Skip to content

Ana Bilgisayar Adı Nedir?

19 de Nisan de 2021

Ana bilgisayar adı, bir ağdaki bir cihaza (bir ana bilgisayara) atanan bir etikettir. Belirli bir ağ veya internet üzerinden bir cihazı diğerinden ayırır. Ev ağındaki bir bilgisayarın ana bilgisayar adı şöyle bir şey olabilir: yeni dizüstü bilgisayar, Misafir-Masaüstüveya Aile PC. Ana bilgisayar adları, DNS sunucuları tarafından da kullanılır, böylece bir web sitesine ortak, hatırlanması kolay bir adla erişebilirsiniz. Bu şekilde, bir web sitesini açmak için bir sayı dizisini (bir IP adresi) hatırlamanıza gerek kalmaz. Bir bilgisayarın ana bilgisayar adı bunun yerine bir bilgisayar adı, site adı veya düğüm adı olarak anılabilir. Ana bilgisayar adı olarak yazılan ana bilgisayar adını da görebilirsiniz.

Ana Bilgisayar Adı Örnekleri

Aşağıdakilerin her biri, ana bilgisayar adı yan tarafa yazılmış bir Tam Nitelikli Alan Adı örneğidir:

  • www.google.com: www
  • images.google.com: Görüntüler
  • products.office.com: Ürün:% s
  • www.microsoft.com: www

Ana bilgisayar adı (gibi Ürün:% s) alan adından önce gelen metindir (örneğin, ofis), üst düzey alandan (.com).

Windows’ta Ana Bilgisayar Adı Nasıl Bulunur

Yürütme ana bilgisayar adı Komut İstemi’nden bir bilgisayarın ana bilgisayar adını göstermenin en kolay yolu.

Daha önce hiç Komut İstemi kullanmadınız mı? Talimatlar için Komut İstemi Nasıl Açılır öğreticimize bakın. Bu yöntem, macOS ve Linux gibi diğer işletim sistemlerinde de bir terminal penceresinde çalışır. Kullanmak ipconfig yürütme komutu ipconfig / all başka bir yöntemdir. Bu sonuçlar daha ayrıntılıdır ve ilgilenmeyebileceğiniz ana bilgisayar adına ek bilgiler içerir. Net görüntü birkaç net komutundan biri olan komut, ana bilgisayar adınızı ve ağınızdaki diğer aygıtların ve bilgisayarların ana bilgisayar adlarını görmenin başka bir yoludur.

Windows’ta Ana Bilgisayar Adı Nasıl Değiştirilir

Kullandığınız bilgisayarın ana bilgisayar adını görmenin bir başka kolay yolu, ana bilgisayar adını değiştirmenize de olanak tanıyan Sistem Özellikleri’dir. Sistem Özelliklerine şuradan erişilebilir: İleri düzey sistem Denetim Masası’ndaki Sistem uygulamasının içindeki ayarlar bağlantısı. Veya basın Kazan + R ve sonra yazın control sysdm.cpl Doğru ekrana gitmek için.

Sistem Özellikleri iletişim kutusu

Ana Bilgisayar Adları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ana bilgisayar adları boşluk içeremez çünkü bu adlar yalnızca alfabetik veya alfanümerik olabilir. Tire, izin verilen tek semboldür. The www URL’nin bir kısmı, bir web sitesinin bir alt alanını belirtir. Ürün:% s alt alanı olmak office.com. Google.com’un resimler bölümüne erişmek için şunu belirtmelisiniz: Görüntüler URL’deki ana bilgisayar adı. Aynı şekilde www ana bilgisayar adı, belirli bir alt alan adının peşinde değilseniz her zaman gereklidir. Örneğin, girme www.hayateli.com sadece teknik olarak her zaman gereklidir hayateli.com. Bu nedenle, bazı web sitelerine girmediğiniz sürece erişilemez. www alan adından önceki kısım. Ancak, ziyaret ettiğiniz çoğu web sitesi, www ana bilgisayar adı – ya web tarayıcısı bunu sizin için yaptığı için ya da web sitesi neyin peşinde olduğunuzu bildiği için.