Skip to content

Alexa Önsezileri Nasıl Kurulur ve Kullanılır

5 de Mart de 2023

Bilinmesi gereken

 • Önseziler varsayılan olarak açıktır, bu nedenle Alexa size bir önseziyi etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Söylemek Evet gelecekte kullanacaksanız veya HAYIR eğer yapmazsan
 • Otomatik eylemleri gerçekleştirmek için Alexa Önsezilerini etkinleştirin: Alexa uygulaması > Daha > Ayarlar > Önsezilerve otomatikleştirmek istediğiniz işlemlere dokunun.
 • Alexa Önsezilerini istediğiniz zaman devre dışı bırakmak için “Alexa, Önsezileri devre dışı bırak” deyin.

Bu makale, Alexa Önsezilerinin nasıl kurulacağını ve kullanılacağını açıklamaktadır.

Alexa Önsezileri Nelerdir?

Alexa Önsezileri günlük alışkanlıklarınızı takip eder ve Alexa’nın sizin izninizle pratik görevleri gerçekleştirmesine izin verir. Örneğin Önseziler, unutursanız, gece yattıktan sonra Alexa’nın oturma odanızın ışıklarını kapatmasını sağlar. Önseziler istemediğiniz bir şey önerirse, sesli komutla öneriyi onaylama veya reddetme seçeneğiniz vardır. Ayrıca, özellikle ilgilenmiyorsanız, her öneriyi manuel olarak onaylamak veya Önsezileri tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, Alexa’yı Önsezilere dayalı eylemleri otomatik olarak gerçekleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Alexa Önsezileri Nasıl Çalışır?

Alexa Önsezileri, akıllı ışıklar, termostatlar ve robot elektrikli süpürgeler gibi akıllı ev cihazlarını günlük kullanımınızı takip ederek çalışır. Zamanla, çeşitli cihazları ne zaman etkinleştirip devre dışı bıraktığınızı öğrenir ve bu da, tipik rutininizin bir parçası olduğuna inandığı bir şeyi yapmayı unuttuğunuza dair bir önseziye sahipse faydalı önerilerde bulunmasına olanak tanır. İşte Alexa Önsezilerinin iş başındaki bir örneği:

 1. Zamanla, yatmadan önce evinizdeki ışıkları hep kapatırsınız.

 2. etkinleştirirsiniz uyuyorsan ışıkları kapat Alexa uygulamasında manuel olarak veya Alexa önerdiğinde kabul ederek önsezi.

 3. Bir gece oturma odasının ışıklarını kapatmayı unutursun.

 4. Alexa Önsezileri ışıkları otomatik olarak kapatacaktır. Bir otomatik eylemi etkinleştirmediyseniz, Alexa ışıklarınızı kapatmak veya termostatınızı ayarlamak gibi bir Önsezi eylemi gerçekleştirmeden önce size soracaktır.

Alexa’da Önsezileri Nasıl Belirlersiniz?

Önseziler özelliği varsayılan olarak açıktır, ancak istediğiniz Önsezileri manuel olarak ayarlayabilir ve istemediğinizi devre dışı bırakabilirsiniz. Mevcut Önsezilerin sayısı, evinizde kaç tane akıllı cihaz bulunduğuna ve Alexa’nın rutinlerinizi öğrenmek için harcadığı süreye bağlı olacaktır. Alexa zaman zaman bir önseziyi etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorabilir, bu durumda bu önseziyi kullanmasını isteyip istemediğinize bağlı olarak evet veya hayır diyebilirsiniz. Ayrıca “Alexa, önsezilerin var mı?” diyebilirsin. Herhangi bir önsezisi varsa, isterseniz bunları etkinleştirme seçeneği sunar. Alexa’da Önsezileri şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

 1. Telefonunuzda Alexa uygulamasını açın.

 2. Musluk Daha.

 3. Musluk Ayarlar.

 4. Musluk Önseziler.

 5. Musluk Önsezileri kur. Bu seçeneği görmüyorsanız, Alexa’nın henüz herhangi bir Önsezi geliştirmek için zamanı olmamış olabilir. Alexa’yı ve akıllı cihazlarınızı birkaç gün ila birkaç hafta kullanın ve daha sonra tekrar kontrol edin.

 6. Bir önseziye dokunun, yani Uyuyorsan ışıkları kapat.

 7. Musluk Sonraki.

  Önsezileri Ayarla, Işıkları Kapat ve İleri vurgulanmış olarak Alexa uygulaması

 8. Alexa Önsezilerinin bu önseziyle kontrol etmesini istediğiniz akıllı cihazları seçin. Bu liste, ışıklarla ilgili önseziler için ışıklar veya elektrik süpürgeleriyle ilgili önseziler için robot süpürgeleriniz gibi alakalı cihazları içerecektir.

 9. Musluk Tamamlamak.

  İleri ve Bitti vurgulanmış olarak Alexa uygulaması

Alexa Önsezilerinden Gelen Bildirimler Nasıl Engellenir?

Alexa Önsezilerini etkinleştirdiğinizde, varsayılan ayar, Alexa’nın herhangi bir yeni önseziye göre hareket etmeden önce size sorması veya bir anında iletme bildirimi göndermesidir. Bu istekleri veya push bildirimlerini almak istemiyorsanız, bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yukarıda açıklanan yöntemi kullanarak otomatik eylemler ayarladıysanız, Alexa izin istemeden bu önsezileri gerçekleştirmeye devam edecektir. Aşağıdaki talimatlar yalnızca Alexa’nın yeni önseziler önermesini engeller. Gelecekte yeni önsezileri etkinleştirmek için Alexa uygulamasında önerileri manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Alexa Önsezilerinin bildirim göndermesini nasıl engelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Telefonunuzda Alexa uygulamasını açın.

 2. Musluk Daha.

 3. Musluk Ayarlar.

 4. Musluk Önseziler.

  Daha Fazlası, Ayarlar ve Önsezilerin vurgulandığı Alexa uygulaması

 5. Musluk Ayarlar (dişli simgesi).

 6. Musluk Önsezi önerileri bildirimleri devre dışı bırakmak için.

  Ayarlar, Önsezi Önerileri açık ve Ön Önsezi Önerileri kapalı konuma getirilmiş Alexa uygulaması vurgulanmış

  Eğer dokunursan Mobil bildirimler bunun yerine, Alexa bir önseziyle hareket etmeden önce izin isteyecek, ancak telefonunuza anında iletme bildirimi göndermeyecek.

Alexa’daki Önsezileri Nasıl Durdurursunuz?

Artık önsezi kullanmak istemiyorsanız, “Alexa, önsezileri devre dışı bırak” diyerek özelliği istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Alexa’nın bazılarını gerçekleştirmesini istemiyorsanız, ancak diğerlerini yapmaya devam etmesini istiyorsanız, bireysel otomatik işlemleri de devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin, Alexa Önsezilerinin siz evden çıktığınızda ışıklarınızı kapatmasını ancak robot elektrik süpürgenizi etkinleştirmemesini isteyebilirsiniz. Alexa ile ilgili bireysel önsezileri şu şekilde durdurabilirsiniz:

 1. Telefonunuzda Alexa uygulamasını açın.

 2. Musluk Daha.

 3. Musluk Ayarlar.

 4. Musluk Önseziler.

  Daha Fazlası, Ayarlar ve Önsezilerin vurgulandığı Alexa uygulaması

 5. Musluk Ayarlar (dişli simgesi).

 6. Otomatik işlemler bölümünde bir önseziye dokunun, örn. vakumlar.

 7. Otomatik eylemi devre dışı bırakmak için açma/kapatma düğmesine dokunun.

  Ayarlar, Vakumlar ve Vakumlar önsezilerinin vurgulandığı Alexa uygulaması

  Devre dışı bırakmak istediğiniz her ek otomatik işlem için bu adımları tekrarlayın.

SSS

 • Alexa’yı Wi-Fi’ye nasıl bağlarım?

  Alexa’yı ve Alexa özellikli bir cihazı Wi-Fi’ye bağlamak için Alexa’ya dokunun. Menü (üç satır) > Ayarlar > Yeni Cihaz Ekle. Echo gibi Alexa özellikli cihazınızı seçin ve modelini seçin. Ardından, Alexa uygulamasına gidin ve üzerine dokunun. Devam etmek. Cihazı akıllı telefonunuzun Wi-Fi ağına bağlamak için talimatları izleyin.

 • Süper Alexa Modu nedir?

  Super Alexa Mode, video oyun geliştiricisi ve yayıncısı Konami tarafından oluşturulan bir Alexa “Easter Egg”dir. Super Alexa, oyuncuları güldürmekten başka bir amaca hizmet etmiyor. Süper Alexa Modunu etkinleştirmek için “Alexa, yukarı, yukarı, aşağı, aşağı, sol, sağ, sol, sağ, B, A, başlat” deyin.

 • Alexa neden yeşil renkte yanıp sönüyor?

  Echo gibi Alexa özellikli cihazınız yeşil renkte yanıp sönüyorsa, bu, bir aramada olduğunuz veya gelen bir aramanız olduğu anlamına gelir. Arama bitene kadar cihaz yeşil renkte yanıp sönmeye devam edecektir.

 • Alexa neden mavi renkte yanıp sönüyor?

  Echo gibi Alexa özellikli cihazınız mavi renkte yanıp sönüyorsa, cihazınız aktif olarak sizi dinliyor demektir. Alexa özellikli cihaz sizi duyamıyorsa, uyandırma kelimenizi cihazın yanında yüksek sesle söylemeyi deneyin; mavi halkayı tekrar görmelisiniz.