Skip to content

Anakartlar, Sistem Kartları ve Anakartlar

11 de Mayıs de 2021

Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını birbirine bağlamayı sağlar. CPU, bellek, sabit sürücüler ve diğer bağlantı noktaları ve genişletme kartlarının tümü anakarta doğrudan veya kablolar aracılığıyla bağlanır.

Anakart Tanımı

Anakart, bilgisayarın “omurgası” veya daha uygun bir şekilde tüm parçaları bir arada tutan “anne” olarak düşünülebilecek bir bilgisayar donanımı parçasıdır. Telefonlar, tabletler ve diğer küçük cihazların da anakartları vardır, ancak bunlara genellikle mantık panoları yerine. Yerden tasarruf etmek için bileşenleri genellikle doğrudan karta lehimlenir; bu, masaüstü bilgisayarlarda gördüğünüz gibi yükseltmeler için genişletme yuvaları olmadığı anlamına gelir. 1981’de piyasaya sürülen IBM Kişisel Bilgisayar, ilk bilgisayar anakartı olarak kabul edilir (o zamanlar “düzlemsel” olarak adlandırılıyordu). Popüler anakart üreticileri arasında ASUS, AOpen, Intel, ABIT, MSI, Gigabyte ve Biostar bulunur.

Gigabayt
Bir bilgisayarın anakartı aynı zamanda anakart, Mobo (kısaltma), MB (kısaltma), sistem kartı, süpürgelik, ve hatta mantık kurulu. Bazı eski sistemlerde kullanılan genişletme kartlarına yardımcı kartlar denir.

Anakart Bileşenleri

Bilgisayar kasasının arkasındaki her şey bir şekilde anakarta bağlıdır, böylece tüm parçalar birbiriyle iletişim kurabilir. Buna video kartları, ses kartları, sabit sürücüler, optik sürücüler, CPU, RAM çubukları, USB bağlantı noktaları, bir güç kaynağı vb. Dahildir. Anakart üzerinde ayrıca genişleme yuvaları, atlama telleri, kapasitörler, cihaz gücü ve veri bağlantıları, fanlar, ısı lavabolar ve vida delikleri. 2:06

Anakart nedir?

Önemli Anakart Gerçekleri

Masaüstü anakartları, kasaları ve güç kaynaklarının tümü, form faktörleri adı verilen farklı boyutlarda gelir. Üçünün de birlikte düzgün çalışması için uyumlu olması gerekir. Anakartlar, destekledikleri bileşenlerin türlerine göre büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, her anakart tek bir CPU tipini ve kısa bir bellek türleri listesini destekler. Ek olarak, bazı ekran kartları, sabit sürücüler ve diğer çevre birimleri uyumlu olmayabilir. Anakart üreticisi, bileşenlerin uyumluluğuna dair açık bir rehberlik sağlamalıdır. Dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde ve hatta masaüstü bilgisayarlarda bile, anakart genellikle video kartı ve ses kartının işlevlerini içerir. Bu, bu tür bilgisayarların boyut olarak küçük kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, bu yerleşik bileşenlerin yükseltilmesini de engeller. Anakart için uygulanan zayıf soğutma mekanizmaları, ona bağlı donanıma zarar verebilir. Bu nedenle, CPU ve ileri teknoloji video kartları gibi yüksek performanslı cihazlar genellikle ısı emicilerle soğutulur ve fan hızını düzenlemek için genellikle sıcaklığı tespit etmek ve BIOS veya işletim sistemiyle iletişim kurmak için entegre sensörler kullanılır. Anakarta bağlı aygıtlar, işletim sistemiyle çalışabilmeleri için genellikle aygıt sürücülerinin manuel olarak yüklenmesine ihtiyaç duyar. Yardıma ihtiyacınız varsa Windows’ta Sürücüleri Güncelleme konusuna bakın.

Anakartın Fiziksel Tanımı

Bir masaüstünde anakart, kasanın içine, en kolay erişilebilen tarafın karşısına monte edilir. Önceden delinmiş deliklerden küçük vidalarla sıkıca tutturulur. Anakartın ön tarafında tüm dahili bileşenlerin bağlandığı bağlantı noktaları bulunur. Tek bir soket / yuva CPU’yu barındırır. Birden çok yuva, bir veya daha fazla bellek modülünün takılmasına izin verir. Diğer bağlantı noktaları ana kart üzerinde bulunur ve bunlar sabit sürücü ve optik sürücünün (ve varsa disket sürücünün) veri kabloları aracılığıyla bağlanmasına izin verir. Güç, sıfırlama ve LED ışıklarının çalışmasına izin vermek için bilgisayar kasasının önünden küçük kablolar anakarta bağlanır. Güç kaynağından gelen güç, özel olarak tasarlanmış bir bağlantı noktası kullanılarak anakarta iletilir. Ayrıca anakartın önünde bir dizi çevresel kart yuvası vardır. Bu yuvalar, çoğu video kartının, ses kartının ve diğer genişletme kartlarının anakarta bağlandığı yerdir. Anakartın sol tarafında (masaüstü kasasının arka ucuna bakan taraf) bir dizi bağlantı noktası vardır. Bu bağlantı noktaları, monitör, klavye, fare, hoparlörler, ağ kablosu ve daha fazlası gibi bilgisayarın harici çevre birimlerinin çoğunun bağlanmasına izin verir. Tüm modern anakartlarda ayrıca, uyumlu aygıtların ihtiyaç duyduğunuzda bilgisayarınıza bağlanmasına izin veren USB bağlantı noktaları ve giderek artan şekilde HDMI ve FireWire gibi diğer bağlantı noktaları da vardır – dijital kameralar, yazıcılar vb. Gibi aygıtlar. Masaüstü anakartı ve çantası, çevre kartları kullanılır, kartların yanları arka ucun hemen dışına sığar ve bağlantı noktalarını kullanıma hazır hale getirir.

Anakart Satın Alma

Yeni bir anakart almak istiyorsanız, PC Anakartları Satın Alma Kılavuzumuza bakın. İyi bir başlangıç ​​noktası için Genel Olarak En İyi Anakartlar ve En İyi Oyun Anakartları listemize de bakın.