Skip to content

Aloha, Müzisyenlerin Uzaktan Prova Yapmasına Nasıl Yardımcı Olur?

2 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Elk Audio’nun yeni teknolojisi, müzisyenlerin gerçek zamanlı olarak birlikte prova yapmasına yardımcı olmak için düşük gecikmeli bağlantı sağlar.
  • San Francisco Operası, bir yılı aşkın süredir ilk canlı performanslarına hazırlanmak için Elk Audio’nun Aloha sistemini kullandı.
  • Elk Audio, Aloha’nın bu sonbahar için teknoloji reklamını yayınladı.

Geçtiğimiz yıl, müzisyenler yüz yüze provalarını uzaktan seanslara kaydırmak zorunda kaldılar, ancak gerçek zamanlı müzik yaparken Zoom ile ilgili gecikme sorunları her zaman bir sorundur. Elk Audio, ultra düşük gecikmeli Aloha sistemi ile bunu değiştirmeye çalışıyor. Henüz beta testinde olan Elk Audio’nun Aloha’sı, her tür müzisyenin tamamen farklı şehirlerde birlikte müzik çalma pratiği yapmasını mümkün kılarak, yaratıcı akışı kesintiye uğratan gecikme süresini etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Elk Audio’nun kurucusu ve yöneticisi Michele Benincaso, Lifewire’a görüntülü sohbet sırasında “Nihai hedefimiz, oradaki her müzisyeni birbirine bağlayabilmektir” dedi.

Düşük Gecikmeli Müzik Yapımı

Elk Audio, beş yılı aşkın bir süre önce Aloha teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı. Yine de şirket, geçen Mart’a kadar böyle bir şeye acil ihtiyaç görmedi. Müzisyenler dahil herkes hayatını Zoom’a aktardığında, platformun gerçek zamanlı müzik pratiği yapmak için en iyi yer olmadığı ortaya çıktı. Elk’in pazarlama müdürü Bjorn Ehlers, Lifewire’a video üzerinden “Zoom ile yapabileceğiniz çok şey var” dedi. “Zoom konuşmak için harika ama aynı anda ses çıkarmak istediğinizde onu şarkı söylemek veya müzik çalmak için kullanamazsınız.” Birlikte canlı müzik çalmak, müzisyenlerin sanatlarını mükemmelleştirmek için gerçekten yapmaları gereken şeydir. Gecikme oranlarını 500 milisaniyeden (ortalama Zoom görüşmeniz) 10 veya 20 milisaniyeye düşüren Aloha’ya girin. Aloha teknolojisi, gecikmeyi yaklaşık dokuz fitlik bir odadaymışsınız gibi aynı süreye indirmek için üç parça halinde çalışır. Ehlers, “İlk olarak, sinyali gönderdiğinizde, siparişinizi alıyor ve onu koda dönüştürüyor ve ağ için hazırlıyor. İkinci kısım, internet olan gerçek ağdır.” “Üçüncü kısım ise bu kodu alıp alıcı tarafta tekrar sese dönüştürmek.” Ehlers, şimdiye kadar teknolojiyi kullanan müzisyenler için, birbirleriyle canlı çalmanın çok “tanıdık bir duygu” olduğuna dair geri bildirim aldıklarını söyledi. “Bence pek çok müzisyen, denediklerinde, çok garip ve alıştıklarından farklı hissettireceğini düşünüyor” dedi. “Fakat çalmaya başladığınızda müziğin büyüsüne kapılabilir ve aynı odada olmadığınızı unutabilirsiniz.”

Mümkün Olan Sanal Provalar

San Francisco Operası’ndaki müzisyenler ve şarkıcılar için Aloha, pandemi sırasında sanal provalarında ezber bozan bir şey oldu. Adler Fellows olarak bilinen operanın yerleşik sanatçıları, Aralık 2019’dan beri şahsen performans sergilemediler, bu nedenle o zamandan beri ilk performanslarına hazırlanmak için Aloha’ya güvendiler. Lifewire’a bir video görüşmesinde San Francisco Opera Genel Müdürü Matthew Shilvock, “Aloha’nın yapmamızı sağladığı şey, canlı performanslara götüreceğiniz türden koçluk yapmaktır” dedi.

San Francisco Operası Adler Üyeleri

“Şarkıcılarla çalışan koçlarımız ve ses öğretmenlerimiz var. [through Aloha] böylece yüz yüze provanın o ilk gününe ulaştığımızda, gitmeye hazırlar.” San Francisco Operası Adler Fellows, 29 Nisan’dan itibaren bir arabalı giriş serisinde sahne alacak. Shilvock, Aloha teknolojisi olmadan yapmayacağını söyledi. Operanın klasik eğitim almış müzisyenlerinin performans sergilemek için yeterince hazır olup olmadıklarını bilmiyorum. [using Aloha]Bir piyanistin bir şarkıcının nefesini duyması ve buna tepki verebilmesi gibi” dedi. “Sanırım [Aloha] insanların müzik yapma hakkındaki düşüncelerini dönüştürme konusunda gerçek bir yeteneğe sahip. Elbette pandemi sırasında, ama ötesinde de.”

Geleceğe ‘Aloha’

Pandemi sonrası bir dünyada Benincaso, Aloha uygulamalarının muhtemelen oyun, sanal ve yapay gerçeklik içerebileceğini gördüğünü söyledi. Bundan daha da önce, canlı akış yetenekleri için hem ses hem de video öğelerini birleştirmek üzere Aloha teknolojisini genişletmek istiyor. “Yani bu sanal provayı alıp, sosyal medya ya da dilediğiniz platformda izleyiciler için performans sergileyecek şekilde sanal bir sahneye dönüştürebilirsiniz” dedi. Aloha, bu sonbaharda ticari olarak piyasaya sürülecek ve müzisyenlere eksik olan çok ihtiyaç duyulan bağlantıyı sağlayacak. Ehlers, “Birlikte canlı müzik çalmak, müzisyenlerin sanatlarını mükemmelleştirmek için gerçekten yapmaları gereken şeydir” dedi.