordonlardan Özgürlük

Kablosuz şarjı (OTA) geliştirmek için Motorola, Caltech bilim adamları tarafından kurulan bir şirket olan GuRu Wireless ile birlikte çalışıyor. Kablosuz olarak şarj edilmeyen çoğu cihazın yalnızca bir şarj etme hızı vardır, ancak kablosuz kablosuz şarj etme, kullanıcıların cihazlarına gelen gücü azaltmasına olanak tanır. “Motorola’da, tüketicilerimizin yaşamlarını iyileştirebilecek yenilikleri pazara getirmek için sürekli çalışıyoruz. Bu çözümle, kullanıcıların devrim niteliğinde bir kablosuz, kablosuz bağlantıyla keyfini çıkarabilecekleri özgürlük ve esnekliğin bir görüntüsünü sağlayacağız.” güç teknolojisi,” dedi Motorola’nın ürün başkan yardımcısı Dan Dery bir haber bülteninde. “GuRu ile, kablosuz olarak çalışan yeni nesil cihazlar hayal ediyoruz.” GuRu, patentli minyatür modüllerinin, hassas güç aktarımıyla cihazların uzun mesafeden çalıştırılmasına izin vereceğini söylüyor. Teknoloji, cihazları sürekli olarak şarj eder ve bir güvenlik önlemi olarak gerektiğinde gücü yeniden yönlendirir. GuRu Wireless’ın CEO’su ve kurucu ortağı Florian Bohn, “Kablosuz şarj, son kullanıcılar tarafından özgürlük sağlamak için talep ediliyor” dedi. cankurtaran teli bir e-posta görüşmesinde. “Mobil cihazlar ve giyilebilir cihazlar gibi elektronik cihazlar, arka planda şarj olurken her zaman ücretlendirilecektir. Kameraların ve IoT cihazlarının kurulumu ve bakımı çocuk oyuncağı haline gelir ve bu cihazları çalıştırmanın hem dolar hem de zaman/emek açısından maliyeti artar.” , büyük ölçüde azalır.” Motorola, OTA ürünlerini pazara sürmek için yarışan birçok şirket arasında yer alıyor. Xiaomi kısa süre önce bir telefonu kablosuz olarak şarj etmek için bir konsept video gösterdi. Şirket web sitesinde “Yakın gelecekte, Xiaomi’nin kendi geliştirdiği uzay izolasyonlu şarj teknolojisi akıllı saatler, bileklikler ve diğer giyilebilir cihazlarla da çalışabilecek.” “Yakında hoparlörler, masa lambaları ve diğer küçük akıllı ev ürünleri dahil olmak üzere oturma odası cihazlarımızın tümü, tamamen kablosuz bir kablosuz güç kaynağı tasarımı üzerine inşa edilecek ve oturma odalarımızı gerçekten kablosuz hale getirecek.” Güç bir gün cep telefonu sinyallerinden bile gelebilir. Araştırmacılar yakın zamanda bir makalede, enerjiyi 5G kablosuz iletişimden toplamanın ve dağıtmanın bir yolunu bulduklarını yazdılar. Yazarlar gazetede “5G, son derece hızlı ve düşük gecikmeli iletişim için tasarlandı” diye yazdı. “Bunu yapmak için, mm-dalga frekansları benimsendi ve FCC tarafından benzeri görülmemiş yüksek yayılan güç yoğunluklarına izin verildi. 5G’nin mimarları, farkında olmadan, cihazları mevcut herhangi bir cihazın kapasitesini çok aşan mesafelerde çalıştırabilen bir kablosuz güç şebekesi yarattılar. teknolojiler.”

Telefonları Küçültmek

Telefonları daha hafif ve daha ince hale getirmek için devam eden yarışta kablosuz şarj yardımcı olabilir.

Ekranda şarj göstergesi olan ancak kablo takılı olmayan bir akıllı telefonu tutan biri.

Johnston, havadan kablosuz şarjın üreticilerin daha küçük, su geçirmez ve portsuz cihazlar tasarlamasına, daha iyi görünmesine, hissedilmesine ve kirlenen ve gittikçe küçülen cihazların içindeki değerli gayrimenkulleri kaplayan hantal şarj bağlantı noktalarına sahip cihazlardan daha iyi çalışmasına olanak tanıdığını da sözlerine ekledi. Kablosuz şarj, kullanıcılara cihazlarının güç yönetimi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. “Kablosuz olarak şarj edilmeyen çoğu cihazın yalnızca tek bir şarj hızı vardır, ancak kablosuz kablosuz şarj, kullanıcıların cihazlarına gelen gücü kısmasına olanak sağlayabilir” dedi. Uzmanlar, OTA şarjının hemen her yerde yaygınlaşmasını beklemeyin diyor. Süreç, FCC’den titiz bir onay süreci gerektirir. Johnston, “Geçen ay WattUp teknolojimiz gibi, FCC ve diğer düzenleyici kurumlar tarafından daha fazla çözüm geliştirilip onaylandıkça, şarj mesafelerinin 3-15 fit’e kadar daha uzun mesafelere doğru arttığını görmeye başlayacağız” dedi.