Skip to content

Amazon Kindle Kütüphanesi: Kindle Kitaplarını Ödünç Almanın 3 Yolu

18 de Nisan de 2021

Video oyunları şu an sahip oldukları önemi kazanmadan hemen önce büyümek, kitap okumak benim çocukken en büyük eğlencemdi. Sıradan bir dünyada, macera, gizem ve öğrenmeyle dolu yepyeni bir dünyanın pasaportu gibiydiler. Sonra yine, çocukken sınırlı bütçem göz önüne alındığında sadece belirli sayıda kitap satın alabildim. Kitap kurdu arkadaşlarımı ve halk kütüphanesini, iyi, eski ödünç alma yoluyla okuma zevkimi genişletmek için mükemmel bir kaynak haline getirdi.

Kindle Çağında Ödünç Alma

Karışıma e-kitapların eklenmesiyle birlikte, ödünç almak artık okuma evreninizi daha da genişleten dijital seçenekleri de beraberinde getiriyor. Bu, birçok insan için e-kitap okuyucusu olarak pazara hakim olan Amazon’un Kindle cihazlarını içerir. Kindle’a sahipseniz, Kindle Paperwhite gibi bir E Ink okuyucu ve Kindle Fire HD veya hatta Kids Edition gibi temel Kindle veya Amazon tabletleri olsun, Kindle e-kitaplarını ödünç alabilirsiniz. Diğer mobil cihazlar veya PC ve Mac için Kindle uygulamasının sahipleri de e-kitapları ödünç alabilir. Cihazdan bağımsız olarak, temelde kitap ödünç almak için üç seçeneğiniz vardır:

 • Başka bir Kindle sahibinden ödünç almak.
 • Bir halk kütüphanesinden ödünç almak.
 • Amazon Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığından ödünç alma.

Yukarıda listelenenleri inceledikten sonra hala ücretsiz kitap seçenekleri arıyorsanız, Amazon’un bir dizi harika avantaj sunan Prime Reading programına da göz atabilirsiniz. İnternet bağlantınız olması koşuluyla, her yöntemin kullanımı oldukça kolaydır. Kütüphane ödünç alanların ayrıca bir kütüphane kartına ihtiyacı olacak ve Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kütüphanesini kullananların bir Amazon Prime üyeliğine sahip olması gerekir. Bu e-kitapları ödünç almaya hazır mısınız? Her yöntemle e-kitapları nasıl ödünç alabileceğinize dair adım adım bir eğitim.

Başka Bir Kindle Sahibinden Bir E-Kitap Nasıl Ödünç Alınır

Başka bir Kindle sahibi tanıyorsanız, onlardan e-kitapları 14 gün boyunca ödünç alabilirsiniz. Ödünç alan olarak, bir Kindle’a sahip olmanıza bile gerek yok. Bunun nedeni, akıllı telefonunuzdaki, tabletinizdeki veya PC’nizdeki Kindle uygulamasını kullanarak e-kitap ödünç alabilmenizdir. Dergi ve gazete gibi süreli yayınların bu eğitimin yazıldığı tarihten itibaren bu yöntemle ödünç alınamayacağını unutmayın. Tüm kitaplar ödünç alınamaz.

 1. Başka bir Kindle sahibinden bir e-kitap ödünç almak için önce size ödünç vermesi gerekir. Kitabın sahibi amazon.com/mycd adresine gitmeli ve ödünç almak istediğiniz e-kitaba gitmelidir. Oradan o kişi şu adrese erişebilir: İçeriğinizi ve Cihazlarınızı Yönetin hesaplarının bölümü.

 2. Borç verenin Aksiyon elips ile gösterilen e-kitabın başlığının hemen yanındaki kutu.

 3. Oradan tıklayın Bu başlığı ödünç ver. Seçenek mevcut değilse, bu, kitabın ödünç vermeye uygun olmadığı anlamına gelir.

 4. Kitap ödünç vermeye uygunsa, doldurabileceğiniz birkaç alan alacaksınız. Gerekli alanlar şu şekildedir: Alıcının e-posta adresi ve borç verenin adı. E-posta adresi, Kindle adresi değil, alıcının kişisel adresi olmalıdır. Borç veren alanları doldurduktan sonra, Şimdi gönder sekmesi.

 5. Kitap gönderildikten sonra, e-postanızı kontrol edin ve mesajı açın. E-posta gövdesinde, yazan sekmeyi tıklayın. Ödünç verdiğiniz kitabınızı şimdi alın.

 6. Yapmanız istenecek oturum aç ve ödünç alınan kitabın gönderileceği bir cihaz seçinardından Ödünç Verilen Kitabı Kabul Et buton. Kindle cihazınız yoksa, kitabı PC’nize veya Mac’inize nasıl indireceğinizle ilgili talimatlar alacaksınız.

 7. E-kitabı iade etmek için şu adrese gidin: İçeriğinizi ve Cihazlarınızı Yönetin aracılığıyla amazon.com/mycd adres.

 8. Geri gönderdiğiniz kitabın başlığının yanında İçeriğiniz sekmesine tıklayın, başlığı seçin ve ardından Aksiyon Kutu.

 9. Açılır menüden seçin Bu kitabı iade et.

 10. İadeyi tıklayarak onaylayın Evet.

Bu yöntemle kitapların aynı hesaptan yalnızca bir kez ödünç alınabileceğini unutmayın, bu nedenle ödünç verilen kitabı iade edip tekrar tekrar ödünç alamazsınız. Kitabın sahibi, başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınırken de okuyamaz.

Halk Kütüphanesinden E-Kitap Nasıl Ödünç Alınır

Fiziksel olmayan metinlerin ortaya çıkmasıyla bile, eski güzel halk kütüphanesi e-kitap ödünç almak için bir seçenek olmaya devam ediyor. Yapmanız gereken tek şey, kütüphanenizin e-kitap ödünç verip vermediğini ve gerekli kütüphane kartına sahip olduğunuz sürece gitmenizin iyi olup olmadığını öğrenmek. Kitapların dijital olması, kütüphanelerin ödünç verebilecekleri sınırsız kopyaları olduğu anlamına gelmez. Normal kitaplar gibi, her dijital kopya tek bir kitap gibi ele alınır ve bir seferde yalnızca bir kişi tarafından ödünç alınabilir.

 1. Halk kütüphanesinin Kindle kitaplarını ödünç verip vermediğini öğrenin. Kütüphanenin web sitesini kontrol edebilir veya yaptıklarını doğrulamak için OverDrive’ı kullanabilirsiniz. İkincisini kullanmak için search.overdrive.com adresine gidin.

 2. Kütüphane Kindle e-kitaplarını ödünç veriyorsa, web sitelerine gidin ve ödünç almak istediğiniz başlığı arayın.

 3. İstediğiniz kitabı bulduktan sonra, ödeme kısmına geldiğinizde Amazon hesabınızda oturum açın. Buradan ödünç alınan e-kitabı göndermek istediğiniz cihazı veya Kindle uygulamasını seçin.

 4. Kindle kullanıyorsanız, WiFi üzerinden çevrimiçi olarak bağlayın. Kindle’ın Whispersync işlevi etkinleştirilirse kitabı otomatik olarak almalısınız.

 5. Değilse, Kindle’ınızı manuel olarak senkronize etmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için Kindle menünüze gidin ve Hızlı İşlemler sekme (bir dişliye benziyor). Bu, başka bir alt menüyü ortaya çıkaracaktır.

 6. Dokunmak Kindle’ımı senkronize et. Bundan sonra ödünç aldığınız e-kitabınızı almalısınız.

Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığından Bir E-Kitap Nasıl Ödünç Alınır

İnsanlar Amazon Prime üyeliğinin faydaları hakkında düşündüklerinde genellikle hızlı, ücretsiz gönderim ve şovları izleme yeteneği ilk akla gelir. Bununla birlikte, Kindle sahipleri için hizmet, ödünç verme kitaplığı aracılığıyla 800.000’den fazla e-kitaba erişim sağlar. Amazon Prime üyelik gereksinimi, Amazon’un ödünç verme kütüphanesi programı için, ücretli bir abonelik gerektirdiği düşünüldüğünde kesinlikle sınırlayıcı bir faktördür. Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kütüphanesinin bir arkadaştan veya kütüphaneden ödünç almaya kıyasla bir avantajı, ancak, seçim söz konusu olduğunda sınırlara göre zorlanmamanızdır. Örneğin, bir kütüphanenin e-kitaplarının tüm kopyaları ödünç verildikten sonra, iade edilene kadar ödünç alamazsınız. Kindle Sahipleri programıyla, diğer Kindle sahiplerinden ödünç alınan kitaplar için 14 günlük süre veya geleneksel bir kütüphanede yaptığınız gibi ödünç alınan kitaplar için son tarihler gibi ödünç kitapların zaman sınırlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Program aracılığıyla ödünç alınan kitaplar birden fazla Kindle cihazınız arasında da paylaşılabilir. Her seferinde yalnızca bir kitap ödünç alabileceğinizi unutmayın. İşte hizmete dahil olan başlıklardan herhangi birine göz atmak isteyen kitap kurtları için adım adım bir kılavuz.

 1. Kindle cihazınızdan Kindle Store’a gidin. Oradan, bu eğitimin yazımı sırasında dikey bir üç nokta ile gösterilen menü simgesine dokunun.

 2. Menüde Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığı. Bu, kontrol etmek istediğiniz başlıkları arayabileceğiniz başka bir ekran açacaktır.

 3. Çocuk e-Kitapları, Tarih ve Kurgu Dışı gibi çeşitli kategorileri görmelisiniz. Aksi takdirde, “Tüm Kindle e-Kitapları”Kategorisi. Mevcut seçim her ay değişir.

 4. İstediğiniz kitabı bulduğunuzda, birkaç seçeneği getirmek için ona dokunun. Bir seçenek, kitabı doğrudan satın almaktır, ancak şunu söyleyen başka bir düğme fark edeceksiniz: Ücretsiz Ödünç Alın. Bunu seçin ve hemen hemen bu kadar.

Hizmeti düzenli olarak kullanmaya başladığınızda ve bir kitabı ödünç aldığınızda, “Ücretsiz Ödünç Al” düğmesine dokunduğunuzda mevcut kitabınızı iade etmek için bir menü seçeneği açılır. Ödünç alınan e-kitaplar, Amazon Prime üyeliğinizi iptal etmeniz durumunda da otomatik olarak iade edilir. Artı tarafta, ödünç aldığınız kitapta yaptığınız tüm notlar, yer imleri veya vurgulamalar Amazon hesabınıza kaydedilir ve ileride kitabı ödünç almaya veya satın almaya karar verirseniz bunları tekrar görmenize olanak tanır.

Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığına bir E-Kitap Geri Gönderme

Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığına bir e-kitap iade etmek de bir o kadar kolaydır:

 1. Bir e-kitabı iade etmek için amazon.com/mycd adresine gidin ve İçeriğinizi ve Cihazlarınızı Yönetin hesabınızın bölümü.

 2. Altında İçeriğiniz sekmesinde, sahip olduğunuz başlıkların bir listesini görmelisiniz. İade etmek istediğiniz başlığı seçin. Kontrol edildikten sonra Hareketler hemen yanında üç nokta sembolü ile gösterilen sekme.

 3. Tıklayın. Hareketler sekmesi, çeşitli seçenekleri listeleyen yeni bir açılır menü kutusu getirecektir. Bunlardan biri olacak Kitaba dön. Sadece tıkla Kitaba dön ve ödünç aldığınız mevcut kitabı geri verecek ve onun yerine başka bir kitabı ödünç almanız için sizi serbest bırakacaktır.

Ve işte karşınızda, Kindle cihazınız veya Kindle uygulaması aracılığıyla kitap ödünç almanın çeşitli yolları.