Skip to content

Alexa Kronometre Nasıl Kurulur ve Kullanılır

8 de Mayıs de 2021

Bir şeye zaman ayırmanız gerekiyor, ancak elinizde kronometre yok mu? Alexa, hesabınızdaki tüm Amazon Echo cihazlarının kronometre işlevi sunması için etkinleştirebileceğiniz bir beceriye sahiptir. Bununla birlikte, birkaç Alexa kronometre işlevini kullanabilirsiniz:

 • Başlat
 • İptal etmek
 • Duraklat
 • Devam et
 • Durumu kontrol et

Kronometre, başlatma, durdurma ve sıfır zamanı için kullanılan özel bir saattir. Sanal asistan bakış açısından, Alexa geçen zamanı başlatmak, izlemek ve raporlamak için kronometre becerisini kullanır.

Gannet77 / Getty Images

Alexa Kronometre Becerisi Nasıl Kurulur ve Etkinleştirilir

Bu beceriyi etkinleştirmek ücretsizdir. Bunu yapmanın en kolay yolu, Alexa’ya şu komutu vermektir, “Alexa, kronometreyi etkinleştir. “Manuel olarak yapmayı tercih ederseniz bunun yerine Amazon’daki kronometre becerisine gidebilir ve etkinleştirme altında Bu Beceriyi Alın. Her iki durumda da kronometre, bağlı tüm Echo cihazlarınızda anında kullanılabilir hale gelecektir. Etkinleştirildikten sonra becerinin kullanımı oldukça kolaydır. Bununla birlikte, komutların bilmeniz gereken bazı püf noktaları vardır; beceri aşırı derecede sezgisel değildir ve bunları tam olarak Alexa’nın beklediği gibi uygulamazsanız biraz seçici olabilir. Aşağıdaki komutlar, kronometreyi mümkün olan en kolay şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için test edilmiştir.

Kronometre Nasıl Başlatılır

Kronometreyi başlatmak için üç komut seçeneğiniz vardır:

 • Alexa, kronometreyi başlat.
 • Alexa, kronometreyi aç.
 • Alexa, kronometre sor.

Bunlardan birini kullanın ve kronometre başlayacaktır. Çalıştığını bileceksiniz çünkü Alexa size yeni bir kronometre başlattığını ve durumu almak için istediğiniz zaman başlatabileceğinizi tavsiye edecek. Beceriyi hiçbir saat çalışmıyorken başlatmak, otomatik olarak yeni bir kronometre başlatır. Bir kronometre zaten çalışıyorsa, başlatma isteği yalnızca zamanlanmış durumu döndürür. Başlat komutunu kullandığınızda Alexa’yı dikkatlice dinleyin. Kronometrenin belirli bir süredir çalıştığını söylerse, bunun nedeni orijinal kronometrenin hala çalışıyor olmasıdır. Bir başkasını başlatmadan önce iptal etmeniz gerekir veya otomatik olarak sıfırlanması için 24 saat beklemeniz gerekir. Alexa size ‘Alarm kaçta?’ Diye sorarsa. kronometre komutunu anlamadı. Bir soruyla cevap verirse, sorusuna cevap verin veya iptal etmesini söyleyin. Yanlış anlaşılan talebin iptalini onaylayacak ve zamanlayıcı kesintisiz devam edecektir.

Kronometre Nasıl İptal Edilir

Kronometre işlevini kapatmak veya ayarladığınız bir zamanlayıcıyı durdurmak hiç de sezgisel değildir. Ona sadece kronometreyi iptal etmesini veya silmesini söylerseniz, size silinecek hiçbir bildirim olmadığını, sizi anlayamadığını veya sinir bozucu başka bir yanıt olmadığını söyleyecektir. Bunun yerine, şu belirli komutu kullanın: “Alexa, kronometreden silmesini iste. “‘Kronometre 5 dakika 15 saniyede bitti’ gibi bir cevap vermelidir. Belirli bir zaman, kronometrenizin ne kadar süredir çalıştığına bağlı olacaktır. Size kronometrenin bittiğini söylediğinde, yenisini başlatabilirsiniz.

Kronometre Çalışırken Nasıl Kontrol Edilir

Çalışan bir kronometredeki saati kontrol etmek istiyorsanız, kronometreyi üç başlatma komutu seçeneğinden birini kullanarak açmanız yeterlidir:

 • Alexa, kronometreyi başlat.
 • Alexa, kronometreyi aç.
 • Alexa, kronometre sor.

Kronometrenizin çalıştığı süreye bağlı olarak, ‘Kronometre 2 dakika 14 saniyede çalışıyor’ gibi bir cevap verecektir. Ona daha konuşkan bir soru sormaya çalışırsanız, örneğin ‘Alexa, kronometrede ne kadar zaman var?’ size herhangi bir bildiriminizin olmadığını söyleyecek veya başka bir anlamsız yanıt verecektir.

Kronometre Nasıl Duraklatılır

Kronometreyi duraklatmanız gerekirse şu komutu verebilirsiniz “Alexa, kronometrenin duraklamasını iste.“Duraklatılmış durumda süresiz olarak veya 24 saat geçene kadar kronometreyi sıfırlayacağı zaman kalacaktır.

Kronometre Nasıl Sürdürülür

Kronometreyi duraklattıysanız, “Alexa, kronometrenin devam etmesini iste.