Skip to content

Amazon Sipariş Geçmişi Nasıl Silinir

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Sipariş geçmişinizi silemezsiniz, ancak meraklı gözlerden saklamanın yolları vardır.
 • Ailenizden satın alma ve siparişleri gizlemek için bir Amazon Hane Hesabı kullanın.
 • Ayrıca siparişlerinizi arşivleyebilir, göz atma geçmişinizi gizleyebilir, teslimat konumunu değiştirebilir veya bir Amazon Dolabı kullanabilirsiniz.

Bu makale, sürprizlerin bozulmaması için aynı hesabı veya bilgisayarı paylaşan kişilerden Amazon siparişlerini ve satın alma işlemlerini gizlemeye yönelik geçici çözümleri açıklamaktadır. Talimatlar, bir bilgisayardaki Amazon.com için geçerlidir.

Amazon Hane Hesabı Kullanarak Siparişleri Gizle

Satın aldıklarınızı ailenizden gizlemenin en kolay yolu bir Amazon Hane Hesabı kullanmaktır. Bu seçenek yalnızca Prime üyeler içindir ve Prime avantajlarını başka bir yetişkinle, gençlerle ve evinizdeki çocuklarla paylaşmanıza olanak tanır.

Yetişkin Ekle, Genç Ekle veya Çocuk Ekle düğmelerini içeren Amazon Hanehalkı kayıt sayfasının ekran görüntüsü

Bir Ev Hesabı, satın alma geçmişinizi, önerilerinizi ve listelerinizi özel ve gençlerden ve çocuklardan ayrı tutmanıza olanak tanır. Her iki yetişkin de bir Aile Kitaplığı aracılığıyla belirli Amazon Prime avantajlarını ve dijital içeriği paylaşma avantajına sahip. Amazon Hanehalkı, aşağıdaki şartlara sahip en fazla on üye içerebilir:

 • Her biri kendi Amazon hesabına sahip, 18 yaş ve üstü iki yetişkin.
 • 13-17 yaş arası gençler için en fazla dört profil.
 • 12 yaş ve altı dört adede kadar çocuk profili.

Prime Olmadan Amazon Siparişlerini Gizleme

Prime üyeliğiniz yoksa endişelenmeyin. Hala Amazon hesap etkinliğinize bir gizlilik katmanı eklemenize yardımcı olabilecek bazı seçenekler var. Bunlar, siparişleri arşivlemeyi, göz atma geçmişini gizlemeyi, gönderim adresinizi değiştirmeyi ve teslimat için bir Amazon Dolabı kullanmayı içerir.

Amazon Siparişlerinizi Arşivleyin

Bir siparişi arşivlemek bir öğeyi tamamen silmez, ancak öğeyi varsayılan sipariş sayfanızdan gizler. Ancak, arşivlenen öğeler, sipariş sayfasında özel olarak arandıklarında yine de görünecektir.

 1. Amazon hesabınıza giriş yapın ve tıklayın İade ve SiparişlerMenü çubuğunun sağ tarafında yer alır.

 2. Açıldıktan sonra, gizlemek istediğiniz öğeleri bulmak için aşağı kaydırın ve ardından şunu seçin: Arşiv Sırası, sol altta bulunur. Gizlemek istediğiniz her satın alma işlemini (en fazla 100 öğe) arşivleyin. Siparişler sayfanızda birden çok ürün bulmak için arama özelliğini kullanabilirsiniz.

  Amazon'da bir sipariş arşivleme.

 3. Arşiv düğmesini seçer seçmez, Siparişi Arşivlemek isteyip istemediğinizi onaylamanızı isteyen bir pencere açılır. Öğe arşivlendikten sonra, varsayılan sipariş geçmişi sayfanızda hemen görünmez.

 4. Arşivlenmiş herhangi bir siparişin sipariş detayına bakmanız gerekirse, farenizi Hesaplar ve Listeler menüde ve ardından şuraya gidin: Hesaplarınız. Bu sayfada, Arşivlenen siparişler bağlantı Sipariş ve alışveriş tercihleri alan. Arşivlenmiş bir siparişi varsayılan sipariş geçmişi görünümünüze geri yüklemek için şunu seçin: Arşivden Çıkarma Sırası.

Tarama Geçmişinizi Gizleyin

Göz atma geçmişiniz, meraklılara, satın almış olabileceğiniz veya satın almayı düşündüğünüz öğeler hakkında bilgi verecek bir içerik haritası izleri de içerir. Göz atma geçmişinizi düzenleyerek belirli öğeleri veya tüm geçmişinizi silebilirsiniz. Hatta Amazon’un göz atma geçmişinizi tamamen takip etme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz ki bu, tatillere kadar geçen aylar için iyi bir fikir olabilir.

 1. Amazon ana sayfasına gidin ve farenizi üzerine getirin Arama geçmişi.

  Amazon tarama geçmişinizi düzenleme.

 2. Tıklayın Görüntüle ve Düzenle açılır menüde.

 3. Tıklayın Görünümden kaldır geçmiş sayfasından bir öğeyi gizlemek için. Tıklayın Geçmişi yönetin iki ek seçeneğe erişmek için: Tüm öğeleri görünümden kaldır ve Göz Atma Geçmişini açın / kapatın.

Teslimat Konumunuzu Değiştirin

Hiçbir şey kapınıza teslim edilen kahverengi bir Amazon kutusu kadar anlık bir gizem duygusu yaratmaz. Sürprizi gizli tutmak için Amazon’dan paketinizi başka bir yere, bir arkadaşınızın evine veya iş adresinize göndermesini isteyin.

Teslimat adreslerini düzenlemek için Amazon seçeneğinin ekran görüntüsü

Kullan Hesaplar ve Listeler Amazon’un üst kısmındaki menüye erişmek için Hesabınız. Seçiniz Adresleriniz -den Sipariş ve alışveriş tercihleri bölüm ve sonra seçin Adres Ekle.

Amazon Locker kullanın

Başka bir gizli teslimat seçeneği, bir Amazon Locker kullanmaktır. Bu ücretsiz bir teslimat seçeneğidir ve size paketinizi sizin için uygun olan zamanda alma fırsatı verir. Kilitli dolaplar, şehrinizin çevresinde stratejik olarak konumlandırılmış self servis dağıtım büfeleridir. Paketleriniz, siz onu alana kadar güvenlik kodlu bir dolapta saklanır.

 1. Bir Amazon Locker bulup seçmek için Amazon Locker Delivery sayfasına gidin ve tıklayın Size yakın bir dolap bulun.

  Amazon Locker teslimat sayfası.

 2. Bir Amazon Dolabı bulmak için adrese, posta koduna, yer işaretine veya dolap / mağaza adına göre arama yapabilirsiniz.

  Amazon Locker arama sayfası.

 3. Bir sipariş verdiğinizde, Dolap bir adres seçeneği olarak görünecektir. Dolap teslimatını seçerseniz, Amazon size dolabı açmanız için ihtiyaç duyacağınız altı basamaklı benzersiz bir kodu e-posta ile gönderecektir. Ardından, geri ödeme için Amazon’a iade edilmeden önce öğenizi almak için üç takvim gününüz olacak.

Sipariş geçmişiniz ve göz atma etkinliğiniz, Amazon’un botları tarafından siteye göz atan herkesin basit, “siz de beğenebilirsiniz” mesajlarıyla etkinliğiniz hakkında daha fazla ipucu sunmasına yardımcı olmak için kullanılır.