Skip to content

Anahtar Fob Sahibi Olmak Güvenlik Sisteminiz Olduğu Anlamına Geliyor mu?

5 de Mayıs de 2021

Neredeyse her araç güvenlik sistemi bir tür anahtarlık (veya telematik aracılığıyla akıllı telefon entegrasyonu) ile birlikte gelirken, arabanızın bir anahtarlığa sahip olması, mutlaka bir alarm sistemine sahip olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, söylemenin bazı kolay yolları var.

Satış Sonrası Güvenlik Sistemleri Nasıl Belirlenir

Fob satış sonrası ise, neredeyse kesinlikle bir alarm sistemiyle birlikte geldi. Foblu yeni arabaların çoğu, çeşitli güvenlik özelliklerine sahip olsalar da alarmlara sahip değildir. Her iki durumda da, aracı satın aldığınızda aldığınız tüm evrakları, kullanım kılavuzu ve satış sonrası aksesuarlarla ilgili belgeler için kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Satış Sonrası Anahtar Fobs ile Kullanılmış Arabalar

Satış sonrası anahtarlık ile birlikte gelen kullanılmış bir araba satın aldıysanız, bir tür güvenlik sistemine bağlı olması oldukça iyi bir bahis. Ancak durum bundan biraz daha karmaşık olabilir. Anahtarlıklar tipik olarak güvenlik sistemlerini devreye almak ve devreden çıkarmak, kapıları kilitlemek ve açmak ve uzaktan çalıştırıcıları etkinleştirmek için kullanılır. Bazı satış sonrası güvenlik sistemleri, üç işlevi de tek bir anahtarlık kullanan tek bir sistemde birleştirir. Bu özelliklerin her birini ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız olarak satın almak ve kurmak da mümkündür.

Anahtar Fob Durumunuzu Belirleyin

Anahtarlığınızı incelemek ve kaputun altına bir göz atmak, genellikle ne tür bir durumla uğraştığınızı ortaya çıkaracaktır. Anahtarlığın yalnızca iki düğmesi varsa ve tek yaptıkları kapıları kilitleyip açmaksa, o zaman arabanızda muhtemelen satış sonrası elektrikli kapı kilitleri vardır ve başka hiçbir şey yoktur. Anahtarlığın, bastığınızda kornanın kornaya basmasına neden olan başka bir düğmesi varsa veya kapı kilidi düğmesine bastığınızda korna çalıyorsa, bir araba alarmınız olabilir veya sadece insanlara sahip olduğunuzu düşündürmek için tasarlanmış olabilir. bir alarm. Sadece arabanızın kaputunu açıp etrafa bakmak, genellikle arabanızda bir satış sonrası alarm sisteminin kurulu olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Siren en belirgin bileşendir ve neredeyse her zaman motor bölmesine monte edilirler, bu yüzden arayacağınız şey budur. Bir sireni bulabilirseniz, inceleyebilir veya alarm sisteminin markasını elde etmek için kontrol kutusunu arayabilir ve ardından nasıl çalıştırılacağına ilişkin belgelere bakın.

OEM Güvenlik Sistemleri ve Özellikleri Nasıl Belirlenir

Yeni arabaların çoğu, kapıları kilitlemek ve açmak için kullanılabilen anahtarlıklar ile birlikte gelir, ancak bu, aracın alarmı bir yana, bir güvenlik sistemine sahip olduğu anlamına gelmez. OEM alarm sistemleri nispeten nadirdir, bu nedenle herhangi bir nedenle işlevsel bir alarm sistemiyle ilgileniyorsanız, ayarlandığınızı varsaymak yerine biraz araştırma yapmak isteyeceksiniz. Bu durumda bakmanız gereken ilk yer kullanıcı el kitabınızdır. Araba gerçek bir alarm sistemiyle geldiyse veya hatta bir seçenek olsaydı, o zaman kılavuzda söyleyecektir. Kılavuzu bulamazsanız, araç kimlik numarasını (VIN) okuyup yerel bir bayi ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Aracın VIN’den hangi seçeneklerle geldiğini belirleyebilmelidirler.

Diğer Güvenlik Özellikleri

OEM alarmları nispeten nadir olmakla birlikte, birçok yeni araç çeşitli güvenlik özellikleriyle donatılmıştır. Anahtarlığınız kapıları kilitleyip açabiliyorsa ve motoru uzaktan çalıştırmanıza izin veren başka bir düğmesi varsa, hırsızlığı önlemek için tasarlanmış bir tür güvenlik özelliği içerebilir. Örneğin, araç anahtarlığın menzilinden çıkarsa motoru kapatan otomatik bir kapatma özelliğine sahip olabilir. Aslında, bazı yerlerde, bu tür bir işlevsellik olmadan bir uzaktan marş motorunu kullanmak aslında yasa dışıdır. Elbette, bazı güvenlik özellikleri anahtarlık gerektirmez. Örneğin, anahtarlık için herhangi bir kullanımı olmayan bir araç takip sistemi olan LoJack ile donatılmış kullanılmış bir araba satın almanız tamamen mümkündür. Bazı OEM telematik sistemleri, bir anahtarlığa bağlı olmayan diğer çeşitli izleme ve kapatma özelliklerini de içerir.

OEM ve Satış Sonrası Güvenlik Sistemleri ve Anahtarlıklar

Her halükarda, arabanızın bir anahtarlığa sahip olduğu gerçeği, size bir anahtarlığa sahip olmasından başka bir şey söylemez. Satış sonrası veya OEM olup olmadığını belirlemek, ne yaptıklarını görmek için düğmelere basmanız gibi, neyle uğraştığınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Kullanıcı el kitabınızı bulabilir, yardımcı bir bayi ile görüşebilir veya daha fazla araştırma yapmak için herhangi bir satış sonrası birimin modelini edinebilirseniz, konular büyük ölçüde basitleşecektir.