Skip to content

Amazon’da Sipariş Nasıl İptal Edilir?

4 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Amazon’da oturum açın ve şu adrese gidin: Emirler > Bir sipariş seçin > Dönüş > Ürünleri iptal et > İptal edilecek öğeleri kontrol edin > Seçili nesneleri iptal et.
 • Gönderilen siparişler için Amazon’da oturum açın ve şu adrese gidin: Emirler > Bir sipariş seçin > Dönüş > bir yanıt seçin > Devam et > Sunmak.

Bu makalede Amazon siparişlerinin nasıl iptal edileceği açıklanmaktadır. Bir ürünü yanlışlıkla satın aldığınız ve hemen iptal etmek istediğiniz durumlar ile ürünün daha önce gönderildiği veya alındığı ve bir Amazon Marketplace satıcısından satın aldığınız durumları kapsar.

Henüz Sevk Edilmediğinde Amazon’da Bir Sipariş Nasıl İptal Edilir?

 1. Giriş Amazon.

 2. Tıkla Emirler Menü çubuğunun sağ tarafındaki düğmesine basın.

 3. Tıkla Ürünleri iptal et İptal etmek istediğiniz siparişin yanında bulunan buton.

 4. Seçin İptal sebebi (isteğe bağlı).

 5. küçük tıklayın onay kutusu İptal etmek istediğiniz öğelerin yanında.

 6. Tıklayın Seçili nesneleri iptal et.

Ürünler Kargoya Hazırlanırken Amazon’da Sipariş Nasıl İptal Edilir?

Kargoya verilmek üzere hazırlanan bir Amazon siparişini iptal edebilir misiniz? Bu duruma göre değişir. Sürecin kendisi yukarıdakiyle hemen hemen aynıdır, ancak bir öğeyi hemen iptal edebilmek yerine, kabul edilebilecek veya edilmeyebilecek bir iptal talebinde bulunmanız gerekir.

 1. Takip et 1-5 arası adımlar yukarıda.

  İşlenmekte olan bir Amazon siparişini iptal edin.

 2. Tıklayın İstek iptal.

Amazon’un talebi kabul edip etmeyeceğini tam olarak neyin belirlediğini söylemek zor, ancak bu çoğunlukla bir ürünün gönderilmeye ne kadar yakın olduğuna bağlı. Gönderilmenin eşiğindeyse, isteğiniz reddedilebilir.

Amazon Marketplace Siparişi Nasıl İptal Edilir

Amazon'in ekran görüntüleri

Bir Marketplace satıcısı aracılığıyla bir ürün sipariş etmenizin üzerinden 30 dakikadan az bir süre geçtiyse, bu makalenin ilk bölümünde özetlenen adımları izleyerek bir siparişi hemen iptal edebilirsiniz. Ancak, sipariş vermenizin üzerinden 30 dakikadan fazla zaman geçtiyse, yukarıdaki bölümde gösterildiği gibi aynı işlemi izleyerek bir iptal talebi göndermeniz gerekir. Bir kez daha, talebinizin kabul edilip edilmeyeceği satıcıya bağlıdır. Örneğin, iptal talebini onlar ürünü göndermeden hemen önce vermiş olabilirsiniz (yani, teknik olarak iptal mümkün olmalıdır). Ancak, talep bildirimini gördüklerinde, paketi zaten göndermiş olabilirler.

Gönderildikten veya Alındıktan Sonra Amazon’da Sipariş Nasıl İptal Edilir?

Bir Amazon siparişini sevkıyattan önce iptal etmenin mümkün olmadığı durumlarda müşterilerin yapabileceği tek bir şey vardır: ürünü iade etmek ve para iadesi talebinde bulunmak. Amazon size gönderdiğiniz paketin teslimini reddetme seçeneği sunar, bu durumda kurye esasen sizin adınıza paketi Amazon’a iade etmek zorunda kalır. Paketin teslimatını kabul ederseniz, ürünü Amazon’a kendiniz geri göndermeniz gerekir (bunun nasıl yapılacağına ilişkin rehberlik için “Amazon İade Merkezi”nde arama yapın). Her iki durumda da, öğelerin hem iade edilmesi hem de değiştirilmesi için geçerli olan aşağıdaki adımları atmalısınız.

 1. Giriş Amazon.

 2. Tıkla Emirler Menü çubuğunun sağ tarafındaki düğmesine basın.

 3. İade etmek (veya değiştirmek) istediğiniz siparişi bulun ve tıklayın. Eşyaları geri getir ya da yerleştir.

  Gönderilen bir Amazon siparişini iptal etme

 4. Bir yanıt seçin öğeyi neden iade ettiğiniz veya değiştirdiğiniz için. bırak Yorum Yap istenirse (isteğe bağlı).

 5. Tıklayın Devam et.

 6. Sonraki sayfada, iade bilgilerini gözden geçirin ve ardından iade talebi gönder.

Sürecin kendisi yeterince basittir, ancak bir dizi kuralın geçerli olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Birincisi, Amazon’un yalnızca iade ettiğiniz ürün açılmamışsa tam geri ödeme yapmasıdır. İkinci olarak, teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde iade edilmelidir. Bu ikinci koşul, tatil alışverişi için gevşetilmiştir, ancak Amazon, 1 Kasım ile 31 Aralık arasında satın alınan açılmamış herhangi bir ürünün 31 Ocak’a kadar iade edilmesine izin verdiğinde. artık özellikle sevmiyor veya istemiyor ve geri ödeme için zorlamaya karar veriyor. Ancak, açılmış ürünler, kusurlu veya hasarlı olmaları durumunda yine de 30 gün içinde iade edilebilir. 30 gün sonra sorun yaşarlarsa Amazon’un müşteri desteğiyle iletişime geçmeniz gerekir.

Amazon’un İptal Edilen Bir Siparişi Geri Ödemesi Ne Kadar Sürer?

Amazon’a göre, bir iptal siparişi gerçekleştiğinde, alıcının kredi kartına para iadesinin uygulanması dakikalar alır. Ancak ilgili tutarın kredi kartı ekstresine yansıması 3-5 gün sürebilirken, banka kartlarında bu süre 10 iş gününe kadar çıkabilmektedir.