Skip to content

Amazon Prime Nedir ve Prime Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

27 de Nisan de 2021

Amazon Prime, popüler çevrimiçi perakendeci Amazon.com tarafından sunulan bir üyelik programıdır. Prime üyeler, iki günlük ücretsiz gönderim, müzik, videolar, kitaplar, sesli kitaplar ve çok daha fazlası için akış hizmetlerine erişim alır. Sizin için en iyisi olup olmadığına karar verebilmeniz için hizmetin avantajlarını ayırıyoruz.

Amazon Prime Temelleri: Maliyeti Ne Kadar?

Amazon’un Prime üyeliği, 30 günlük ücretsiz bir denemeye kaydolarak başlar, ardından üyeler indirimli bir yıllık ücret veya düzenli bir aylık ücret öder (şu anda yıllık üyelik için 119 ABD doları veya aylık üyelik için aylık 12,99 ABD doları). Ayrıca .edu ile biten bir e-posta adresine sahip üniversite öğrencileri için bir Amazon Prime Öğrenci üyeliği seçeneği de vardır. Bu, standart Amazon Prime üyesinin fiyatının yaklaşık yarısına mal oluyor (altı aylık ücretsiz bir denemenin ardından ayda 6,49 ABD doları veya yılda 59 ABD doları).

Shutterstock
Standart planda üyeler, 30 günlük deneme süresi boyunca iki günlük ücretsiz gönderim ve Amazon Lightning Fırsatlarına erken erişim dahil olmak üzere Prime üyeliğinin birçok özelliğini test etme şansına sahip olur. Üyelik için ödeme yapmak, tüm hizmetlere, avantajlara, özelliklere ve eklenti seçeneklerine erişim sağlar. Ücretli Amazon Prime üyeliğinin tüm avantajları, özellikle de ücretli eklenti hizmetleri ve abonelikler, ücretsiz deneme sırasında kullanılamaz. Peki, Amazon Prime tam olarak ne içeriyor?

Amazon Prime Avantajları: Kargo

Bir Amazon Prime üyeliğinin amiral gemisi özelliği ve en sık bahsedilen avantajı, gönderimde sağlanan tasarruftur.

 • BEDAVA İki Günde Kargolama: Üyeler, çoğu ürün ve sipariş için otomatik olarak iki günlük ücretsiz kargo alır. Bir öğenin iki günlük gönderim için mevcut olmadığı durumlarda, yine de ücretsiz gönderilir ancak bir veya iki gün daha uzun sürebilir.
 • Ücretsiz Aynı Gün Teslimat: Uygun bir posta kodunda yaşayan üyeler, genellikle bir Amazon deposu veya yerine getirme merkezinin yakınında yaşayanlar, siparişlerinin aynı gün ücretsiz teslim edilmesini tercih edebilir.
 • Ücretsiz Yayın Tarihi Teslimatı: Video oyunu gibi uygun bir öğenin yayınlanma tarihinden önce ön siparişini veren üyeler, öğenin gerçek çıkış tarihinde garantili teslimini alır.
 • Şimdi Prime: Prime Now hizmetinin mevcut olduğu belirli şehirlerde ve posta kodlarında yaşayan üyeler, iki saat veya daha kısa sürede (veya tercih edilirse, özel olarak seçilmiş bir teslimat süresi) ücretsiz teslimat alabilir. Üyeler bu seçeneği evcil hayvan bakımı ihtiyaçları, elektronik eşyalar, yiyecekler, hediyeler ve hatta yerel bölge mağazalarından ve restoranlardan teslimat gibi binlerce ürün için kullanabilir.
 • Kullanımı Amazon Locker ve Amazon Hub: Bu, paketlerin teslim edildikten sonra evinizde veya ofisinizde gözetimsiz bırakılmasını istemediğinizde öğeleri saklamak için güvenli bir yerdir.

Amazon Prime’ın Avantajları: Alışveriş

Amazon Prime üyeliğinin en çok bahsedilen ikinci avantajı, Prime üyelerine ayrılmış özel alışveriş avantajlarıdır.

 • Prime Erken Erişim: Üyeler, Amazon Lightning Deals’e herkesten 30 dakika önce erişebilir.
 • Amazon Öğeleri: Üyeler, Amazon’un en kaliteli malzemeler ve kullanılan malzemelerin tam ifşa edilmesine odaklanılarak geliştirilen özel günlük temel ürünler serisine ayrıcalıklı erişim elde ederler. İlk ürünler, geliştirilmekte olan ek ürünlerle birlikte vitamin ve mineral takviyeleri ve bebek mendillerini içerir.
 • Amazon Dash Düğmesi: Üyeler, en çok kullandıkları öğeler için çeşitli Dash düğmeleri satın alabilir. Dash düğmeleri, Prime üyelerinin yalnızca bir düğmeye basarak sipariş vermeleri için hızlı ve kolay bir yoldur. Ev temizleyicileri, evcil hayvan ürünleri, atıştırmalıklar, içecekler ve sağlık ve güzellik ürünleri için mevcuttur.

Amazon Prime Faydaları: Dinleme

Amazon Prime üyeleri, müzik ve sesli kitaplar için bir dizi ses hizmetine ücretsiz erişime sahiptir.

 • Prime Müzik: Amazon’un müzik akışı hizmeti Prime Music, üyelerin kullanımına reklamsız ve bir milyondan fazla şarkıya, yüzlerce Prime çalma listesine ve kendi oluşturduğu çalma listesine sınırsız erişim sunar. Hizmet, sınırsız atlama içerir ve üyeler, çevrimdışı olarak ücretsiz dinlemek için şarkıları Amazon Müzik uygulamasına indirebilir. Ancak uygulama, müziğin başka bir yere aktarılmasına izin vermiyor.

Amazon, Music Unlimited adlı ek bir müzik hizmetine sahiptir. Ücretli bir hizmettir, ancak Prime üyeleri, ücretlerine göre aylık bir indirim alırlar.

 • Prime için Sesli Kanallar: Üyeler, orijinal ses dizilerini, ilgi alanlarına göre düzenlenmiş çalma listelerini ve diğer içerikleri içeren Sesli Kanallara ücretsiz ve sınırsız erişim elde eder. Üyeler ayrıca Prime Exclusive Sesli Kitaplar ile en çok satan kitapları, en sevilen klasikleri ve aile odaklı sesli kitapları dinlemek için ücretsiz erişim elde ederler. Prime üyeler, bu avantajları kullanmak için Amazon Prime hesaplarıyla Audible uygulamasına giriş yapabilirler.

Amazon Prime’ın Avantajları: Okuma

Kindle e-okuyucunun yaratıcısı olarak, Amazon Prime üyelerinin edebiyatı sevenler için özel avantajlara sahip olması şaşırtıcı değil.

 • Başbakan Okuma: Prime üyeleri, Prime Reading Kataloğuna özel erişime sahiptir. Kindle cihazlarında, Fire tabletlerinde, Fire phone’da veya iOS ve Android için Kindle uygulamasıyla okumak için kitapları, dergileri ve daha fazlasını dijital olarak ödünç alın.
 • Amazon İlk Okumaları: Üyeler, Amazon İlk Okuma listesindeki altı aylık seçimlerden her ay yeni bir ücretsiz (veya büyük ölçüde indirimli) kitap indirmek için yayın öncesi erişim elde eder.

Amazon First Reads programı daha önce Kindle First olarak adlandırılıyordu.

 • Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığı: Amazon Prime üyeleri, Kindle cihazlarında, Fire tablette veya Kindle Sahiplerinin Ödünç Verme Kitaplığından Fire telefonda okunabilen bir ücretsiz kitabı her ay ödünç alabilir. Son kullanma tarihi olmadan bir kitabı istedikleri kadar “tutabilirler”, ancak hizmet bir seferde yalnızca bir kitap ödünç almanıza izin verir, bu nedenle ödünç almak için yeni bir kitap seçmeden önce mevcut kitabı iade etmeniz gerekir.

Bu avantaj, iPhone ve Android için Kindle uygulaması aracılığıyla kullanılamaz. Kindle Owner’s Lending Library, yalnızca Kindle veya Fire cihazına sahip olan ve cihazlarını Amazon Prime hesaplarına bağlayan Amazon Prime üyeleri tarafından kullanılabilir.

Amazon Prime’ın Avantajları: İzlemek

Amazon Prime üyeleri, çok sayıda dizi ve filmin sınırsız akışını alır. Ayrıca premium kanallara ve içeriğe indirimli abonelikler satın alabilirler.

 • Prime Video: Üyeler, Prime Video’da yer alan TV şovları ve filmler için sınırsız akış hizmetinden yararlanır. İzlenecek içerikleri bulmak için video ayrıntılarında Amazon Prime logosunu veya “Şimdi Amazon Prime ile İzle” yi arayın. Başlıkların kullanılabilirliği periyodik olarak değişir, satın alma üyeleri bir izleme listesi oluşturabilir ve hizmet, ilst’teki bir şeyin süresi dolmak üzere olduğunda sizi uyarır.

Prime Video ayrıca tüm Amazon Original Serilerini içerir.

 • Video Eklenti Abonelikleri: Prime üyeleri, yeni yayınlar ve Starz ve Showtime gibi premium televizyon kanalları da dahil olmak üzere izleme seçeneklerine eklemek için indirimli abonelikler veya film kiralama satın almayı seçebilirler.

Amazon Prime Avantajı: Fotoğraf Depolama

 • Prime Fotoğrafları: Prime üyeler, Amazon Drive’daki tüm fotoğrafları için sınırsız dijital depolama alanına sahip olur. Prime Photos ayrıca üyelerin fotoğrafları düzenlemesine, aramasına ve paylaşmasına olanak tanır.

Amazon Prime Avantajı: Oyun

 • Twitch Prime: Üyeler, fiziksel oyunların ön siparişlerinde ve yeni sürümlerde özel indirimler için Twitch.tv hesaplarını Amazon Prime hesaplarına bağlayabilir. Üyeler ayrıca her ay reklamsız görüntüleme ve yeni bir ücretsiz Twitch kanal aboneliği alır. Twitch Prime, özel ücretsiz oyunlara ve oyun içeriğine de erişim sağlar.

Amazon Prime Faydaları: Yemek

Herkes yemek yemeli, değil mi? Üyeler, teslimat hizmetleriyle daha ucuz veya daha kolay yemek yemek için Amazon Prime hizmetlerini kullanabilir. Prime üyeleri için yeni Whole Foods indirimlerini ekleyin ve siz de daha sağlıklı yiyebilirsiniz.

 • Amazon Restoranları: Uygun posta kodlarında, Prime üyeleri bölgedeki popüler restoranlardan sipariş verebilir ve yemeklerinin doğrudan kapılarına teslim edilmesini sağlayabilir.
 • AmazonFresh: AmazonFresh, Amazon Prime üyeleri için bir market teslimatı / teslim alma eklenti hizmet seçeneğidir. Belirli bölgelerde üyeler, 50 ABD dolarının üzerindeki AmazonFresh siparişlerinde ücretsiz teslimat veya 50 ABD dolarının altındaki siparişler için sabit teslimat ücreti almak için ek üyelik ücreti ödeyebilir.
 • Tüm Gıdalar Pazarında İndirimler: Amazon Prime üyeleri, AmazonFresh, Prime Now ve Amazon.com web sitesi aracılığıyla satın aldıkları Whole Foods Market ürünlerinde ek indirimler alırlar. Yakın gelecekte Prime üyeleri, Whole Foods Market lokasyonlarında mağaza içinde alışveriş yaptıklarında da özel indirimler alacaklar.

Amazon’un market alışverişi teslimat hizmeti Prime Pantry durduruldu.

Amazon Prime Avantajları: Ödüller ve Paylaşım

Amazon Prime üyeleri, belirli kategorilerdeki ürünlerde geri ödeme ödülleri ve özel indirim programları için uygundur. Ayrıca bazı avantajları evlerinin diğer üyeleriyle paylaşabilirler.

 • Prime Ödülleri: Prime üyeleri, Amazon Prime Rewards Visa veya Amazon Prime Store kartlarıyla yaptıkları Amazon alışverişlerinden% 5 geri kazanır. Ayrıca% 2 geri ödeme karşılığında çek hesaplarını Amazon Prime Yeniden Yükleme aracılığıyla bir hediye kartına bağlamayı da seçebilirler.
 • Amazon Ailesi: Üyeler, Amazon Ailesi’nin Abone Ol ve Tasarruf Et programına kaydolarak çocuk bezi, bebek maması, bebek kayıt ürünleri ve diğer bebek ihtiyaçlarında indirim kazanabilirler.
 • Amazon Hanehalkı: Üyeler belirli avantajları Amazon Hanehalkı ile paylaşabilir. Amazon Hane, iki yetişkin hesabına, on dört adede kadar profile ve dört adede kadar çocuk profiline izin verir. Aile Kitaplığı, üyelerin Kindle kitaplarını, oyunlarını, uygulamalarını ve sesli kitaplarını Amazon Haneleri ile paylaşmalarına olanak tanır.
 • Başbakan Günü: Prime Day, yalnızca Amazon Prime Üyelerine yönelik bir günlük mega satış etkinliğidir. Bölüm Cyber-Monday-in-July, kısmı Prime üyeleri için teşekkür indirimi, Prime Day’de özel fırsatlar, özel eşyalar, yalnızca Prime üyelerine özel Lightning Deal’lar ve daha fazlası bulunur.

Amazon Prime’ı İptal Etme

Amazon Prime Üyeleri istedikleri zaman iptal edebilir. Ancak, indirimli yıllık ücreti ödediyseniz ve ücretsiz iki günlük gönderim dahil olmak üzere Prime üye avantajlarınızdan herhangi birini kullandıysanız, para iadesi almaya hak kazanamazsınız. Bir Amazon Prime Üyeliğinin çeşitli avantajlarından ne kadar yararlanacağınız konusunda kararsızsanız, yıllık üyelik yerine aylık üyelik seçeneğini değerlendirmek mantıklı olabilir. Amazon Prime Üyeliğinizi iptal etmek için Amazon web sitesinde oturum açın ve şu adrese gidin: Hesabınız > Prime Üyeliğinizi Yönetin. Prime üyelik yönetimi sayfası yüklendiğinde, Üyeliği Sonlandır bağlantı. Site, iptal işleminiz işlenmeden önce gerçekten iptal etmek isteyip istemediğinizi doğrulamak için sizi birkaç sayfadan geçirir. İlk 30 günlük Amazon Prime denemeniz sırasında iptal ediyorsanız, Devam etme Üyeliğinizi iptal etmek için Prime üyelik yönetimi sayfasındaki bağlantı.

Amazon Prime Buna Değer mi?

Sık sık Amazon müşterileri için, bir Prime üyeliği, yalnızca nakliye maliyetlerinden tasarruf ederek kendi başına ödeme yapabilir. Amazon’dan sık sık sipariş vermeyenler, aşağıdakileri göz önünde bulundurarak muhtemelen üyeliğin maliyetine değdiğini bulabilirler:

 • Whole Foods Market’te ne sıklıkla alışveriş yaparsınız? Ufukta yalnızca Amazon Prime üyelerine yönelik mağaza içi indirimlerle, yerel Whole Foods’unuzdaki günlük satın alımlarınızdaki tasarruflar, yakında üyelik maliyetini telafi edebilir.
 • Amazon üzerinden film veya TV şovlarına ne sıklıkla erişim satın alıyor veya kiralıyorsunuz? Amazon Originals dahil birçok film ve şov, Prime üyeliğinizle ücretsiz olarak izlenebilir. Her ay iki veya üç film, bir Prime üyeliğinin maliyetini kolayca telafi edebilir.
 • Kindle veya Fire cihazında veya akıllı telefonunuzun Kindle uygulamasında okumak için ne sıklıkla kitap veya dergi satın alıyorsunuz? Amazon Prime üyeleri geniş bir kitap, dergi, sesli kitap, çizgi roman ve daha fazlasına ücretsiz erişebilir. Hevesli okuyucular için Prime üyeliği, tipik aylık Kindle içeriği satın alımlarınızdan daha ucuz olabilir.

Amazon, 30 günlük ücretsiz bir Amazon Prime denemesi sunar, böylece bir test sürüşüne çıkabilirsiniz. Bunun size göre olmadığını düşünüyorsanız, 30 gününüz dolmadan iptal edin.