Skip to content

Analog TV Sinyalleri Bir HDTV’de Neden İyi Görünmüyor?

15 de Mayıs de 2021

On yıllarca analog TV izledikten sonra, HDTV’nin tanıtımı, gelişmiş renk ve ayrıntıyla TV izleme deneyimini açtı. Bununla birlikte, istenmeyen bir yan etki olarak, birçok tüketici hala yeni HDTV’lerinde analog televizyon programlarını ve eski VHS kasetlerini izliyor. Bu, bir HDTV’de görüntülendiğinde analog televizyon sinyallerinin ve analog video kaynaklarının görünüşte bozulmuş görüntü kalitesiyle ilgili birçok şikayete yol açmıştır.

Amazon

HDTV: Her Zaman Daha İyi Görünmüyor

Analogdan HDTV’ye geçiş yapmanın bir nedeni, daha kaliteli bir izleme deneyimine erişim sağlamaktır. Bununla birlikte, bir HDTV’ye sahip olmak, özellikle HD olmayan analog içeriği görüntülerken her zaman işleri iyileştirmez. Çoğu durumda VHS ve analog kablo gibi analog video kaynakları, bir HDTV’de standart bir analog televizyona göre daha kötü görünür. Bu durumun nedeni, HDTV’lerin analog bir TV’den daha fazla ayrıntı gösterebilmesidir ki bu normalde iyi bir şeydir diye düşünürsünüz. Çoğunlukla, öyle. Bununla birlikte, yeni bir HDTV, video işleme devresi (video yükseltme olarak adlandırılan bir özelliği etkinleştirir) düşük çözünürlüklü bir görüntünün hem iyi hem de kötü kısımlarını geliştirdiği için her zaman her şeyin daha iyi görünmesini sağlamaz.

HDTV alışverişi

97 / Getty Images
Orijinal sinyal ne kadar temiz ve kararlı olursa, o kadar iyi sonuç alırsınız. Bununla birlikte, resimde arka plan renk paraziti, sinyal paraziti, renk akması veya kenar sorunları varsa (bu, daha düşük çözünürlük nedeniyle daha affedici olduğundan analog bir TV’de fark edilmeyebilir), bir HDTV’deki video işleme onu temizlemeye çalışacaktır. yukarı. Ancak bu karışık sonuçlar verebilir. HDTV’lerde analog televizyon görüntüsünün kalitesine katkıda bulunan bir başka faktör, HDTV üreticileri tarafından kullanılan video yükseltme işlemine bağlıdır. Bazı HDTV’ler analogdan dijitale dönüştürme ve yükseltme işlemini diğerlerinden daha iyi gerçekleştirir. HDTV’lere veya HDTV incelemelerine bakarken, video yükseltme kalitesiyle ilgili her türlü yorumu not edin. HDTV’ye (ve şimdi 4K Ultra HD TV’ye) yükseltme yapan çoğu tüketici, aynı zamanda daha büyük bir ekran boyutuna da yükseltme yapıyor. Bu, ekran büyüdükçe, daha düşük çözünürlüklü video kaynaklarının (VHS gibi) daha kötü görüneceği anlamına gelir, tıpkı bir fotoğrafı havaya uçurmak gibi, şekiller ve kenarlar daha az tanımlanır. Başka bir deyişle, eski bir 27 inç analog TV’de harika görünen şey, yeni bir 55 inç LCD HD veya 4K Ultra HD TV’de o kadar iyi görünmeyecek ve daha büyük ekranlı TV’lerde daha da kötüleşecektir.

Samsung UNJ5000 Serisi LED / LCD TV

Samsung ABD

HDTV İzleme Deneyiminizi İyileştirmek İçin Öneriler

HDTV’nizde bu analog video izleme alışkanlığından kurtulmanızı sağlayacak adımlar atabilirsiniz. Gelişmeyi gördüğünüzde, bu eski VHS kasetleri dolabınızda daha fazla zaman geçirecek.

  • Mümkün olan en iyi sinyale sahip olduğunuzdan emin olun. Kablolu veya uydu kullanıyorsanız, dijital kabloya, HD kabloya veya HD uyduya geçin. Yüksek performanslı bir HDTV’niz varsa, daha düşük bir sinyal kaynağı sağlayarak paranızı boşa harcamayın. HD özelliği için ödeme yapıyorsunuz. Ödülleri toplamalısın.
  • Bir HD kablo kutunuz veya HD uydu kutunuz varsa, bu cihazları standart yerine HDMI veya bileşen video bağlantılarını (kablo veya uydu kutusu tarafından hangi tür bağlantı kullanılırsa kullanılsın) HDTV’ye bağlayın. vidalı veya bastırmalı RF bağlantısı.
  • VHS kasetlerini kaydetmeyi ve oynatmayı durdurun. Ya ev videonuzu ya da TV programlarınızı DVD’ye (bunun birkaç etkene bağlı olarak zorlaşmasına rağmen) ya da yerel kablo ya da uydu hizmetinizden bir DVR (tercihen HD özellikli bir tane) kaydedin. Bazı DVR’ler, Channel Master DVR + ve Nuvyyo Tablo gibi kablosuz HD TV programlarını kaydeder.

Alt çizgi

Hala bir analog TV’niz varsa, tüm havadan analog yayın yapan televizyon sinyalleri 12 Haziran 2009’da sona ermiştir. Bu, analogdan dijitale dönüştürücü almadığınız sürece eski TV’lerin havadan TV programlarını almayacağı anlamına gelir. kutu veya bir kablo veya uydu hizmetine abone olursanız, TV’nizle uyumlu analog bağlantı seçeneği (RF veya kompozit video gibi) içeren bir kutu kiralayın. Çoğu kablo hizmeti, bu tür durumlar için bir mini dönüştürücü kutusu seçeneği sunar. Daha fazla bilgi için yerel kablo veya uydu sağlayıcınıza başvurun.