Skip to content

Almanya’nın 7 Yıllık Tamir ve Yedek Parça Zorlaması Neden Bu Kadar Önemli?

30 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Almanya, AB’nin yedek parça mevcudiyetini yedi yıla uzatmasını istiyor.
  • Güvenlik güncellemeleri de.
  • Tamir hakkı, sadece bir şeyleri kendi başınıza tamir etmekle ilgili değildir.

Almanya, AB’yi mobil cihaz üreticilerini yedi yıllık güvenlik güncellemeleri ve yedek parça bulunabilirliği sağlamaya zorlamaya çağırdı. Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu aynı şeyler için en az beş yıllık bir süre önerdi, ancak Almanya daha uzun süre gitmek istiyor. Halihazırda yeni satın alınan ürünler için en az iki yıllık ve kullanılmış ürünler için bir yıllık garanti süresi olan Almanya’da yaşayan insanlar için bu şaşırtıcı değil. Ancak bu yedi yıllık plan, cihazlarımızın onarımını gerçekten kolaylaştıracak mı? Telefon ve tablet tasarımlarının buna uyum sağlamak için değişmesi gerekecek mi? Yoksa gerçekten hiçbir şey değişmeyecek mi? Lifewire’a e-posta yoluyla konuşan iFixit onarım savunucusu Kevin Purdy, “Avrupa Komisyonu’nun çalışması, ekranların ve pillerin bulunmasını, satın alınmasını ve takılmasını kolaylaştırmak için akıllı telefon ve tablet üreticilerine önemli bir baskı uygulayabilir.” “Piller, herkesin eninde sonunda değiştirmesi gereken tek şey; Kaza olduğunda ilk gidilen şey ekranlardır. Yedek parçaların yanı sıra servis kılavuzlarına sahip olmak, daha da fazla tırmanabileceğimiz harika bir yüksek temel.”

Kanunun Yükseltilmesi

Mevcut AB teklifleri, güncellemeler ve yedek parçaları beş yıl ve tabletler için altı yıl gerektiriyor. O parçaların da fiyatları yayınlanmalı ve bu fiyatlar daha sonra yükseltilmemelidir. Purdy, “Almanya’nın önerilerinin gerçekten etkili olabileceği yer, yedek parçaların ‘makul bir fiyata’ temin edilmesi talebidir” diyor. “Modern OLED ekranları herhangi bir kaynaktan satın almak genellikle o kadar pahalıdır ki, yeni bir telefon almak daha mantıklıdır. Üreticiler daha fazla yedek ekran yapmak zorunda kalırsa ve premium fiyatlarla yükseltmeleri suni olarak teşvik etmekten caydırılırsa, bu herkes için bir kazançtır.” Almanya federal hükümeti de bu yedek parçaların hızlı teslimatını garanti etmek istiyor, bu nedenle Apple ve Samsung gibi şirketler bağımsız tamir atölyelerini raydan çıkarmak için topuklarını sürükleyemiyorlar. DigitalEurope ticaret grubu tarafından temsil edilen üreticilerin sadece üç yıl istemesi şaşırtıcı değil.

Kim 7 Yaşındaki Bir Telefonu Kullanmak İster?

Çatlak ve örümcek ağı ekranlı iPhone

Belki de bu yasanın amacını görmüyorsunuz. Ne de olsa, muhtemelen her 2-3 yılda bir telefonunuzu çöpe atıyor ve yenisini alıyorsunuz. Ancak o zaman bile avantajlar var. Başlangıç ​​olarak, ilk ay içinde ekranı kırdığınızda veya pil bir yılda bittiğinde pili değiştirmek kolay ve hızlı olacaktır. Purdy, “Almanya’nın yedi yıllık güncellemeler ve onarımlar için zorlaması daha iyi bir şey,” dedi. “İnsanların çoğu yedi yıldan önce telefonlarını yükseltecek olsa bile, hala çalışan ve güvenli olan eski telefonlar ilginç yeni kullanımlar bulabilir.” iPhone’lar mükemmel elden çıkarmalar yapıyor. Pilleri değiştirilebiliyorsa, özellikle güvenlik düzeltmeleriyle desteklenirse, yedi yıl rahatlıkla dayanabilirler. Ancak genel olarak telefonların, kavramsal bir “yükseltme döngüsü” sonunda eskimiş olması gerekmez. “Bu, Apple’ı iOS’un eski sürümlerini daha uzun süre desteklemeye devam etmeye ve onarım teknisyenlerinin eski iPhone modelleriyle nasıl çalışacaklarını bilmelerini sağlamaya zorlayacak, ancak bunun ürün sürüm döngülerini önemli ölçüde değiştirdiğini görmüyorum. Mobil uygulama tasarım danışmanlığı Pixoul’un CEO’su Devon Fata, Lifewire’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, etkili pazarlama ve yazılım güncellemeleri yoluyla yeni iPhone’lara olan talebi artırmaya devam edebilirler.

Avrupa için bu iyi, sanırım

Apple logosunun altında "Mobil Onarım" yazan sokak tabelası

Peki ya ABD? AB ve özellikle Almanya, tüketicinin korunması konusunda sıcakken, ABD “piyasaya” güvenme eğiliminde. Orada benzer yasaların çıkma olasılığı nedir? Almanya’nın yedi yıllık güncellemeler ve onarımlar için zorlaması daha iyi bir şey. İnsanların çoğunluğunun telefonlarını yedi yıldan önce yükseltmesi muhtemel olsa bile, hala çalışan ve güvenli olan eski telefonlar ilginç yeni kullanımlar bulabilir. Purdy, “Üzerinde çalışıyoruz” diyor. “iFixit ve savunuculuk ortakları, hem Başkan Biden hem de FTC’nin ABD’deki onarımın adil bir pazar olmadığına ve büyük ölçüde üretici kısıtlamalarının sorumlu olduğuna dair resmi açıklamalar yapmasıyla son zamanlarda büyük başarı elde etti.” Biden’ın onarım hakkı hareketini desteklemesi, onarım ve bakım için adil yasalar çıkarmak için en iyi şans gibi görünüyor, ancak ABD’de hiçbir şeyi değiştirmeden çıkarı olan güçlü lobi grupları da var. Tamir hakkı, hemen hemen herkesin yanında bir cep bilgisayarı taşıdığı ve hemen hemen her alet ve aletin içinde bir bilgisayar bulunduğu günümüzde özellikle önemlidir. AB’nin ve ABD’nin Almanya’yı dinlediğini umuyoruz.