Skip to content

Alexa Wi-Fi’ye Bağlanmadığında Nasıl Onarılır

26 de Mayıs de 2021

Alexa’nın neden Wi-Fi’ye bağlanmayacağı her zaman net değildir. Bazen yönlendiricinin veya modemin yeniden başlatılması gerekir; diğer zamanlarda Wi-Fi sinyali fiziksel bir nesne tarafından engelleniyor. Bu sorun giderme ipuçları, Echo Dot veya Alexa özellikli cihazlarınızı tekrar çevrimiçi hale getirmenize ve komutlarınızı almanıza yardımcı olabilir.

Alexa İnternete Bağlanmadığında Nasıl Onarılır

Alexa’yı tekrar çalışır duruma getirmek için bu adımları gerektiği kadar izleyin.

  1. Düzgün çalıştığından emin olmak için internet bağlantınızı kontrol edin. İnternete bağlanamazsanız Alexa işini yapamaz. Sorun yoksa, sorun donanımınızda olabilir.

  2. Hem modemi hem de kablosuz yönlendiriciyi manuel olarak yeniden başlatın, beş dakika bekleyin, ardından Alexa’yı Wi-Fi’ye bağlayın. Bağlantı sorunları bazen ağa bağlanan aygıtlardan çok ağ donanımından kaynaklanabilir.

  3. Alexa özellikli cihazı yeniden başlatın. Echo veya Alexa özellikli cihazı kapatın veya fişini çekin, tekrar açın ve ardından tekrar Wi-Fi’ye bağlanın. Bazen Alexa özellikli bir cihazın bu tür fiziksel olarak yeniden başlatılması sorunu çözebilir.

    Jo Zhou / Lifewire
  4. Wi-Fi şifresinin doğru olduğunu onaylayın. Donanım düzgün çalışıyorsa, Wi-Fi ağınızda başka bir cihaz bulun, bağlantısını kesin, ardından Alexa’yı bağlamak için kullandığınız parolayı kullanarak yeniden bağlayın. Diğer cihaz Wi-Fi ağını tanır ancak aynı şifreyi kullanarak bağlanamazsa, Alexa cihazınız için kullandığınız şifre büyük olasılıkla yanlıştır. Bu yaygın bir sorundur çünkü Wi-Fi cihazları bir ağa bağlanamama nedenini belirtmez.

  5. Ağınızdaki blokları arayın ve cihazınızı kablosuz yönlendiriciye yaklaştırın. Wi-Fi sinyalleri, bozulmadan uzun mesafelere gidemez. Alexa özellikli cihazınız, kapsama alanı dışında olduğu için bir Wi-Fi ağına bağlanamıyor olabilir. Sorunu çözdüyse, evinizin bir örgü ağ ile bağlantısını genişletmeye bakın. Cihazınızı taşıdıktan sonra tekrar ağa bağlamanız gerekebilir.

  6. Olası parazitleri kontrol edin. Yönlendiriciniz ve Alexa cihazı arasında herhangi bir fiziksel engel olmadığından emin olun; tuğla duvarlar, beton duvarlar ve güçlendirilmiş kapılar gibi şeyler Wi-Fi sinyallerini engelleyebilir. FM radyoları veya bebek monitörleri gibi sinyale müdahale edebilecek cihazları da çıkarın veya kapatın.

  7. Alexa cihazını fabrika ayarlarına sıfırlayın. Her şey başarısız olduğunda, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak bazen Wi-Fi sorunlarını çözebilir. Amazon Echo cihazlarını sıfırlama talimatları, cihazın nesline bağlıdır. Üçüncü nesil Yankı Noktaları, üstte dört kontrol düğmesi bulunan, cihazın yanlarına sarılmış bir kumaş hoparlöre sahiptir. İkinci nesil Dots, kumaş olmayan bir hoparlöre ve cihazın üstünde dört kontrol düğmesine sahiptir. Birinci nesil Noktaların üstte yalnızca iki düğmesi vardır. İkinci nesil Echos, cihazın yan taraflarına sarılmış bir kumaş hoparlöre sahiptir. Birinci nesil Yankılar bunu yapmaz. Diğer Amazon Echo cihazlarını (Echo Sub veya Echo Plus gibi) sıfırlamak için Amazon’un talimatlarını izleyin.

  8. Teknik desteğe başvurun. Yukarıdaki tüm talimatları tamamladıktan sonra Alexa cihazınızı bağlayamazsanız, Amazon veya internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin.