Skip to content

Alexa Rutinleri Nasıl Oluşturulur

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir rutin oluşturun: Seçin Rutinler Alexa uygulama menüsünde, Artı simgesi (+) simgesini seçin Bu olduğundave sonra seçin Ses.
 • Bir programa göre bir rutin çalıştırmak için: Bu olduğunda ekran ve dokunun Program.
 • Bir rutini değiştirmek veya silmek için: Rutinler Alexa uygulamasındaki bölümüne gidin ve değiştirmek istediğiniz rutini seçin.

Bu makale, birden fazla görevi tek bir komutla çalıştırmak için Alexa rutinlerinin nasıl oluşturulacağını açıklar. Rutinler, Echo, Echo Dot, Show, Plus veya Spot gibi herhangi bir uyumlu Echo cihazının yanı sıra diğer akıllı cihazlarla çalışır.

Sesli Komutlarla Alexa Rutinleri Nasıl Oluşturulur

Mobil cihazınızdaki Alexa uygulamasında bir sesli komutla tetiklenen bir Rutini nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Seçiniz Rutinler Alexa uygulama menüsünden.

  Ana ekranın Alexa uygulamasında Rutinleri gösteren bir ekran görüntüsü.

 2. Seçin Artı simgesi (+sağ üst köşedeki) simgesine dokunun.

 3. Seçiniz Bu olduğundave sonra seçin Ses.

  Alexa uygulamasında seçenek olarak Ses ile bir ekran görüntüsü.

 4. Üzerinde Dediğinde ekran, ses komutunuzu yanına girin. Alexa. (Örneğin, kelime öbeğini girin Günaydın.)

 5. Seçiniz Eylem ekleyinve ardından Alexa’nın hangi eylemi tamamlayacağını seçin. (Örneğin, seçin Trafik trafik raporu almak için.)

 6. Altında Nereden, rutini hangi cihazın kontrol edeceğini seçin.

 7. Dokunmak Oluşturmak.

 8. Rutininize ek eylemler ekleyin. Eylem Ekle ve yukarıdaki adımları takip edin. Bir Rutini değiştirmek veya silmek için, Rutinler Alexa uygulamasındaki bölümü. Listede listelenen bir Rutin seçin. Etkin değişikliklerinizi yapmak için bölüm.

Bir Programda Çalıştırılacak Bir Rutin Nasıl Oluşturulur

Bir programa göre bir Rutin oluşturduğunuzda, çalışmasını istediğiniz zamanı ve günleri tanımlayın. Sizi haberler ve trafikle erken uyandıran işle ilgili bir sabah Rutini ve sizi Spotify’da müziğe geç uyandıran bir hafta sonu Rutini yapılandırabilirsiniz. Belirli bir zamanda çalışan bir Alexa rutini oluşturmak için:

 1. Seçiniz Rutinler Alexa uygulama menüsünden.

 2. Seçin Artı simgesi (+sağ üst köşedeki) simgesine dokunun.

 3. Seçiniz Eylem Ekle.

 4. Seçiniz Bu olduğunda.

  Alexa uygulamasında Eylem Ekle'nin gösterildiği bir ekran görüntüsü.

 5. Seçiniz Program.

 6. Seçiniz Bu zamanda ve rutinin çalışması gereken zamanı ayarlayın.

  Alexa uygulamasında bir eylem planlama seçeneklerini gösteren bir ekran görüntüsü.

 7. Seçiniz Bitti.

Alexa rutinlerinle biraz eğlen. Alexa’yı size iyi günler dilemek, iltifat etmek, şarkı söylemek veya şaka söylemek için yapılandırın. Amazon’dan, kitaplığınızdan, Pandora’dan, Spotify’dan, TuneIn’den veya iHeartRadio’dan müzik çalın. Kahve makinesi veya lamba gibi herhangi bir akıllı cihazı çalıştırın.

Alexa Rutinleri Nelerdir?

Amazon’un Alexa’sı, Echo cihazınızın ve diğer akıllı ev cihazlarınızın Rutinler ile görevleri nasıl yerine getirdiğini otomatikleştirebilir. Örneğin, bir Rutin Alexa’nın termostatı kapatmasını, ışıkları kapatmasını ve “Alexa, ben yatacağım” dediğinizde kapıları kilitlemeyi içerebilir. Akıllı cihazlarınız yoksa, basit bir Rutin Alexa’nın sizi sabah 7’de uyandırmasını, size hava durumundan bahsetmesini ve bir trafik raporu vermesini sağlayabilir. Rutinler, belirli bir zamanda otomatik olarak ve bir komut söylemeye bile gerek kalmadan çalışacak şekilde yapılandırılabilir.