Skip to content

Alexa nedir?

11 de Nisan de 2021

Bu makalede

Alexa, Amazon dijital ses asistanıdır. Akıllı telefonlarda ve Amazon Echo ürünlerinde kullanılabilir. Alexa, orijinal Star Trek TV dizisinde kullanılan etkileşimli bilgisayar sesinden ilham aldı. “Alexa” kelimesi seçildi çünkü “X” ses tanıma için kolayca tanınabilir. Bu kelime aynı zamanda İskenderiye’deki ünlü antik Kütüphaneye bir saygı duruşu niteliğindedir.

Cankurtaran / Elise Degarmo

Alexa Nasıl Çalışır?

Alexa etkinleştirildikten sonra (nasıl kurulacağına dair aşağıya bakın), diyelim ki Alexa hizmetin başlangıcını tetiklemek için. Daha sonra söylediklerinizi yorumlamaya başlar (veya girişimde bulunur). Sorunuzun veya komutunuzun sonunda Alexa bu kaydı internet üzerinden AVS’nin (Alexa Voice Service) bulunduğu Amazon Alexa bulut tabanlı sunuculara gönderir. Alexa Ses Hizmeti, ses sinyallerinizi bir görevi yerine getirebilen bilgisayar dili komutlarına dönüştürür (istenen bir şarkıyı aramak gibi). Daha sonra bilgisayar dilini ses sinyallerine dönüştürür, böylece Alexa ses asistanı size sözlü olarak bilgi sağlayabilir (zaman, trafik ve hava durumu gibi). İnternet bağlantınız düzgün çalışıyorsa ve Amazon’un arka uç hizmeti düzgün çalışıyorsa, cevaplar konuşmayı bitirdiğiniz kadar hızlı gelebilir. Bu nadir görülen bir durum değil. Alexa oldukça iyi çalışıyor.

Amazon Echo Dot

Amazon.com
Amazon Echo veya Echo Dot gibi ürünlerde, bilgi yanıtları yalnızca sesli biçimdedir. Echo Show’da ve sınırlı ölçüde bir akıllı telefonda, bilgiler ses ve ekran üzeri görüntü ile sağlanır. Alexa özellikli bir Amazon cihazı kullanarak Alexa, diğer uyumlu üçüncü taraf cihazlara da komutlar iletebilir. Bulut tabanlı Alexa Ses Hizmeti, soruları yanıtlamak ve görevleri gerçekleştirmek için gerekli olduğundan, internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantısı olmadan Alexa etkileşimi olmaz. Alexa uygulamasının devreye girdiği yer burasıdır.

Alexa’yı bir iOS veya Android Telefonda Kurun

Alexa, akıllı telefonunuz veya tabletinizle birlikte kullanılabilir. Bunu yapmak için Alexa uygulamasını indirip yükleyin. Ek olarak, Alexa uygulamasının bir cihaz olarak görebileceği bir yardımcı uygulama indirip yükleyin. Denenecek iki uygulama, Amazon Mobile Shopping uygulaması ve Android ve iOS için Alexa Reverb uygulamasıdır.

Alexa uygulamasını kullanarak Alexa ses profillerini ayarlayın.

Her iki uygulama da akıllı telefonunuza yüklendikten sonra Alexa uygulaması tarafından iletişim kurabileceği cihazlar olarak tanımlanır. Alexa’yı bu uygulamalardan birinde veya her ikisinde akıllı telefonunuzla nereye giderseniz gidin kullanabilirsiniz. Ocak 2018 itibariyle, Amazon Alexa Android uygulamasını kullanarak doğrudan Alexa ile konuşabilirsiniz (iOS cihazları için bir güncelleme yakında sunulacaktır). Bu, Amazon alışveriş uygulaması, Alexa Reverb uygulaması veya Alexa özellikli ek bir cihazdan geçmeden Alexa soruları sorabileceğiniz ve görevleri gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, Alexa özellikli herhangi bir cihazı kontrol etmek için güncellenmiş uygulamayı kullanabilirsiniz.

Echo Cihazına Alexa Kurulumu

Bir Amazon Echo cihazını kullanmadan önce, Alexa uygulamasını yukarıda tartışıldığı gibi uyumlu bir akıllı telefona veya tablete indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. Amazon Mobile Shopping ve Alexa Reverb uygulamalarıyla eşleştirmek (veya buna ek olarak) yerine, Alexa uygulamasının cihaz menüsü ayarlarına gidin ve Amazon Echo cihazınızı tanımlayın. Uygulama daha sonra Echo cihazıyla kendini yapılandıracaktır. Alexa’yı başlangıçta Echo cihazınızla yapılandırmak için akıllı telefonunuza ihtiyacınız var. Bu bittiğinde, akıllı telefonunuzu açık tutmanıza gerek kalmaz. Echo cihazıyla Alexa kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Bazı gelişmiş ayarları etkinleştirmek veya değiştirmek veya yeni Alexa becerilerini etkinleştirmek için akıllı telefonunuzu kullanmanız gerekebilir. Öte yandan, Alexa uygulamasını Amazon Mobile Shopping ile ayarlamış olmanız koşuluyla, evden uzaktaysanız veya ev tabanlı Alexa özellikli cihazınızın ses aralığı dışındaysanız, tipik olarak yalnızca akıllı telefonunuzu Alexa işlevleri için kullanmanız gerekir. veya Alexa Reverb uygulaması.

Uyanma Sözü

Alexa, akıllı telefonunuzda veya Echo cihazınızda yapılandırıldıktan sonra, bu cihazı kullanarak sözlü komutlara veya sorulara yanıt verebilir. Soru sormadan veya görev siparişi vermeden önce şunu kullanmanız gerekir: Alexa uyandırma sözcüğü olarak. Alexa, tek uyandırma kelimesi seçeneği değil. Bu adı taşıyan aile üyeleriniz varsa veya başka bir uyandırma kelimesi kullanmayı tercih ediyorsanız, Alexa Uygulaması başka seçenekler de sağlar. Bilgisayar, Eko, ve Amazon. Öte yandan akıllı telefonlar için Amazon Mobile Shopping uygulamasını veya Fire TV cihazları için Alexa Remote’u kullanırken şunu söylemenize gerek yok Alexa sorunuzu sormadan veya bir görev sipariş etmeden önce. Bunun yerine, bir akıllı telefon dokunmatik ekranındaki mikrofon simgesine dokunun veya Alexa Voice Remote üzerindeki mikrofon düğmesine basın ve konuşmaya başlayın. Ayrıca sesli yanıt hızını da ayarlayabilirsiniz. Söyle Alexa, daha yavaş (veya daha hızlı) konuş. Normal bir konuşma hızını geri almak için şunu söyleyin: Alexa, normal hızda konuş. Alexa, Fısıltı Modu’nu etkinleştirmenize izin verir.

Alexa’yı Nasıl Kullanabilirsiniz

Amazon Alexa, bilgilere erişmek ve uyumlu cihazları kontrol etmek için kişisel sesli yardımcınız olarak işlev görür. Alexa soruları cevaplayabilir, size trafik veya hava durumu bilgilerini söyleyebilir, haber raporlarını oynatabilir, telefon görüşmeleri başlatabilir, müzik çalabilir, alışveriş listenizi yönetebilir, Amazon’dan ürün satın alabilir ve Echo Show’da görüntüleri gösterebilir ve video oynatabilir. Alexa Skills’den yararlanarak Alexa’nın erişimini daha da genişletebilirsiniz. Alexa Skills, üçüncü taraf içerik ve hizmetlerle etkileşim sağlar. Ayrıca Alexa özellikli cihazınızı akıllı bir ev hub’ına dönüştürerek yaşam tarzınızı iyileştirir. Üçüncü taraf içerik ve hizmetlerle etkileşim örnekleri arasında yerel bir restorandan paket yemek siparişi verme, Uber yolculuğu talep etme ve bu seçeneklerin her biri için belirlenmiş beceriyi etkinleştirmiş olmanız koşuluyla belirli bir akış hizmetinden bir şarkı çalma yer alır.

Amazon Echo Show 2. Nesil - Hava Durumu Ekranı

Amazon
Akıllı bir ev merkezi olarak rolüyle, belirli bir cihazın işlevlerini kontrol etmek için bir kontrol paneline erişmek veya elde taşınır veya uygulama tabanlı bir uzaktan kumanda kullanmak yerine, Alexa’ya uyumlu bir Echo ürünü aracılığıyla sade bir İngilizce ile performans göstermesini söyleyebilirsiniz. görev. Örneğin, Alexa’ya bir şeyi açıp kapatmasını, bir termostatı ayarlamasını, bir çamaşır makinesini çalıştırmasını, bir video projeksiyon ekranını yükseltmesini veya alçaltmasını, bir TV’yi açıp kapatmasını, güvenlik kamerası beslemelerini görüntülemesini ve daha fazlasını söyleyebilirsiniz. Bu, yalnızca söz konusu cihazların kontrolü Alexa Skills veritabanına eklenirse ve bu becerileri etkinleştirdiyseniz yapılabilir. Alexa’yı evde değilken akıllı telefonunuzla kontrol edebilirsiniz. Alexa Becerilerine ek olarak, Amazon, Alexa Rutinleri kullanılarak birkaç görevin bir arada gruplandırılmasına olanak sağlama sürecindedir. Alexa Rutinleri ile, Alexa’ya tek bir beceri kullanarak belirli bir görevi gerçekleştirmesini söylemek yerine, Alexa’yı tek bir sesli komutla bir dizi ilgili görevi gerçekleştirecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Başka bir deyişle Alexa’ya ışıkları, televizyonu kapatmasını ve kapınızı ayrı komutlarla kilitlemesini söylemek yerine şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: Alexa, iyi geceler. Alexa, bu ifadeyi rutin olarak üç görevi de gerçekleştirmek için bir ipucu olarak alır. Aynı şekilde, sabah uyandığınızda Alexa, günaydın. Rutini önceden ayarlarsanız, Alexa ışıkları açar, kahve makinesini çalıştırır, size hava durumunu sağlar ve günlük brifinginizi tek bir sürekli rutin olarak etkinleştirir.

Uyumlu Alexa Cihazları

Akıllı telefonlara (hem Android hem de iOS) ek olarak, Alexa aşağıdaki cihazlarla yapılandırılabilir ve bunlara erişilebilir:

 • Amazon Echo
 • Amazon Echo Dot
 • Amazon Echo Gösterisi
 • Amazon Echo Plus
 • Yankı Noktası
 • Yankı Bak
 • Yankı Bağlantısı
 • Yankı Girişi
 • Amazon Fire TV (Stick, Box, Amazon / Fire Edition TV’ler).
 • Sonos One akıllı hoparlör / Sonos Beam ses çubuğu
 • Diğer markalardan akıllı hoparlörleri seçin