Skip to content

Alexa Uyku Zamanlayıcısı Nasıl Kurulur ve Kullanılır

7 de Mayıs de 2021

Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, uykuya dalarken sesi kapatmak ve ışıkları kısmak için Alexa uyku zamanlayıcısı kullanmayı düşünün. Uyku zamanlayıcılarını üç şekilde kullanabilirsiniz:

  • Zamanlayıcı bittiğinde sesi kapatmak için.
  • Zamanlayıcı bittiğinde ışıkları kapatmak için.
  • Zamanlayıcı bittiğinde ışıkları yavaşça kısmak ve ışıklarla birlikte sesi kapatmak için.

Zamanlayıcılar hem kısılabilir hem de kısılabilir olmayan ışıklarda kullanılabilir. Kısılamayan ışıklar, kısılamadıkları ve Alexa özellikli fişler veya anahtarlarla kullanıldıkları için kolayca kapanacaktır.

Alexa’da Müzik Zamanlayıcısı Nasıl Ayarlanır

Bu o kadar kolaydır ki adım gerektirmez. Echo cihazınız müzik, podcast veya başka bir ses çalarken, Alexa cihazınızı uyandırın ve (süre) için bir uyku zamanlayıcısı ayarlamasını emredin. Böyle: “Alexa, 30 dakikalık bir uyku zamanlayıcısı ayarla. “‘Tamam’ diyerek yanıt verecek ve zamanlayıcı için süreyi tekrarlayacaktır.

Işıklar Açıkken Uykuya Dalmak için Uyku Zamanlayıcısı Nasıl Ayarlanır

Daha fazla kolaylık. Alexa cihazınızı uyandırın ve ondan (süre) süreyle (ışık adı) bir uyku zamanlayıcısı ayarlamasını isteyin. Şuna benzer bir komut kullanın: “Alexa, Bedroom Lights’ta 30 dakikalığına bir uyku zamanlayıcısı ayarla. “‘Tamam’ diyerek yanıt verecek ve istenen zamanlayıcı için süreyi tekrarlayacak. Bu süre geçtikten sonra ışıklar otomatik olarak kapanacak. Karartılabilen ışıklar, ayarladığınız zaman çerçevesi boyunca otomatik olarak kısılacak; kısılabilir değildir, sadece belirlenen zamanda kapanacaktır.Aydınlatmanızı henüz otomatikleştirmediyseniz, ışıklarınızı Alexa’ya bağlamak kolaydır.

Birlikte Ses ve Işıklar İçin Uyku Zamanlayıcısı Nasıl Ayarlanır

Bu daha yanıltıcıdır. Birden fazla cihazın birlikte çalışmasını sağlamak için bunun için bir rutin oluşturmanız gerekecek. Sizin için en iyi olan rutini geliştirmek biraz zaman alabilir, ancak her şey hazırlandıktan sonra bir cazibe gibi çalışır. Amazon, bir uyku zamanlayıcısı komutuyla hem sesi hem de ışıkları aynı anda kapatabileceğinizi söylüyor, ancak komut nasıl ifade edilirse edilsin, yalnızca birini veya diğerini kapatacağını söylüyor. Rutinler ihtiyaçlarınıza uymuyorsa, kendi komut zincirinizi kurmak için Alexa ile IFTTT kullanmayı da deneyebilirsiniz. Echo cihazınızda ses kullanırken uyku zamanlayıcı komutları için Takip Modunu kullanamazsınız. Müzik veya diğer sesler çalınırken Alexa, tek bir komuttan fazlası için aktif kalmaz.

Anderson Ross / Getty Images

Işıklarla Uyanmak için Alexa Uyku Zamanlayıcısı Nasıl Ayarlanır

Uyku zamanlayıcısı özelliği olarak kullanabileceğiniz uyandırma aydınlatma özellikleri vardır. Bu, daha geleneksel alarm sesleriyle uyanmak yerine, güneş sizi uyandırıyormuş gibi kademeli olarak uyanmak istediğinizde faydalıdır. Bunu ayarlamak için bir komut gibi, “Alexa, Yatak Odası Işıkları ile sabah 6’da beni uyandır. “Bunu Alexa destekli herhangi bir ışıkla yapabilirsiniz, ancak gün doğumu efektini gerçekten elde etmek için kısılabilir ışıklar kullanın.

Uyku Zamanlayıcısı Nasıl İptal Edilir

Yine çok kolay. Alexa’ya söyle “Uyku zamanlayıcısını iptal et. “Kabul edilebilir bir şekilde zamanlayıcıyı kaldıracaktır.