Skip to content

Alexa Voice Shopping: Nedir ve Nasıl Kullanılır

12 de Mayıs de 2021

Online alışveriş, perakende sektöründe devrim yarattı ve günlük hayatımızı çok daha kolay hale getirdi. Ücretsiz iki günlük nakliye ve iki saatlik market teslimatları ile, hemen hemen kapılarımıza gönderilmesini istediğimiz her şeyi sipariş edebiliriz. Amazon’un Yankısı gibi sesli alışveriş cihazları sayesinde, Amazon Prime kullanıcıları Alexa Ses Kodlarını kullanarak sipariş verebilir. İşte Amazon alışverişi ve Alexa ile hızlı ve kolay bir şekilde nasıl bir şeyler satın alacağınız.

Sesle Alışveriş Nedir ve Nasıl Çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, sesli alışveriş, kendi sesinizden başka hiçbir şey kullanmadan çevrimiçi alışveriş yapmaktır. Amazon Echo gibi akıllı bir hoparlör sistemine sahip olan herkes, evlerinin aydınlatmasını ayarlayabileceklerini veya hava durumu hakkında soru sorabileceklerini bilir. Bununla birlikte, bu cihazları günlük ürünler satın almak, paket siparişleri vermek ve hatta filmlerde veya diğer etkinliklerde yer ayırtmak için de kullanabilirsiniz.

Getty Images / Karneg
Amazon Echo kullanıcılarının sesli alışverişi ayarlamasına olanak tanıyan iki aşamalı bir süreç vardır. Adınız, adresiniz, iletişim bilgileriniz ve fatura bilgileriniz dahil olmak üzere satın alma bilgilerinizi cihaza girmeniz gerekecektir. Zaten bir Amazon Prime üyesiyseniz, yapmanız gereken tek şey Alexa uygulamasını indirmek, Echo’nuzu takmak ve cihazı Wi-Fi’nize bağlamak. Sesli siparişin ikinci kısmı sipariş vermektir. Harika bir Yankı özelliği, cihazın geçmiş satın alımlarınızı hatırlama ve hatta öğeleri yeniden sipariş etmeniz gerektiğinde size hatırlatmasıdır. Alexa ayrıca müşteri incelemelerine göre ürünler önerebilir ve siparişinize otomatik olarak herhangi bir kupon veya indirim uygulayabilir. Ayrıca yanlışlıkla siparişleri önlemek için bir Alexa Ses Kodu oluşturmak isteyip istemediğinize de karar verebilirsiniz.

Alexa / Echo Cihazının Ses Özelliğiyle Satın Alımını Nasıl Etkinleştirebilirim?

Cihazınızı sesli sipariş vermek üzere kullanmak için Sesle Satın Alma özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Sesle satın alma varsayılan olarak etkinleştirilmelidir.

 1. Alexa app.

 2. Uygulamanın sol üst köşesinden menü düğmesini seçin.

 3. Dokunmak Ayarlar > Hesap ayarları.

 4. Dokunmak Ses Satın Alma.

 5. Simgesine dokunun. Sesle Satın Al Açık konuma getirmek için geçiş yapın (geçiş düğmesi dolu maviye dönmelidir).

İstenmeyen Satın Alımları Önlemek İçin Alexa Ses Kodu Nasıl Kurulur

Dört basamaklı bir kod oluşturmak, yalnızca gerekli siparişleri vermenize yardımcı olacaktır. Neyse ki, bu Alexa uygulamasıyla kolayca yapılabilir.

 1. Alexa uygulamasını açın.

 2. Uygulamanın sol üst köşesinden menü düğmesini seçin.

 3. Dokunmak Ayar > Hesap ayarları.

 4. Dokunmak Ses Satın Alma.

 5. Geçiş Ses Kodu açın.

 6. Beliren tuş takımında dört basamaklı bir kod girin ve seçin Kayıt etmek. Dört basamaklı kodunuzu daha sonra değiştirmeniz gerekirse, seçimini yapabilirsiniz. Ses Kodunu Sıfırla ve yeni bir kod girin.

Alexa / Echo Cihazı Kullanarak Sesli Sipariş Nasıl Verilir

Cihazınızı bağladıktan ve uygulamayı kurduktan sonra, sesli alışverişe başlamaya hazırsınız. Sadece şu basit adımları izleyin.

 1. Cihazınızı uyandırmak için “Hey, Alexa” deyin.

 2. “Sipariş” deyin ve sipariş etmek istediğiniz ürünün adını söyleyin. Daha önce Amazon’dan bir ürün sipariş ettiyseniz, Alexa eşleşen ürünleri sepetinize ekleyecektir.Ayrıca yeni bir şey sipariş ederseniz önerilen bir Amazon’un Seçimi ürünü alabilirsiniz.

 3. “Ödeme Öğesi” deyin. Alexa Ses Kodunu etkinleştirdiyseniz, siparişi onaylamak için dört basamaklı kodunuzu söylemeniz gerekecektir.

 4. Sipariş verilecek ve bir sipariş onayı ve teslimat tarihi alacaksınız.